Radio Opole » Gospodarka
2019-12-11, 10:45 Autor: Piotr Wójtowicz

OCRG proponuje dotacje na wynalazki, nawet do 1,5 miliona złotych

Movie Bird Opole [fot.P.Wójtowicz]
Movie Bird Opole [fot.P.Wójtowicz]
Firmy, które pracują nad wynalazkami, mogą pozyskać od pół do półtora miliona złotych dotacji. Wnioski przyjmowane będą w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki między 30 grudnia a 13 stycznia. Warunek jest jeden - pomysł musi być nowatorski. Katarzyna Kownacka, rzecznik OCRG tłumaczy, że z dotacji mogą skorzystać firmy jednoosobowe, małe i duże.
- Te pieniądze pozwolą wdrożyć biznesowe marzenia i pomysły, na które wcześniej firma musiała gromadzić własne fundusze, a teraz mogą skorzystać z pieniędzy unijnych - mówi Katarzyna Kownacka.

Na dofinansowanie innowacyjnych projektów przeznaczono 14 mln 700 tysięcy złotych. Zainteresowani więcej informacji mogą uzyskać na stronie internetowej OCRG w zakładce "RPO - Fundusze Europejskie", albo na spotkaniach informacyjnych. Dziś (11.12) takie spotkanie odbędzie się w Kędzierzynie Koźlu, 12 grudnia w Głubczycach, a 13 w Brzegu. W przyszłym tygodniu - także w Kluczborku, Nysie i Prudniku. Terminy można znaleźć na stronie OCRG.

Przypomnijmy, że w czterech poprzednich naborach przeprowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, do dofinansowania wybrano łącznie 72 projekty. Wsparto je kwotą 184 mln zł. Pula pieniędzy zarezerwowana na pomoc dla firm w tym naborze pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, czyli unijnej puli pieniędzy, która trafiła na Opolszczyznę.

- W ramach tych projektów powstały już lub powstają na przykład centra naukowo-badawcze, czy nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. - Opracowywana jest też technologia produkcji folii, która chroni rośliny i glebę przed szkodliwym działaniem soli drogowej i prowadzone są badania nad lżejszą i wydajniejszą półosią do aut osobowych.

Poza tym realizowane są projekty, które służą zmniejszeniu wagi samochodów dzięki zastosowaniu do produkcji poszczególnych ich elementów lżejszych, ale równie wytrzymałych, stopów metali czy np. projekt, który zmierza do wyeliminowania stosowania antybiotyków w hodowli drobiu i zastąpienia ich probiotykami oraz mieszankami ziołowymi.
Katarzyna Kownacka

Gospodarka

2021-10-22, godz. 18:59 Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości" Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko?… » więcej 2021-10-22, godz. 13:00 Budowa skateparku w Baborowie nabiera tempa. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skateparku w Baborowie. W minionym tygodniu wylano pierwszą warstwę nawierzchni betonowej i wykonano podbudowę… » więcej 2021-10-22, godz. 12:30 Urząd marszałkowski daje 400-500 złotych podwyżki dla pracowników teatru, biblioteki, muzeów i filharmonii Od 400 do 500 złotych podwyżki otrzymają pracownicy wojewódzkich instytucji kultury. To średni wzrost o około 10 procent. » więcej 2021-10-22, godz. 10:58 Na razie skorzysta ponad 1200 osób, później ma być ich więcej. Niemodlin rozpoczął wymianę wodociągów w najbardziej… To ma być krok w stronę stabilizacji i jakości. Rozpoczęła się budowa wodociągu pomiędzy stacjami uzdatniania wody w Niemodlinie i Roszkowicach. To odcinek… » więcej 2021-10-21, godz. 19:00 Rolnicy z siedmiu gmin będą mieć ułatwiony dojazd do pól dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego 7 opolskich gmin otrzymało dotacje urzędu marszałkowskiego na budowę lub modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Przedstawiciele samorządów… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Choć pierwszy projekt stracił ważność, mieszkańcy Skarbiszowa będą mieli kanalizację Na tej inwestycji ma skorzystać ponad 100 osób. Na początku przyszłego roku ruszy budowa kanalizacji Skarbiszowa w gminie Dąbrowa. » więcej 2021-10-21, godz. 13:15 Doradztwo zawodowe i działania prospołeczne. W Kędzierzynie-Koźlu powstał Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery otwarto w Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu. Ma służyć pomocą w wejściu na rynek pracy. » więcej 2021-10-21, godz. 10:29 ZUS do końca listopada czeka na wnioski o wyprawkę szkolną Jeszcze nie jest za późno - ciągle można wnioskować o wyprawkę szkolną - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie w wysokości… » więcej 2021-10-20, godz. 17:45 Pracownicy techniczni 17 rozgłośni radiowych w Polsce szkolą się w Radiu Opole. Jest też czas, by poznać informatyczne… W codziennej pracy dbają o to, by radio od strony technicznej działało bez spięć, przepięć i zakłóceń a dziś spotkali się w Opolu, by wymienić się… » więcej 2021-10-20, godz. 12:45 Gmina Kietrz zakończyła kolejną w tym roku inwestycję drogową Zakończył się długo oczekiwany remont drogi w Ściborzycach Wielkich. Gmina Kietrz przeznaczyła na tę inwestycję 340 tys. złotych. Ponad sześćdziesiąt… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »