Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-14, 07:12 Autor: Paweł Konieczny

Mochów od piątku (15.01) będzie Maryjnym sanktuarium

Klasztor Paulinów w Mochowie [fot. M. Boczek]
Klasztor Paulinów w Mochowie [fot. M. Boczek]
Klasztor Paulinów w Mochowie [fot. M. Boczek]
Klasztor Paulinów w Mochowie [fot. M. Boczek]
Kościół parafialny w Mochowie-Paulinach będzie pierwszym w diecezji opolskiej sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. W piątek (15.01) wchodzi w życie dekret biskupa Andrzeja Czai ustanawiający to wyróżnienie dla miejsca, gdzie w czasie potopu szwedzkiego przechowywano oryginał częstochowskiego cudownego obrazu.
Klasztor w Mochowie został ufundowany przez Władysława Opolczyka w 1388 roku i podarowany ojcom Paulinom, podobnie jak sześć lat wcześniej Jasna Góra. W ołtarzu głównym miejscowego kościoła znajduje się stosunkowo młoda kopia częstochowskiego obrazu, ale przed laty w tym miejscu przechowywano najważniejszą w Polsce ikonę.

- Działo się to podczas najazdu szwedzkiego w XVII wieku - mówi ojciec Mateusz Wydmański, wikariusz parafii w Mochowie-Paulinach. - Paulini z obawy przed profanacją, zniszczeniem lub wywiezieniem tego obrazu z Polski zdecydowali się ewakuować go z Częstochowy i przywieźć go do Mochowa, ponieważ te tereny były spokojne i nieobjęte działaniami wojennymi. Tutaj zarówno Matka Boża w swoim cudownym wizerunku znalazła schronienie, jak i król Jan Kazimierz z całym swoim dworem przebywał na zamku w Głogówku - dodaje.

- Nasz kościół jest częstym przystankiem dla grup wybierających się do sanktuarium w Prudniku - twierdzi ojciec Mateusz Wydmański. - W dzisiejszych czasach trudno mówić o jakimś zdecydowanym ruchu pielgrzymkowym, ale dużo grup, które przejeżdżają tutaj jadąc do Prudnika by odwiedzić miejsce pobytu kardynała Stefana Wyszyńskiego zahacza o nasze sanktuarium - zauważa.

Piątkowe (15.01) uroczystości w Mochowie rozpoczną się o 17:00 i będą mieć wymiar parafialny. Diecezjalne obchody zaplanowano na sierpień.

Mochów to jedno z miejsc, w których dzieje się akcja serialowego słuchowiska "Wotum" według powieści Macieja Siembiedy. Cała produkcja jest dostępna na naszej stronie internetowej.
o. Mateusz Wydmański1
o. Mateusz Wydmański2

Wiadomości z regionu

2021-10-28, godz. 08:20 Dworzec przejdzie w ręce gminy. Ozimek kupi za złotówkę obiekt od PKP Jest porozumienie pomiędzy władzami Ozimka a PKP. Gmina ma przejąć od spółki dworzec kolejowy. Negocjacje w tej sprawie trwały kilkanaście miesięcy, a… » więcej 2021-10-28, godz. 07:30 Andrzej Czaja i inni polscy biskupi z wizytą w Watykanie. "To jest dziś palący problem, jak zatrzymać młode pokolenie… Czwarta grupa polskich biskupów przebywających w Watykanie powoli kończy wizytę ad limina Apostolorum. Wśród hierarchów są biskupi metropolii górnośląskiej… » więcej 2021-10-28, godz. 07:15 Od czwartku na opolskich ulicach pojawi się więcej autobusów MZK. Wszystko po to, aby łatwiej dotrzeć na cmentarz… W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu uruchomi większą liczbę autobusów kursujących na cmentarz… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Raport dnia. Znów skokowy wzrost zakażeń w całej Polsce. Minister apeluje o maseczki na cmentarzach [INFOGRAFIKA] 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 119 nowych zakażeń - to dane z ostatniej doby z województwa opolskiego. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10)… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Cisek: po remoncie ul. Wodna już nie będzie zatapiana po każdym deszczu Wykorzystując sprzyjającą pogodę gmina Cisek realizuje ostatnią inwestycję drogową w tym roku. Gruntownej przebudowie poddana jest ulica Wodna w stolicy… » więcej 2021-10-27, godz. 19:09 Spotkanie z inwestorem i wykonawcą uspokoiło mieszkańców. W gminie Praszka trwa przebudowa DK 45 Było trochę nerwowo, ale wystarczyło jedno spotkanie z mieszkańcami. Trwa przebudowa drogi krajowej 45 na północnych krańcach województwa opolskiego, a… » więcej 2021-10-27, godz. 19:07 Namysłowska opozycja łączy siły z prezydentem Opola. Działacze apelują o zwołanie zwyczajnej sesji i zapowiadają… Działacze Przyjaznego Samorządu Powiatu Namysłowskiego zapowiadają zintensyfikowanie starań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, a także lepszego… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej 2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »