Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-30, 09:15 Autor: Jacek Rudnik

"Musimy uniknąć sytuacji, w której rzeczywiście brakuje miejsc." Marcin Ociepa o budowie szpitala tymczasowego w Opolu

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym powstaje szpital tymczasowy [fot. Katarzyna Doros]
W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym powstaje szpital tymczasowy [fot. Katarzyna Doros]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Takie szpitale polowe są tworzone jako rezerwa na wypadek znaczącego wzrostu zachorowań - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa odnosząc się do tworzonego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu szpitala tymczasowego.
- Placówka pod nadzorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego powstaje przy znacznym wsparciu wojska - przypomniał opolski poseł Porozumienia. - Są to szpitale na wszelki wypadek, jako rezerwa, ale na przykład korzystamy już z tego szpitala w Warszawie. Natomiast każde miasto to inny przypadek. Musimy uniknąć sytuacji, w której rzeczywiście brakuje miejsc. Tego nie ma jeszcze na Opolszczyźnie czy w Opolu, ale jest bardzo ciasno, bardzo dużo jest pracy wykonywanej jeśli chodzi o koordynację tych łóżek. I rzeczywiście część pacjentów może być pod opieką w takich szpitalach i należy je tworzyć.

- Sprzęt do tworzonego szpitala tymczasowego w CWK Opolu przywożą też z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, ale pomoc wojskowa w trakcie pandemii ma też inne aspekty - nie miał wątpliwości minister Ociepa. - Żołnierze dzisiaj w naszych szpitalach pomagają przy pracach administracyjnych, ale także przy pobieraniu wymazów do testów, dostarczają sprzęt nie tylko w Opolu. Nasza brygada logistyczna jest znana w całym kraju i poza jego granicami. Nasi żołnierze są również w domach pomocy społecznej i w zakładach, gdzie trzeba świadczyć wsparcie i pomoc dla osób starszych, seniorów. Myślę, że to jest niezwykle cenne, że ich mamy.

Szpital tymczasowy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym powinien przyjąć pierwszych pacjentów w grudniu, a dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowanych 150 łóżek. O godz 10:00 (30.11) na miejscu odbędzie się konferencja prasowa z udziałem wojewody, który poinformuje o stanie przygotowań.
Marcin Ociepa cz. 1
Marcin Ociepa cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-06-15, godz. 11:09 "Teraz walczymy o nowe fundusze unijne dla regionu, bo to determinuje jego rozwój". Goście Radia Opole o pracy samorządu… W Porannej Loży Radiowej pracę samorządu województwa na półmetku kadencji podsumowali wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca i radny… » więcej 2021-06-15, godz. 11:08 Kolizja na autostradzie A4. Są utrudnienia Kolizja na opolskim odcinku autostrady A4. Do tego zdarzenia doszło na jezdni w kierunku Wrocławia, między węzłami Opole Zachód a Brzeg. » więcej 2021-06-15, godz. 11:05 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 215 nowych zakażeń. Na Opolszczyźnie nikt nie zachorował na COVID-19 [INFOGRAFI… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 215 zakażeniach koronawirusem. W regionie nie stwierdzono nowych infekcji. Zmarło 50 chorych, z czego 42 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-06-15, godz. 10:16 Konieczna będzie budowa nowego przedszkola w Tarnowie Opolskim. Budynek obecnego jest w złym stanie technicznym Budynek przedszkola samorządowego przy ulicy Klimasa w Tarnowie Opolskiem jest w coraz gorszym stanie technicznym. Władze gminy szukają rozwiązań, aby zastąpić… » więcej 2021-06-15, godz. 09:30 MOP-y na opolskim odcinku A4 do przebudowy, ale nie wszystkie. Ogłoszono przetarg Remont 3 Miejsc Obsługi Podróżnych na autostradzie A4 zaplanowano na przyszły i kolejny rok. Na razie GDDKiA ogłosiła przetarg na realizację zadania. » więcej 2021-06-15, godz. 08:30 W Nysie można już korzystać z rzecznej przystani łódkowej. Inicjatywa starostwa dostarczy frajdy nawet niedoświadczonym… Ponownie można korzystać z nyskiej przystani łódkowej. Tamtejszemu starostwu udało się reaktywować tę formę rekreacji po dwóch latach przerwy. » więcej 2021-06-15, godz. 07:45 Brzeg chce podświetlać swoje najcenniejsze zabytki. Na początek iluminacji doczekał się ratusz oraz magistrat Brzeski ratusz ma nową iluminację. Wczoraj (14.06) w nocy oficjalnie uruchomiono podświetlenie renesansowego obiektu, co stanowi zwieńczenie rozpoczętego… » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Raport dnia: Pandemia wyhamowuje? Kolejny spadek liczby zakażeń 5 osób w regionie i 140 w kraju. Tak przedstawia się statystyka minionej doby zachorowań na COVID-19. Dane przekazało Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej 2021-06-14, godz. 19:15 Coraz częściej pacjentami Opolskiego Centrum Onkologii są osoby przed 50. rokiem życia Coraz częściej do Opolskiego Centrum Onkologii trafiają pacjenci przed 50. rokiem życia. Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w OCO zwraca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »