Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-19, 18:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: mieszkańcy ośmiu dzielnic przed sprzedażą mieszkania muszą zapytać o zgodę. Ma to związek z uchwałą o prawie pierwokupu nieruchomości przez miasto

Ratusz w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Ratusz w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Rynek nieruchomości w regionie opolskim [fot. Janusz Maćkowiak]
Rynek nieruchomości w regionie opolskim [fot. Janusz Maćkowiak]
Dla części mieszkańców Opola sprzedaż i kupno mieszkania nie jest już takie proste. Związane jest to z wprowadzoną pod koniec ubiegłego roku przez radnych uchwałą o prawie pierwokupu nieruchomości przez urząd miasta z terenów objętych rewitalizacją. Dotyczy to dzielnic: Stare Miasto, Śródmieście, Nadodrze, Nowa Wieś Królewska, osiedla Armii Krajowej i Chabrów. Sprzedający mieszkanie musi najpierw wystąpić do urzędu miasta o decyzję i ustalenie, czy ratusz nie jest zainteresowany jego kupnem.
- Nie ma teraz tak naprawdę możliwość sprzedania mieszkania od ręki, a wielu klientom właśnie na takiej szybkiej transakcji zależy. Teraz trzeba mieć kilka dokumentów - mówi Paweł Wiszniewski z biura nieruchomości w Opolu.

- Czeka nas umowa przedwstępna, tak zwana warunkowa, która musi mieć charakter notarialny. Wiążą się z tym dwa utrudnienia. Po pierwsze jest ono związane z finansami. Koszt takiej umowy, w zależności od wartości nieruchomości to średnio 1000 złotych. Jest to koszt, który dotychczas nigdy nie występował i nie był ujmowany. Drugi problem to czas. Klienci, którzy są zobligowani kredytem, nie mają go.

Ustawowo urząd miasta na wydanie takiej decyzji ma 30 dni. Jednak jak zapewnia Agnieszka Radlak, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami w opolskim ratuszu do tej pory żadna kancelaria notarialna nie czekała tyle czasu na odpowiedź.

- W momencie jak dostajemy umowę notarialną, z której wynika prawo pierwokupu, to dokonujemy analizy i przedstawiamy dokumenty prezydentowi. On decyduje i podpisuje. Potem maksymalnie tydzień my się wypowiadamy, jeśli chodzi o realizację prawa pierwokupu. Tyle też czeka kancelaria notarialna na naszą decyzję.

Co ważne, cena, jaką zaproponuje sprzedający nieruchomość miastu, nie zostanie zmieniona. Za taką kwotę, jaka jest ustalona w umowie, ratusz musi ją kupić.
Paweł Wiszniewski
Agnieszka Radlak

Wiadomości z regionu

2021-04-16, godz. 21:15 Przejazd kolejowy na drodze między Raszową a Kędzierzynem-Koźlem będzie zamknięty jeszcze ponad tydzień Przejazd drogowo-kolejowy w Raszowej (gmina Leśnica) na ulicy Słowackiego miał być zamknięty kilka dni. Utrudnienia potrwają jednak znacznie dłużej. » więcej 2021-04-16, godz. 20:20 Punkt szczepień powszechnych na Politechnice Opolskiej gotowy. "Czekamy na zielone światło" Punkt szczepień powszechnych dla mieszkańców powiatu opolskiego na Politechnice Opolskiej jest już gotowy. Jak informuje na portalu społecznościowym starosta… » więcej 2021-04-16, godz. 20:00 Raport dnia: 460 nowych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Zmarło 7 chorych mieszkańców [INFOGRAFIKA] 460 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (16.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-16, godz. 19:20 Skoroszyce z dotacją na remont świetlicy. Inwestycja ruszy jednak dopiero w przyszłym roku, bo dziś gmina nie ma już… Świetlica wiejska w Skoroszycach przejdzie modernizację. Za prawie 730 tysięcy złotych obiekt zostanie rozbudowany i dostosowany do współczesnych wymog… » więcej 2021-04-16, godz. 18:00 W Kędzierzynie-Koźlu za darmo wszczepią psom chipy Po raz kolejny w Kędzierzynie-Koźlu prowadzona jest akcja bezpłatnego znakowania psów. Zwierzętom weterynarz wszczepia pod skórę elektroniczny chip, w którym… » więcej 2021-04-16, godz. 17:40 Sprzęt z działalności przestępczej dostał drugie życia i wspomoże opolskie szpitale Urządzenia pochodzące z nielegalnej fabryki papierosów będą wspomagać pracę Szpitala Wojewódzkiego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Funkcjonariusze… » więcej 2021-04-16, godz. 16:55 Brzeski MOSiR przyzna tytuł najaktywniejszego mieszkańca. Zabawa ma zachęcić do aktywności w czasie pandemii Brzeg zachęca do prowadzenia aktywnego trybu życia mimo pandemii koronawirusa. Zmotywować do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze ma zabawa, w ramach której… » więcej 2021-04-16, godz. 16:00 Punkt szczepień masowych w Kędzierzynie-Koźlu jest już gotowy [ZDJĘCIA] Punkt szczepień masowych w Kędzierzynie-Koźlu jest już gotowy. Zaadaptowano na ten cel salę sportową w starym budynku szkoły numer 6 przy ul. Stalmacha… » więcej 2021-04-16, godz. 15:00 MZD w Opolu będzie montować kolejne czujniki parkowania Od poniedziałku (19.04) montowane będą w Opolu kolejne czujniki parkowania. System ITS pojawi się w strefie płatnego parkowania na ulicach Kropidły, Staromiejskiej… » więcej 2021-04-16, godz. 14:29 Wojewoda opolski: "Mamy spowolnienie rozwoju koronawirusa, ale daleko nam do spowolnienia fali" - Prognozy rozwoju pandemii koronawirusa na Opolszczyźnie, opracowane przez zespół matematyków z Uniwersytetu Opolskiego, są umiarkowanie optymistyczne -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »