Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-17, 08:30 Autor: Katarzyna Doros

Powikłania po COVID-19 to nie tylko problemy oddechowe. Lista dolegliwości wydłuża się

Rehabilitacja pulmonologiczna w szpitalu ZOZ Głuchołazy [fot. Daniel Klimczak]
Rehabilitacja pulmonologiczna w szpitalu ZOZ Głuchołazy [fot. Daniel Klimczak]
Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
Problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zaburzenia koncentracji i zaniki pamięci to najczęstsze powikłania po przebyciu choroby COVID-19. Po blisko roku od pojawienia się koronawirusa w Polsce medycy obserwują coraz więcej dolegliwości u pacjentów. Wśród mniej popularnych, a równie dokuczliwych powikłań są problemy skórne, wypadanie włosów czy bezsenność.
- Chorowałam przez 6 tygodni. Po powrocie do pracy okazało się, że mam problemy z koncentracją. Nadal nie odczuwałam słodkiego i słonego smaku - mówi mieszkanka regionu. - Wejście na półpiętro w miejscu pracy to jest dla mnie prawdziwe wyzwanie. To, co było najgorsze, kiedy wróciłam do pracy, to zorientowałam się, że mam tzw. splątanie covidowe. Miałam problemy w przypomnieniu sobie niektórych wyrazów, z formułowaniem wypowiedzi. Na początku nie pamiętałam imion niektórych koleżanek w pracy, ale to akurat szybko minęło. Miałam problem z koncentracją uwagi, kiedy jechałam gdzieś dalej samochodem nie pamiętałam mijanych znaków drogowych lub sygnalizacji świetlnej.

- Po COVID-19 mamy często do czynienia z pogorszeniem przebiegu już istniejących chorób układu oddechowego. Obserwujemy też uszkodzenia tkanki płuc u osób, które wcześniej nie chorowały - mówi dr hab. Zenon Brzoza, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Pododdziału Chorób Wewnętrznych i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

- Wirus potencjalnie może uszkadzać komórki mięśnia sercowego. To są te powikłania, które dla nas są coraz bardziej oczywiste. Coraz więcej mówi się też o oddziaływaniu wirusa na naszą tkankę nerwową. To nie zawsze są objawy bardzo spektakularne, bo pacjenci skarżą się na bezsenność, zaburzenia koncentracji, na rozkojarzenie, często na problemy z pamięcią.

Od października w szpitalu MSWiA w Głuchołazach prowadzony jest pilotażowy program rehabilitacji dla pacjentów po COVID-19. Prof. Jan Szczegielniak, kierownik działu usprawniania leczniczego zauważa, że z listy 50 powikłań, które widnieją w opracowaniach, większość już stwierdzono u rehabilitowanych pacjentów. - Są też powikłania związane z występującymi bólami mięśni, bólami stawów, bólami głowy, zaburzeniami związanymi z równowagą i zaburzeniem koordynacji mięśniowej, wreszcie z zaburzeniami lękowymi i objawami depresji. Te, które w mniejszym stopniu występują, ale są także uciążliwe to wypadanie włosów, problemy z uzębieniem czy prawidłowym widzeniem i słyszeniem.

Medycy apelują aby nie lekceważyć długo utrzymujących się dolegliwości, które mogą mieć związek z przechorowaniem COVID-19. W takich przypadkach należy to zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.
Powikłania pocovidowe

Wiadomości z regionu

2021-09-22, godz. 21:15 Raport dnia. Ponad 100 uczniów z Opola trafiło na kwarantannę. W całej Polsce zaraziło się blisko 900 osób, jest… 12 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (22.09) o 882 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-09-22, godz. 21:00 Walce: urzędnicy i mieszkańcy wspólnie chcą stworzyć strategię rozwoju gminy Gdzie mają być tereny inwestycyjne? Czy trzeba budować nowe przedszkole, a może bardziej potrzebny jest ośrodek rehabilitacji albo świetlica wiejska? Odpowiedzi… » więcej 2021-09-22, godz. 19:30 5 lat pozbawienia wolności za dotkliwe pobicie w Kluczborku. Sprawca ma zapłacić 25 tysięcy złotych zadośćuczyn… Na pięć lat pozbawienia wolności skazał dziś (22.09) Sąd Okręgowy w Opolu Dariusza L. za pobicie i ciężkie uszkodzenie ciała Krzysztofa K. w Kluczbo… » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Kolejny odcinek DW 494 w kierunku Częstochowy doczekał się remontu. Chodzi o kilometr w Borkach Małych Mniej niż 70 dni ma firma Remost z Olesna na przebudowę kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 494 w Borkach Małych. » więcej 2021-09-22, godz. 18:30 Szpachelki i pędzle poszły w ruch. W Opolu przy kościele "na górce" powstaje fresk Na ścianie wzdłuż pasażu przy kościele 'na górce' w Opolu powstaje fresk tworzony klasyczną techniką z czasów Michała Anioła. Wszystko za sprawą międzynarodowego… » więcej 2021-09-22, godz. 18:00 Ruchliwe skrzyżowanie przy hali sportowej w Zawadzkiem zostanie doświetlone. Ma to poprawić bezpieczeństwo Jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań na drodze wojewódzkiej 901 w Zawadzkiem niedługo będzie doświetlone. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo przede wszystkich… » więcej 2021-09-22, godz. 17:00 Czy mieszkaniec Pawłowiczek groził śmiercią ukraińskiemu małżeństwu? Poszło o mycie schodów, w sądzie ruszył… W opolskim sądzie okręgowym ruszył proces Zbigniewa B. oskarżonego o kierowanie gróźb wobec obywateli Ukrainy. Mężczyzna zamieszkały w Pawłowiczkach… » więcej 2021-09-22, godz. 15:50 Urząd w Strzeleczkach w remoncie Z prawie dwuletnim opóźnieniem rozpoczął się ostatni etap remontu urzędu gminy w Strzeleczkach. Inwestycja była planowana na początek roku 2020, ale pandemia… » więcej 2021-09-22, godz. 14:33 Powstanie nowy ośrodek leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt. Nadleśnictwo Opole wspomaga fundację Avi Dzięki tej współpracy powstanie pierwszy profesjonalny ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt w województwie opolskim. Dziś (22.09) Nadleśnictwo Opole… » więcej 2021-09-22, godz. 13:34 Opole: MZK przygotowuje się do przyjęcia nowych autobusów elektrycznych. Rusza budowa instalacji Zajezdnia MZK w Opolu rozpoczyna budowę infrastruktury energetycznej. Będzie ona głównie służyć ładowaniu 5 nowych autobusów zeroemisyjnych, które do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »