Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-12, 09:32 Autor: Katarzyna Plewnia

Konsultacje ws. Umowy Partnerstwa dziś w Opolskiem

To spotkanie służące pokazaniu strategii regionu w wydatkowaniu europejskich funduszy w nowej 7-letniej perspektywie finansowej - mówił w Porannej Loży Radiowej marszałek województwa Andrzej Buła, który dziś w konsultacjach będzie uczestniczyć.
- Przede wszystkim kluczowym dla mnie tematem jest pokazanie, jak będziemy zarządzać tymi europejskimi pieniędzmi w nowej perspektywie - powiedział w Porannej Loży Radiowej marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, wyjaśniając na czym będą polegać odbywające się dziś w regionie konsultacje z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, a dotyczące Umowy Partnerstwa - najważniejszego z dokumentów określających cele, na które będą wydatkowane środki z funduszy europejskich w najbliższych 7 latach, w perspektywie 2021-2027.

- Nie schodzimy do takiego poziomu szczegółowości, czy wyremontujemy kolejne baseny czy ileś tam kilometrów dróg, my to po prostu pokazujemy, że jest to nam potrzebne. A ten sposób zarządzania pieniędzmi to jest właśnie to, co żeśmy dobrze wypraktykowali, czyli chcemy dać pieniądze do naszych pięciu subregionów. My teraz będziemy nazywać to zintegrowanymi inwestycjami terytorialnymi na potrzeby programu. Ale normalnie będziemy mówili, że to są nasze subregiony: Brzeski, Południowy, Północny, Kędzierzyńsko-Strzelecki i Aglomeracja Opolska - powiedział marszałek Buła.

Opolszczyzna w nowej 7-letniej perspektywie ma otrzymać 736 mln euro, ale region liczy też na pieniądze z rezerwy, którą ma do dyspozycji Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przy obecnych zasadach podziału tych środków województwo mogłoby otrzymać dodatkowo 250 mln euro. W puli tej rezerwy dla całego kraju jest do podziału 7 mld euro - mówiła goszcząca w Porannej Loży Radiowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- W tzw. rezerwie regionalnej pozostało jeszcze 7 mld euro środków, które mają być rozdysponowane na 16 województw. Te rozmowy będą odbywały się na poziomie marszałka województwa i ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego. I w ramach tzw. kontraktów programowych będziemy chcieli negocjować jak najlepsze projekty, jak najlepsze obszary wsparcia, jak chociażby obszary zmarginalizowane czy miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze - wyjaśniała wiceminister.

Briefing prasowy Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej dziś o 10.00. Godzinę później rozpoczną się konsultacje ws. Umowy Partnerstwa między reprezentującą resort wiceminister, a reprezentującym zarząd województwa opolskiego marszałkiem Andrzejem Bułą. Konsultacje będzie można śledzić on-line. Na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego zainteresowani znajdą link.
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej

Wiadomości z regionu

2021-05-11, godz. 21:00 Raport dnia: 85 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. W regionie zmarło 11 chorych [INFOGRAFIKA] 85 zakażeń koronawirusem i śmierć 11 chorych potwierdzono dziś (11.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3098… » więcej 2021-05-11, godz. 19:00 Namysłów chce ograniczyć hałas w centrum miasta. Pomóc w tym mają przeszkody na drodze i zmieniona organizacja r… Namysłowski magistrat chce zniechęcić kierowców do zbyt szybkiej jazdy w ścisłym centrum miasta. Pomóc w tym ma zmieniona organizacja ruchu i dodatkowe… » więcej 2021-05-11, godz. 18:15 Wóz za ponad milion zastąpi 36-letni samochód, który nadal służy zawodowym strażakom Milion 200 tysięcy złotych ma kosztować nowy ciężki wóz bojowy, który stanie w garażu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-05-11, godz. 18:00 Zasiali łąkę kwietną i do tego samego namawiają innych Łąka kwietna, lekcje dla dzieci o owadach i gigantyczna kolorowanka na ścianie przystanku autobusowego powstały w Gąsiorowicach, w gminie Jemielnica. Wszystko… » więcej 2021-05-11, godz. 17:30 Brzeżanie nie chcą odpracowywać długów mieszkaniowych. Łączna wartość niezapłaconych czynszów w mieście to… Mieszkańcy Brzegu coraz rzadziej decydują się odrabiać czynszowe długi. W efekcie spółka zarządzająca mieniem komunalnym, która przed laty tworzyła… » więcej 2021-05-11, godz. 17:20 Opole: kolizja na ulicy Strzeleckiej. Nie ma już utrudnień Do tego zdarzenia doszło w rejonie skrzyżowania Strzeleckiej z ulicą Morcinka. Osobowy opel zderzył się z dostawczym iveco. » więcej 2021-05-11, godz. 16:55 Powrót do szkół bez kartkówek i sprawdzianów w pierwszym tygodniu. "Uczniowie mają czuć się bezpiecznie i swob… Tydzień temu do szkolnych ławek wrócili najmłodsi uczniowie podstawówek z klas I-III. W poniedziałek 17 maja wrócą z kolei uczniowie starszych klas oraz… » więcej 2021-05-11, godz. 13:45 Na Opolszczyźnie szukają skamieniałości prehistorycznych zwierząt. Tym razem nie w Krasiejowie, a w Kocurach. "Przyjeżdżamy… Kocury koło Dobrodzienia stały się 'kopalnią' odkryć paleontologów. Badacze po raz kolejny zawitali do tej miejscowości i poszukują nowych szczątków… » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: strażacy od rana usuwają zniszczenia wywołane silnym wiatrem Mocno wieje w stolicy regionu. Do godziny 13.00 strażacy otrzymali trzy zgłoszenia, które spowodowane były silnym wiatrem. » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »