Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-30, 23:40 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: rekordowa liczba zakażeń w kraju. Od początku pandemii na Opolszczyźnie na COVID-19 zachorowało 9789 mieszkańców. Cmentarze będą zamknięte

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
550 zakażeń koronawirusem i śmierć 11 mieszkańców potwierdzono w piątek (30.10) na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku pandemii patogen z Chin potwierdzono u 9789 mieszkańców regionu, z czego 5864 jest aktualnie chorych.
Najwięcej zakażeń ostatniej doby potwierdzono w Opolu - 100, najmniej - bo 11 - w powiecie brzeskim. W powiecie głubczyckim odnotowano 20 nowych przypadków, w kędzierzyńsko-kozielskim - 73, w kluczborskim - 40, krapkowickim - 27, namysłowskim - 17, nyskim - 47, oleskim 33, opolskim - 77, prudnickim - 66, strzeleckim - 39.

Jak poinformował opolski Sanepid wśród 11 zmarłych mieszkańców Opolszczyzny: 4 osoby pochodziły z powiatu nyskiego, po dwie z powiatów oleskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Po jednej zmarłej osobie odnotowano w powiatach głubczyckim i kluczborskim. Zmarła także jedna osoba z Opola. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Dotąd na Opolszczyźnie zmarło 203 zakażonych.

Zmieniła się organizacja wejścia do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Procedura dotycząca wstępnej diagnozy naszego stanu zdrowia pod kątem objawów zakażenia koronawirusem, jest teraz przeprowadzana w samej placówce, a nie w namiocie ustawionym przed wejściem do szpitala. - Zmiana jest spowodowana tym, że idzie zima - mówi Mirosław Ochyra, rzecznik prasowy USK w Opolu. - Mając na uwadze, że na zewnątrz są coraz niższe temperatury i w trosce o naszych pacjentów punkt pomiaru temperatury i dezynfekcji rąk został przeniesiony do wewnątrz. Wyciągnęliśmy także inne wnioski. Montujemy coraz bardziej nowoczesny, zaawansowany sprzęt, w szczególności do szybkiej weryfikacji temperatury - dodaje. Taka organizacyjna zmiana w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu na pewno utrzyma się do wiosny.

- Paraliż SOR-ów już jest widoczny, sytuacja jest wręcz tragiczna – alarmuje dr Marcin Pieniążek, zastępca kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Według niego, jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest brak koordynacji działań dotyczących lokowania pacjentów z COVID-19. SOR Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dysponuje pięcioma izolatkami. Natomiast średnio na dobę w ostatnich dniach diagnozowanych jest na oddziale 20 osób z koronawirusem.

Nowy punkt wymazowy drive-thru powstanie przy Wodnym Okku na osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. Informację o tworzeniu kolejnego miejsca do pobierania wymazów na obecność COVID-19 przekazał dr Jacek Mazur podczas sesji rady miasta Kędzierzyna-Koźla. To drugi punkt w Kędzierzynie-Koźlu. Dotychczas pobieranie wymazów było możliwe przy SP ZOZ przy ul. 24 Kwietnia 7. Dodajmy, że tam od poniedziałku (26.10) personel medyczny zastępują żołnierze WOT.

Pacjenci przebywający na oddziałach SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, których stan zdrowia wymaga kontynuowania leczenia zostaną do niedzieli (1.11) przeniesieni do wybranych ośrodków. To efekt decyzji wojewody opolskiego w sprawie przekształcenia szpitala w placówkę covidową. Na miejscu trwa wprowadzanie zmian organizacyjnych, tworzone są dodatkowe śluzy separacyjne. Na dwóch oddziałach prowadzone są także prace związane z doprowadzeniem tlenu. Przypomnijmy, od poniedziałku (2.11) w kędzierzyńsko-kozielskiej placówce ma znajdować się 280 łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego 200 na drugim poziomie zabezpieczenia medycznego. - 60 miejsc będzie dla pacjentów, którzy wymagają leczenia specjalistycznego, a przy okazji również są dotknięci infekcją SARS-COV2 i 20 łóżek respiratorowych intensywnej opieki medycznej. Tych 20 miejsc respiratorowych na chwilę obecną jest już zajętych. Pozostałe miejsca II i III poziomu będziemy zwiększać - mówi dr Jacek Mazur, zastępca dyrektora SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

- Tradycja jest mniej ważna od życia - tak premier Mateusz Morawiecki uzasadnił decyzję o zamknięciu cmentarzy w całej Polsce. Na nekropolie nie wejdziemy od jutra (31.10) do poniedziałku (02.11). - Czekaliśmy z decyzją tak długo, bo liczyliśmy na chociaż niewielki spadek liczby zakażeń koronawirusem - mówi Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do seniorów, żeby zostali w domu. - To wasze zdrowie i to wasze życie jest najbardziej zagrożone - mówił szef rządu podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Powyżej siedemdziesiątego roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dlatego dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu, instrukcji i dyspozycji, bardzo, bardzo mocnej, żeby seniorzy pozostali w domu - powiedział premier.

Szef rządu prosi, by ci seniorzy, którzy nie muszą się przemieszczać, zostali w domach przez najbliższe dwa tygodnie. - Seniorzy muszą pozostać w domach. Nie spotykać się z dziećmi, z wnukami, z młodzieżą.

W związku z zamknięciem cmentarzy w ramach wprowadzenia kolejnych ograniczeń wynikających z aktualnej sytuacji epidemicznej MZK w Opolu informuje, że planowane zmiany zostają odwołane.

Po ogłoszeniu przez premiera informacji o nowych obostrzeniach związanych z zamknięciem cmentarzy od 31 października do 2 listopada mieszkańcy regionu tłumnie ruszyli na groby bliskich. Wszyscy chcą zdążyć przed północą zanim bramy, nekropolii zostaną zamknięte.

W związku z zamknięciem cmentarzy i sytuacją epidemiczną w kraju hospicjum Betania nie będzie mogło przeprowadzić kwest przed bramami opolskich nekropolii. W tym celu placówka utworzyła wirtualne zbiórki.

Nie odbędzie się derbowy pojedynek w III lidze piłkarskiej pomiędzy MKS Kluczbork a Stalą Brzeg. Powód, to dwa potwierdzone przypadki koronawirusa w zespole z Kluczborka.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w piątek (30.10) rekordową liczbę - 21 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej zachorowań odnotowano w woj. mazowieckim (3416) i wielkopolskim (3082). Z powodu COVID-19 zmarły minionej doby 202 osoby, pośród których 167 miało także inne schorzenia. Od początku pandemii w kraju zanotowano 340 834 zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 5 351 chorych.

Wiadomości z regionu

2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:05 Od wtorku wraca stała organizacja ruchu na A4. To finał pełnego remontu trasy We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej 2022-09-24, godz. 13:16 "Budowlańcy" udzielają rad. W Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać z bezpłatnych… Trzy punkty konsultacyjne działają dzisiaj (24.09) w ramach drugiej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. Jeszcze do 16:00 można skorzystać z bezpłatnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »