Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-11, 13:40 Autor: Katarzyna Doros

Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Na 350 tysięcy zgłoszeń w 2020 roku ok. 200 tysięcy to telefony głuche lub fałszywe [FILM, ZDJĘCIA]

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego dziennie przyjmuje nawet 200 zgłoszeń. Od poświęcenia, opanowania i odpowiedniego poprowadzenia rozmowy ze zgłaszającym często zależy ludzkie życie. Dziś (11.02) obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego. Z tej okazji wojewoda wyróżnił pięciu opolskich operatorów za ich zaangażowanie w niesienie pomocy.
- Tam, gdzie bezpośrednio pomaga się osobom kierując pomoc, kierując odpowiednie jednostki, pomagając i doradzając, to jest służba, służba na rzecz drugiego człowieka. Praca w tak charakterystycznej jednostce jak CPR wymaga wielkiego poświęcenia. Trzeba być odpowiedzialnym i trzeba być dobrze zorientowanym jak zachować spokój - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu pracuje 29 certyfikowanych operatorów. W 2020 roku operatorzy przyjęli 350 tysięcy zgłoszeń, z czego blisko 200 tysięcy to telefony fałszywe. - To nadal spory problem - zauważa Ditmar Kurzał, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. - Te zgłoszenia wiążą się z głupimi żartami albo są to zgłoszenia głuche. Czasem są to telefony od dzieci, gdy rodzice dają im telefon komórkowy do zabawy. Takie dziecko potrafi dzwonić nawet kilkaset razy w ciągu godziny. Są to także zgłoszenia od osób z problemami psychicznymi, które potrafią do nas wydzwaniać po kilkaset razy np. w nocy. Takie telefony oczywiście zgłaszamy na policję.

- To praca bardzo odpowiedzialna, nie raz stresująca - mówi Sylwia Szumska, operator numeru alarmowego. - Są sytuacje stresujące, są ciężkie zgłoszenia. Naszym zadaniem też jest uspokojenie tych ludzi. Myślę, że robimy to jak najlepiej.

- Od 160 do 200 zgłoszeń wypada na jednego operatora. Dzieci wiedzą jak zgłaszać. Moim zdaniem to są najlepsi zgłaszający, którzy nie dyskutują z operatorem, wiedzą, żeby podać adres od razu. Jedynie wyjątkiem jest to, że my z nimi zawsze staramy się zostać na linii do przyjazdu służb, żeby mieli jakieś wsparcie z naszej strony - dodaje operator Jacek Jabłoński.

Numer alarmowy 112 w Polsce działa od 2012 roku. Wówczas Opolszczyzna była pierwszym regionem w kraju, gdzie pod numerem 112 można było się dodzwonić z każdego miejsca w województwie. Wcześniej operatorzy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego obsługiwali zgłoszenia tylko ze stolicy regionu oraz z powiatu opolskiego.

Wiadomości z regionu

2024-11-29, godz. 09:00 Były burmistrz Namysłowa będzie patronował sali narad w magistracie. "Bardzo zasłużył się miastu" Sala narad w namysłowskim magistracie nosi imię byłego burmistrza miasta. Decyzję w tej sprawie podjęto na wniosek części miejskich radnych. » więcej 2024-11-28, godz. 19:00 Radni gminy Praszka nie zgodzili się na likwidację trzech szkół podstawowych Nie będzie likwidacji szkół podstawowych w Kowalach, Przedmościu i szkoły numer 4 w Praszce. Podczas dzisiejszej (28.11) sesji uchwały w tej sprawie nie… » więcej 2024-11-28, godz. 19:00 30 hektarów strefy inwestycyjnej w Dobrodzieniu zyska uzbrojenie. Jest umowa z wykonawcą Ponad 12,5 miliona złotych będzie kosztować uzbrojenie dobrodzieńskiej strefy inwestycyjnej. Burmistrz Agnieszka Hurnik podpisała umowę z wykonawcą, który… » więcej 2024-11-28, godz. 18:04 Namysłowscy radni wygasili mandat swojego kolegi. Władysław Siejka zapowiada odwołanie Radny gminy Namysłów Władysław Siejka może stracić mandat. Na dzisiejszej (28.11) sesji zdecydowano o jego wygaszeniu, jednak to, przynajmniej na razie… » więcej 2024-11-28, godz. 16:45 Natalia Bajor spotkała się z uczniami swojej dawnej szkoły. "Chciałabym ich zachęcić do aktywności" Tenisistka stołowa, dwukrotna olimpijka, a od niedawna także żołnierz Wojska Polskiego Natalia Bajor spotkała się dziś (28.11) z uczniami swojej dawnej… » więcej 2024-11-28, godz. 15:38 Ukraińcy deklarują odblokowanie ekshumacji zamordowanych Polaków. Oczekują tego mieszkańcy Prudnika - Wysłaliśmy do Kijowa kilka zapytań w sprawie ekshumacji i godnego pochówku osób znalezionych w masowym grobie w miejscowości Puźniki. Wciąż jednak czekamy… » więcej 2024-11-28, godz. 15:33 20 lat wsparcia i rozwoju: Środowiskowy Dom Samopomocy w Opolu świętuje jubileusz 20-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Opolu obchodzi Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Placówka od dwóch dekad… » więcej 2024-11-28, godz. 15:21 (Nie)Widoczni na rynku pracy – Opolskie Forum Zawodowe dotyczące osób z niepełnosprawnościami Szósta edycja Opolskiego Forum Zawodowego odbyła się pod hasłem '(Nie)Widoczni, (Nie)Obecni'. Tegoroczne wydarzenie, zorganizowane przez Wojewódzki Urząd… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00 Coraz bliżej do otwarcia nowego stadionu. Dziś nastąpiło przekazanie obiektu Zakładowi Komunalnemu Stadion Opolski został oficjalnie przekazany Zakładowi Komunalnemu. Od dziś (28.11) spółka miejska będzie odpowiedzialna za jego utrzymanie zarówno pod… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36 Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »