Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-24, 12:22 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Dzięki takim obserwacjom wiemy wiele na temat danych gatunków". Ornitolodzy z naszego regionu przeprowadzili zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych

Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Ornitolodzy z całego kraju, w tym także z naszego regionu przeprowadzili monitoring, czyli policzyli zimujące ptaki wodno-błotne. Podczas takiej akcji są w stanie dowiedzieć się, na przykład jakie gatunki są zagrożone oraz ile potrafią przeżyć w naszych warunkach. Co ważne, monitoring odbywa się wszędzie w tym samym dniu i o tej samej godzinie.
- Liczeniem objęte są między innymi kaczki, gęsi, łabędzie, czy mewy. Z drapieżnych to są na przykład orłany bieliki - mówi dr Grzegorz Hebda, przyrodnik z Uniwersytetu Opolskiego.

- Każdy z takich ornitologów ma przydzielony albo jakiś odcinek rzeki, albo jakiś zbiornik wodny, na przykład zbiornik nyski czy turawski. Liczy się ptaki tam, gdzie jest to możliwe. W przypadku kaczek rozdzielamy to też na płeć, dlatego że w tym okresie roku u kaczek występują szaty godowe. W związku z tym my próbujemy wyciągnąć z tych obserwacji, ile się da. Czyli nie tylko liczebność, ale też udział płci wśród ptaków zimujących, czyli ile jest samic, a ile samców u tego gatunku.

- Dodatkowo monitoring w tym przypadku oznacza pewną powtarzalność schematu. Co roku liczymy tą samą metodą, na tych samych rzekach. Dzięki temu zyskujemy informację o wieloletnich trendach liczebności - dodaje dr Hebda. - Między innymi dzięki temu wiemy, czy chociażby populacja łabędzia niemego na przestrzeni ostatnich 10 i 20 lat rośnie czy maleje. Wiemy też, jakie gatunki są na krawędzi zagłady i nie zimują już w Polsce, a jakie gatunki zwiększają liczebność, jak chociażby kormorany. Dzięki takim obserwacją wiemy, że liczebność kormoranów Polsce cały czas rośnie.

Dodajmy, że w tym roku ze względu na pandemię liczenie ptaków odbyło się bez udziału studentów.
dr Grzegorz Hebda 1
dr Grzegorz Hebda 2

Wiadomości z regionu

2021-02-26, godz. 20:35 W weekend rusza porządkowanie terenu nad Jeziorem Nyskim. W lecie będą tam budowane nowe domki dla wczasowiczów Najprawdopodobniej już jutro (27.02) rozpoczną się pierwsze prace związane z rozbudową ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Nyskim. » więcej 2021-02-26, godz. 20:20 Od soboty zmiana przepisów dotyczących maseczek. Nie wolno używać szalików czy chust Od jutra (27.02) w całym kraju zacznie obowiązywać przepis dotyczący zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczek. Nie będzie można stosować… » więcej 2021-02-26, godz. 19:45 Raport dnia: 157 nowych zakażeń na Opolszczyźnie i ponad 11 tysięcy w kraju 157 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 11 osób potwierdzono dziś (26.02) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-02-26, godz. 19:27 Ruszyła rewitalizacja pl. Żeromskiego w Strzelcach Opolskich Ruszyła przebudowa placu Żeromskiego w Strzelcach Opolskich. Na miejscu pojawiły się koparki, rozebrano część cementowej kostki brukowej i zburzono jedną… » więcej 2021-02-26, godz. 17:30 Na Opolszczyźnie wykonano już ponad 83 tysiące szczepień przeciw COVID-19 Na Opolszczyźnie wykonano dotąd ponad 83,3 tysiąca szczepień przeciw COVID-19, w tym 29,8 tysiąca drugą dawką. Z danych opublikowanych na rządowym portalu… » więcej 2021-02-26, godz. 17:00 Fundacja AVI ratuje ranne ptaki i małe ssaki. Wkrótce chce leczyć także jelenie i łosie Ratuje dzikie ptaki, jeże, wydrę czy jenota. Opolanka Marta Węgrzyn jesienią 2020 roku założyła fundację Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich… » więcej 2021-02-26, godz. 16:00 Uwodził, a później pożyczał pieniądze na "inwestycje"? Piotr K. stanął przed opolskim sądem Ponad 100 pokrzywdzonych, 71 przestępstw, a wśród oszukanych zakonnica z DPS-u w Dobrzeniu Wielkim. W Sądzie Okręgowym w Opolu ruszył proces 43-letniego… » więcej 2021-02-26, godz. 16:00 67-latek unikał odsiadki. Na jego trop wpadli dzielnicowi z Lewina Brzeskiego Złamał zakaz prowadzenia pojazdów, za co miał trafić do więzienia. 67-latek nie zastosował się do orzeczenia sądu i przez kilka miesięcy ukrywał się… » więcej 2021-02-26, godz. 15:00 Oleska pomoc dla Chorwatów po trzęsieniu ziemi. Przygotowywany jest kolejny transport, można włączyć się Mieszkańcy Olesna pomagają Chorwatom po grudniowym trzęsieniu ziemi. To był najsilniejszy wstrząs od 140 lat, a najbardziej zniszczone zostały dwa miasta… » więcej 2021-02-26, godz. 14:40 Opole: nadal nie jest znany wykonawca budowy nowego stadionu Odry Opole Nadal nie wiadomo, kto i kiedy zajmie się budową nowego stadionu Odry Opole przy ulicy Północnej. Piątek (26.02) był ostatnim dniem, w którym można było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »