Radio Opole » Gospodarka
2019-12-11, 10:45 Autor: Piotr Wójtowicz

OCRG proponuje dotacje na wynalazki, nawet do 1,5 miliona złotych

Movie Bird Opole [fot.P.Wójtowicz]
Movie Bird Opole [fot.P.Wójtowicz]
Firmy, które pracują nad wynalazkami, mogą pozyskać od pół do półtora miliona złotych dotacji. Wnioski przyjmowane będą w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki między 30 grudnia a 13 stycznia. Warunek jest jeden - pomysł musi być nowatorski. Katarzyna Kownacka, rzecznik OCRG tłumaczy, że z dotacji mogą skorzystać firmy jednoosobowe, małe i duże.
- Te pieniądze pozwolą wdrożyć biznesowe marzenia i pomysły, na które wcześniej firma musiała gromadzić własne fundusze, a teraz mogą skorzystać z pieniędzy unijnych - mówi Katarzyna Kownacka.

Na dofinansowanie innowacyjnych projektów przeznaczono 14 mln 700 tysięcy złotych. Zainteresowani więcej informacji mogą uzyskać na stronie internetowej OCRG w zakładce "RPO - Fundusze Europejskie", albo na spotkaniach informacyjnych. Dziś (11.12) takie spotkanie odbędzie się w Kędzierzynie Koźlu, 12 grudnia w Głubczycach, a 13 w Brzegu. W przyszłym tygodniu - także w Kluczborku, Nysie i Prudniku. Terminy można znaleźć na stronie OCRG.

Przypomnijmy, że w czterech poprzednich naborach przeprowadzonych przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, do dofinansowania wybrano łącznie 72 projekty. Wsparto je kwotą 184 mln zł. Pula pieniędzy zarezerwowana na pomoc dla firm w tym naborze pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, czyli unijnej puli pieniędzy, która trafiła na Opolszczyznę.

- W ramach tych projektów powstały już lub powstają na przykład centra naukowo-badawcze, czy nowatorski w skali świata wysięgnik do kamer przeznaczony do stabilizowania obrazu podczas kręcenia scen – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. - Opracowywana jest też technologia produkcji folii, która chroni rośliny i glebę przed szkodliwym działaniem soli drogowej i prowadzone są badania nad lżejszą i wydajniejszą półosią do aut osobowych.

Poza tym realizowane są projekty, które służą zmniejszeniu wagi samochodów dzięki zastosowaniu do produkcji poszczególnych ich elementów lżejszych, ale równie wytrzymałych, stopów metali czy np. projekt, który zmierza do wyeliminowania stosowania antybiotyków w hodowli drobiu i zastąpienia ich probiotykami oraz mieszankami ziołowymi.
Katarzyna Kownacka

Gospodarka

2020-12-03, godz. 17:30 Rośnie popularność programu Czyste Powietrze. Do tej pory na Opolszczyźnie przyznano niemal 73 miliony złotych do… 4680 wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła w ramach programu Czyste Powietrze złożyli do tej pory mieszkańcy województwa opolskiego. » więcej 2020-12-03, godz. 15:10 Nowy gazociąg między Brzegiem a Zdzieszowicami jest gotowy. To 84 kilometry nowoczesnej magistrali Zakończyła się budowa gazociągu na odcinku Zdzieszowice-Brzeg. To część nowej magistrali gazowej między województwem opolskim a dolnośląskim, którą… » więcej 2020-12-02, godz. 19:30 Każdy, kto chce zmienić zawód, może zgłosić się do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego Mieszkańcy Opolskiego, którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje, mogą skorzystać z Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. To projekt marszałka województwa… » więcej 2020-12-02, godz. 18:08 Minister infrastruktury daje zielone światło dla budowy dwóch rond w rejonie węzła Opole Południe W przyszłym roku ma ruszyć budowa dwóch rond między Rogowem Opolskim a węzłem Opole Południe przy DK45. Jedno pojawi się przy styku z drogą gminną i… » więcej 2020-12-02, godz. 17:15 Od nowego roku wzrośnie stawka za wywóz śmieci w gminie Nysa. Władze gminy wskazują, że to konsekwencja decyzji podejmowanych… Mieszkańcy gminy Nysa zapłacą więcej za wywóz śmieci. To efekt dzisiejszej (02.12) decyzji miejskich radnych. » więcej 2020-12-02, godz. 16:20 Internat "Rolniczaka" w Głubczycach przeszedł kompleksowy remont Zakończyły się prace remontowe w internacie głubczyckiego 'Rolniczaka'. Oprócz przeprowadzonej termomodernizacji w budynku została wymieniona sieć centralnego… » więcej 2020-12-02, godz. 11:10 Marszałek zwiększa pulę grantów dla firm poszkodowanych przez COVID-19 O ponad 8 milionów złotych zwiększył urząd marszałkowski pulę pieniędzy dla firm poszkodowanych przez pandemię. Bezzwrotne wsparcie związane jest z październikowym… » więcej 2020-12-02, godz. 08:30 Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach czeka na kolejną transzę pieniędzy na pomoc dla przedsiębiorców 1850 podmiotów gospodarczych z terenu powiatu głubczyckiego uzyskało do tej pory pomoc finansową w ramach tarczy antykryzysowej. Pracodawcy otrzymali wsparcie… » więcej 2020-12-01, godz. 20:00 Nysa doczekała się galerii handlowej. Starania o jej uruchomienie trwały kilkanaście lat Mieszkańcy Nysy mogą już robić zakupy w galerii handlowej w centrum miasta. » więcej 2020-12-01, godz. 18:15 Koniec prac na Krapkowickiej w Opolu Zakończono prace na ulicy Krapkowickiej w Opolu. Po 3 miesiącach robót położono nową nawierzchnię, a między mostem im. Joachima Halupczoka a stacją paliw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »