Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-30, 18:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Brakuje koordynacji, respiratorów, izolatek i personelu. Sytuacja na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych robi się dramatyczna

Szpitalny Oddział Ratunkowy w USK w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Szpitalny Oddział Ratunkowy w USK w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Szpitalny Oddział Ratunkowy w USK w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Szpitalny Oddział Ratunkowy w USK w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Szpitalny Oddział Ratunkowy w USK w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Szpitalny Oddział Ratunkowy w USK w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
- Paraliż SOR-ów już jest widoczny, sytuacja jest wręcz tragiczna – alarmuje dr Marcin Pieniążek, zastępca kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Według niego, jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest brak koordynacji działań dotyczących lokowania pacjentów z COVID-19.
- Coraz częściej jesteśmy zmuszeni zamykać nasz oddział ze względu na to, że mamy przepełnione izolatki – mówi Marcin Pieniążek. - Mamy pacjentów podejrzanych lub już ze stwierdzonym zakażeniem COVID-19. Takich pacjentów jest w ciągu dnia około 20 i bardzo ciężko jest ich gdziekolwiek przekazać. Szpitale przekształcone w jednoimienne lub inne, które mają miejsca dla pacjentów z COVID-19, stwierdzają, że nie mają miejsc. Nawet jeżeli mają miejsca i uda się ewentualnie przekazać pacjenta, to bardzo długo trzeba czekać na transport. Czasami nawet powyżej doby.

SOR Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dysponuje pięcioma izolatkami. Natomiast średnio na dobę w ostatnich dniach diagnozowanych jest na oddziale 20 osób z koronawirusem.

- To powoduje, że zazwyczaj mamy związane ręce. Jednak pacjenci, których stan zdrowia wymaga natychmiastowej interwencji, przyjmowani są trybie pilnym – dodaje Marcin Pieniążek. - Pacjent podejrzany lub ze stwierdzonym zakażeniem koronawiurusa przyjeżdża do naszego szpitala w stanie bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, to nikt się nie zastanawia, czy jest miejsce, czy też go nie ma. Ewentualnie wtedy takiego pacjenta bierzemy na tak zwaną sale czystą, w której tak naprawdę nie powinien być. Ale jest to konieczność wyższa. Walczymy o pacjenta życie lub zdrowie.

Dodajmy, że po takich zabiegach sala musi być wyłączona z użycia i zdezynfekowana.

Jak informuje dr Marcin Pieniążek kolejnym dużym problemem w walce z koronawirusem jest dostępność do respiratorów. Jak zaznacza, nieraz na miejsce pod respiratorem czekać nawet dwie doby.

SOR w USK przyjmuje dziennie około 100 pacjentów. Obecnie załoga dyżurna liczy 8 osób, a optymalnie powinno ich być 11.
dr Marcin Pieniążek
dr Marcin Pieniążek

Wiadomości z regionu

2020-12-04, godz. 18:00 Klienci galerii handlowych nie przestrzegają reżimu sanitarnego. Policja kontroluje sklepy i wystawia mandaty Ponad 70 mandatów, cztery wnioski o ukaranie do sądu i jedno pouczenie, to efekt kontroli w centrach handlowych prowadzonych przez opolskich policjantów i pracowników… » więcej 2020-12-04, godz. 18:00 Środowiskowy Dom Samopomocy w Krapkowicach przejdzie przebudowę Specjalne zalecenia w sprawie przebudowy Środowiskowego Domu Samopomocy w Krapkowicach wydała tamtejsza straż pożarna. Umowę w tej sprawie podpisano w środę… » więcej 2020-12-04, godz. 17:45 Mikołaj w maseczce i zachowaniem dystansu. W dobie pandemii paczki dla dzieci święty zawiesi np. na płocie Pandemia koronawirusa utrudnia w tym roku pracę także mikołajowi, który nie może tłumnie spotykać się z grzecznymi dziećmi. W związku z tym w niektórych… » więcej 2020-12-04, godz. 17:35 Policjanci z grupy Speed zatrzymali kolejnych piratów drogowych. Rekordzistka jechała 166 km/h w terenie zabudowanym Policjanci z krapkowickiej grupy Speed zatrzymali kolejnych trzech kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h… » więcej 2020-12-04, godz. 16:45 Co z remontem linii kolejowych Kluczbork-Opole i Nysa-Brzeg? Wszystko zależy od pieniędzy Przeprowadzenie remontów linii kolejowych Opole-Kluczbork i Nysa- Brzeg uzależnione jest od... pieniędzy. Taką informację otrzymaliśmy z PKP PLK. Mimo, że… » więcej 2020-12-04, godz. 16:35 Europoseł Patryk Jaki zakażony koronawirusem. Polityk prosi o przestrzeganie obostrzeń Pochodzący z Opolszczyzny europoseł Patryk Jaki zakażony koronawirusem. Polityk zamieścił wpis na Twitterze informując o swojej chorobie. Zaapelował także… » więcej 2020-12-04, godz. 15:58 Znów można przejeżdżać przez zaporę Jeziora Nyskiego. Mieszkańcy czekali na to 6,5 roku Od dziś (04.12) samochody osobowe mogą już przejeżdżać po zaporze Jeziora Nyskiego. Długo wyczekiwana przeprawa została tym samym przywrócona po 6,5 roku… » więcej 2020-12-04, godz. 15:30 Mikołaj odwiedził nyski "poprawczak". Pomagała mu parlamentarzystka z Opolszczyzny Mikołaj nie zapomina również o 'trudnej' młodzieży. Przekonali się o tym wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Nysie, którzy otrzymali… » więcej 2020-12-04, godz. 15:30 "To jest monitorowanie pacjenta 24 godziny na dobę". Coraz więcej osób zaczyna korzystać z programu Domowej Opieki… W naszym regionie są już pierwsi pacjenci, którzy korzystają z programu Domowej Opieki Medycznej. To system zdalnego monitoringu osoby z COVID-19 za pomocą… » więcej 2020-12-04, godz. 14:30 Skradzione rowery za kilka tysięcy złotych wróciły do właścicieli. Kradł je 18-latek z powiatu namysłowskiego Chciał wzbogacić się kradnąc rowery, jednak po przywłaszczeniu kilku maszyn dosięgła go ręka sprawiedliwości. Mowa o 18-latku z powiatu namysłowskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »