Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-14, 07:12 Autor: Paweł Konieczny

Mochów od piątku (15.01) będzie Maryjnym sanktuarium

Klasztor Paulinów w Mochowie [fot. M. Boczek]
Klasztor Paulinów w Mochowie [fot. M. Boczek]
Klasztor Paulinów w Mochowie [fot. M. Boczek]
Klasztor Paulinów w Mochowie [fot. M. Boczek]
Kościół parafialny w Mochowie-Paulinach będzie pierwszym w diecezji opolskiej sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. W piątek (15.01) wchodzi w życie dekret biskupa Andrzeja Czai ustanawiający to wyróżnienie dla miejsca, gdzie w czasie potopu szwedzkiego przechowywano oryginał częstochowskiego cudownego obrazu.
Klasztor w Mochowie został ufundowany przez Władysława Opolczyka w 1388 roku i podarowany ojcom Paulinom, podobnie jak sześć lat wcześniej Jasna Góra. W ołtarzu głównym miejscowego kościoła znajduje się stosunkowo młoda kopia częstochowskiego obrazu, ale przed laty w tym miejscu przechowywano najważniejszą w Polsce ikonę.

- Działo się to podczas najazdu szwedzkiego w XVII wieku - mówi ojciec Mateusz Wydmański, wikariusz parafii w Mochowie-Paulinach. - Paulini z obawy przed profanacją, zniszczeniem lub wywiezieniem tego obrazu z Polski zdecydowali się ewakuować go z Częstochowy i przywieźć go do Mochowa, ponieważ te tereny były spokojne i nieobjęte działaniami wojennymi. Tutaj zarówno Matka Boża w swoim cudownym wizerunku znalazła schronienie, jak i król Jan Kazimierz z całym swoim dworem przebywał na zamku w Głogówku - dodaje.

- Nasz kościół jest częstym przystankiem dla grup wybierających się do sanktuarium w Prudniku - twierdzi ojciec Mateusz Wydmański. - W dzisiejszych czasach trudno mówić o jakimś zdecydowanym ruchu pielgrzymkowym, ale dużo grup, które przejeżdżają tutaj jadąc do Prudnika by odwiedzić miejsce pobytu kardynała Stefana Wyszyńskiego zahacza o nasze sanktuarium - zauważa.

Piątkowe (15.01) uroczystości w Mochowie rozpoczną się o 17:00 i będą mieć wymiar parafialny. Diecezjalne obchody zaplanowano na sierpień.

Mochów to jedno z miejsc, w których dzieje się akcja serialowego słuchowiska "Wotum" według powieści Macieja Siembiedy. Cała produkcja jest dostępna na naszej stronie internetowej.
o. Mateusz Wydmański1
o. Mateusz Wydmański2

Wiadomości z regionu

2021-04-18, godz. 20:10 Gmina Leśnica chce doprowadzić internet do każdej sali szkolnej Na razie uczniowie lekcje mają zdalnie, przez internet, ale nie wiadomo w jakiej formie zajęcia będą prowadzone po wakacjach. Możliwe, że w formie hybrydowej… » więcej 2021-04-18, godz. 19:45 Raport dnia: 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-18, godz. 19:16 Podnyska Bioagra kontynuuje program nasadzeń drzew i krzewów. Rośliny mają ograniczyć hałas i zapachy z zakładu Około 850 krzewów i drzew chce zasadzić tegorocznej wiosny podnyska Bioagra. Rośliny mają pomóc w zatrzymywaniu zapachów i dźwięków dobiegających z… » więcej 2021-04-18, godz. 19:00 Seniorzy mogą dokonać spisu powszechnego w centrum "Senior" w Opolu Centrum 'Senior' w Opolu postanowiło pomóc mieszkańcom w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W placówce uruchomiono specjalne dyżury… » więcej 2021-04-18, godz. 17:00 Bezpłatny program dla rodzin dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym “FAScynujące Rodzicielstwo” to projekt mający na celu niesienie pomocy rodzinom z Kędzierzyna-Koźla, które borykają się z problemem FAS, czyli Alkoholowym… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Fundacja "Flexi Mind" poszukuje chętnych rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych do programu "Opieki wytchnienio… Członkowie rodzin lub opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą starać się o wsparcie w ramach rządowego programu 'Opieki wytchnieniowej'. Ma on na celu odciążenie… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Strażacy z Boryczy sieją łąki kwietne z nasion od niemieckiej gminy partnerskiej Choć z powodu pandemii mieszkańcy gminy Izbicko i partnerskiego miasta Florstadt nie mogą się wzajemnie odwiedzać, to kontakty się nie urwały. Z inicjatywy… » więcej 2021-04-18, godz. 15:30 Nietoperze zajmą się komarami w kluczborskim parku. Gmina zamontowała na drzewach sto budek lęgowych Sto budek lęgowych dla nietoperzy zamontowano na drzewach Parku Miejskiego w Kluczborku. To projekt zwycięski w trzecim obszarze Kluczborskiego Budżetu Oby… » więcej 2021-04-18, godz. 15:00 Zbierają i pomagają. Kolejna kwesta na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci 'Pola niosące nadzieję' - to hasło tegorocznej akcji prowadzonej przez uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci… » więcej 2021-04-18, godz. 14:15 Zmarł brygadier Zygfryd Steuer, zasłużony strażak i samorządowiec Nie żyje brygadier Zygfryd Steuer - były zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »