Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-24, 12:22 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Dzięki takim obserwacjom wiemy wiele na temat danych gatunków". Ornitolodzy z naszego regionu przeprowadzili zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych

Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Zimowe liczenie ptaków wodno-błotnistych [fot.facebook/instytutbiologiiuo]
Ornitolodzy z całego kraju, w tym także z naszego regionu przeprowadzili monitoring, czyli policzyli zimujące ptaki wodno-błotne. Podczas takiej akcji są w stanie dowiedzieć się, na przykład jakie gatunki są zagrożone oraz ile potrafią przeżyć w naszych warunkach. Co ważne, monitoring odbywa się wszędzie w tym samym dniu i o tej samej godzinie.
- Liczeniem objęte są między innymi kaczki, gęsi, łabędzie, czy mewy. Z drapieżnych to są na przykład orłany bieliki - mówi dr Grzegorz Hebda, przyrodnik z Uniwersytetu Opolskiego.

- Każdy z takich ornitologów ma przydzielony albo jakiś odcinek rzeki, albo jakiś zbiornik wodny, na przykład zbiornik nyski czy turawski. Liczy się ptaki tam, gdzie jest to możliwe. W przypadku kaczek rozdzielamy to też na płeć, dlatego że w tym okresie roku u kaczek występują szaty godowe. W związku z tym my próbujemy wyciągnąć z tych obserwacji, ile się da. Czyli nie tylko liczebność, ale też udział płci wśród ptaków zimujących, czyli ile jest samic, a ile samców u tego gatunku.

- Dodatkowo monitoring w tym przypadku oznacza pewną powtarzalność schematu. Co roku liczymy tą samą metodą, na tych samych rzekach. Dzięki temu zyskujemy informację o wieloletnich trendach liczebności - dodaje dr Hebda. - Między innymi dzięki temu wiemy, czy chociażby populacja łabędzia niemego na przestrzeni ostatnich 10 i 20 lat rośnie czy maleje. Wiemy też, jakie gatunki są na krawędzi zagłady i nie zimują już w Polsce, a jakie gatunki zwiększają liczebność, jak chociażby kormorany. Dzięki takim obserwacją wiemy, że liczebność kormoranów Polsce cały czas rośnie.

Dodajmy, że w tym roku ze względu na pandemię liczenie ptaków odbyło się bez udziału studentów.
dr Grzegorz Hebda 1
dr Grzegorz Hebda 2

Wiadomości z regionu

2022-06-27, godz. 10:52 Nyska policja zatrzymała 3 kobiety. Odpowiedzą za rozbój Zarzut rozboju usłyszały 3 młode nysanki. Kobiety zaatakowały 23-letnią mieszkankę powiatu, zabrały jej telefon komórkowy » więcej 2022-06-27, godz. 10:30 Co dalej z "małą obwodnicą" Namysłowa? Problemy z realizacją inwestycji Miała być kompleksowa przebudowa około 14 kilometrów drogi wraz z chodnikami i stworzenie tzw. małej obwodnicy Namysłowa, jednak plany musiały ulec zmianie… » więcej 2022-06-27, godz. 09:01 Opolszczyzna bezkonkurencyjna. Gość Porannej Rozmowy podsumowuje festiwal "Jawor u źródeł kultury" Dwie z trzech nagród trafiły na Opolszczyznę! Rozstrzygnięto Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej 'Jawor u źródeł kultury', którego inicjatorem jest… » więcej 2022-06-27, godz. 08:00 Wojsko wprowadziło nowy podział służby na aktywną i pasywną rezerwę Po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny, nowością stał się podział służby w rezerwie na pasywną i aktywną. Jak wyjaśnia Marek Mazur, specjalista… » więcej 2022-06-26, godz. 21:09 Placki ziemniaczane królują w Żędowicach i od kilku lat mają swoje święto Placki ziemniaczane to przysmak dzieciństwa nie tylko mieszkańców Żędowic w gminie Zawadzkie. Ale to tam od ośmiu lat organizowane jest Święto Żędowickiego… » więcej 2022-06-26, godz. 21:04 Opole: pożar podkładów kolejowych przy ul. Armii Krajowej 6 zastępów straży pożarnej walczy z ogniem przy ul. Armii Krajowej w stolicy regionu. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu palą się podkłady… » więcej 2022-06-26, godz. 20:30 Rewitalizacja rynku w Ujeździe zakończona. Plac uroczyście oddano do użytku Uroczystym polonezem i przecięciem wstęgi dokonano oficjalnego otwarcia zrewitalizowanego rynku w Ujeździe. Jego remont rozpoczął się w grudniu 2020 roku… » więcej 2022-06-26, godz. 19:40 Nysa: ruszył remont ul. 11 listopada. Prace potrwają do końca wakacji Rozpoczął się remont ulicy 11 listopada w Nysie. To jedna z ważniejszych arterii miasta, w pobliżu której znajdują się m.in. osiedle mieszkaniowe czy szkoła… » więcej 2022-06-26, godz. 19:00 Nysa wybierze perły architektoniczne. Trwa nabór zgłoszeń do konkursu ''Perły Nysy'' Nysa ponownie wybierze najciekawsze budynki po rewitalizacji. Trwa nabór zgłoszeń do VIII edycji konkursu ’’Perły Nysy’’, w którym wybierane są najpiękniejsze… » więcej 2022-06-26, godz. 17:20 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach ma zachęcać najmłodszych do wstąpienia w szeregi druhów Tor strażacki dla dzieci, pokazy sprzętu i ratownictwa oraz domowe wypieki. Tak wygląda Dzień Małego Strażaka organizowany przez OSP Źlinice-Boguszyce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »