Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-11-11, 09:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Strażacy i kominiarze przypominają o sprawdzaniu przewodów kominowych. Brak ich czyszczenia może doprowadzić do tragedii

Komin [fot. Daniel Klimczak]
Komin [fot. Daniel Klimczak]
Czujnik tlenku węgla [fot. Witold Wośtak]
Czujnik tlenku węgla [fot. Witold Wośtak]
Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim strażacy notują pożary kominów i zaczadzenia. Opolscy strażacy interweniowali już blisko 40 razy. Główną przyczyną ulatniania się dwutlenku węgla czy palącej się sadzy w kominach jest brak systematycznego czyszczenia przewodów.
- Kominy powinno sprawdzać się raz w roku, ale przewody już częściej i to w zależności od tego, czym palimy - mówi Waldemar Drożdżol, prezes korporacji kominiarzy polskich. - Wszystkie piece opalane paliwami stałymi, czyli węglem, koksem, pelletem, ekogroszkiem, czy drewnem to powinny być sprawdzane co najmniej cztery razy w roku. Opalane paliwami stałymi, czyli gaz i olej to dwa razy w roku, a przewody wentylacyjne przynajmniej raz w roku.

Brak czyszczenia kominów może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Jedną z takich jest pożar sadzy w kominie.

- Wtórnymi elementami może dojść do rozszczelnienia komina, a w najgorszej sytuacji do pożaru wewnątrz budynku. Jeżeli chodzi o straż pożarną, to pożar komina w budynku mieszkalnym traktowany jest jak pożar wewnątrz tego obiektu, ponieważ komin jest jego integralną częścią. Zawsze może dojść do takiej sytuacji, że pożar może rozprzestrzenić się na część mieszkalną i tutaj są realne zagrożenia dla jego mieszkańców - dodaje młodszy aspirant Łukasz Nowak, pełniący obowiązki oficera prasowego Opolskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

Zarówno strażacy, jak i kominiarze zalecają zakup czujników dwutlenku węgla i dymu. Te urządzenia mogą uchronić nas przed tragedią.
Waldemar Drożdżol
mł.asp. Łukasz Nowak

Wiadomości z regionu

2021-01-15, godz. 15:00 150 mandatów i 10 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych. Wspólna akcja policyjnej grupy SPEED z trzech województw Opolscy, śląscy i dolnośląscy policjanci z grupy SPEED wspólnie patrolowali wczoraj (14.01) autostradę A4. » więcej 2021-01-15, godz. 15:00 Myśliwy postrzelił się na polowaniu? Prokuratura jest innego zdania Myśliwy z raną postrzałową w ciężkim stanie trafił do szpitala. Od początku wiele wskazywało na to, że przez przypadek sam się postrzelił. Doszło… » więcej 2021-01-15, godz. 14:22 Groźny wypadek koło Turawy. Osobówka uderzyła w drzewo Osobowe renault clio uderzyło w drzewo, jedna osoba została poszkodowana. Do zdarzenia doszło na ulicy Świerkowej, na trasie Turawa - Rzędów. Strażacy przy… » więcej 2021-01-15, godz. 13:58 Zimne kaloryfery w Nysie. Pracownikom NEC-u udało się już usunąć awarię, jednak efekty nie będą odczuwalne od … Jeszcze przez maksymalnie 3 godziny mieszkańcy Nysy mogą odczuwać skutki dzisiejszej (15.01) awarii ogrzewania miejskiego. » więcej 2021-01-15, godz. 12:30 Wandale demolują nyskie przystanki. "Jeszcze nie spotkaliśmy się z tak dużą skalą zjawiska" Wandale znów dali o sobie znać w Nysie. Na cel biorą sobie przystanki autobusowe. » więcej 2021-01-15, godz. 12:00 Opolanka zgłasza nieodśnieżony chodnik, a Miejski Zarząd Dróg dziękuje za sygnał i obiecuje zająć się sprawą O nieodśnieżonym chodniku informuje mieszkanka Opola. Kobieta mieszkająca na osiedlu Armii Krajowej nieopodal ulicy majora Hubala zgłosiła się do naszej… » więcej 2021-01-15, godz. 11:40 Ministerstwo Zdrowia: prawie osiem tysięcy zakażeń, w naszym regionie 214 przypadków COVID-19 Ostatniej doby w Polsce potwierdzono 7795 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej przypadków zarejestrowano w województwie mazowieckim - 946… » więcej 2021-01-15, godz. 11:27 Śliskie drogi na Opolszczyźnie. Zderzenie dwóch osobówek w miejscowości Radawie Złe warunki drogowe i niedostosowanie do nich prędkości były przyczyną kolizji w miejscowości Radawie w powiecie oleskim. W centrum miejscowości, na ulicy… » więcej 2021-01-15, godz. 11:00 "Lepiej osobiście, bo jest pewne, że jestem zgłoszona". Seniorzy w kolejce na szczepienia przeciw COVID-19 Ruszyły stacjonarne zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów po osiemdziesiątym roku życia. O północy uruchomiono również rejestrację poprzez… » więcej 2021-01-15, godz. 09:45 "Szczepmy się, abyśmy mogli wrócić do normalnego życia". Dr Wiesława Błudzin zachęca do szczepienia się przeciwko… - Na razie nie udało nam się zwalczyć pandemii, mimo wprowadzenia wielu restrykcji i ograniczeń, dlatego szczepienie jest jedynym sposobem i nadzieją, aby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »