Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-30, 23:40 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: rekordowa liczba zakażeń w kraju. Od początku pandemii na Opolszczyźnie na COVID-19 zachorowało 9789 mieszkańców. Cmentarze będą zamknięte

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
550 zakażeń koronawirusem i śmierć 11 mieszkańców potwierdzono w piątek (30.10) na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku pandemii patogen z Chin potwierdzono u 9789 mieszkańców regionu, z czego 5864 jest aktualnie chorych.
Najwięcej zakażeń ostatniej doby potwierdzono w Opolu - 100, najmniej - bo 11 - w powiecie brzeskim. W powiecie głubczyckim odnotowano 20 nowych przypadków, w kędzierzyńsko-kozielskim - 73, w kluczborskim - 40, krapkowickim - 27, namysłowskim - 17, nyskim - 47, oleskim 33, opolskim - 77, prudnickim - 66, strzeleckim - 39.

Jak poinformował opolski Sanepid wśród 11 zmarłych mieszkańców Opolszczyzny: 4 osoby pochodziły z powiatu nyskiego, po dwie z powiatów oleskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Po jednej zmarłej osobie odnotowano w powiatach głubczyckim i kluczborskim. Zmarła także jedna osoba z Opola. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Dotąd na Opolszczyźnie zmarło 203 zakażonych.

Zmieniła się organizacja wejścia do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Procedura dotycząca wstępnej diagnozy naszego stanu zdrowia pod kątem objawów zakażenia koronawirusem, jest teraz przeprowadzana w samej placówce, a nie w namiocie ustawionym przed wejściem do szpitala. - Zmiana jest spowodowana tym, że idzie zima - mówi Mirosław Ochyra, rzecznik prasowy USK w Opolu. - Mając na uwadze, że na zewnątrz są coraz niższe temperatury i w trosce o naszych pacjentów punkt pomiaru temperatury i dezynfekcji rąk został przeniesiony do wewnątrz. Wyciągnęliśmy także inne wnioski. Montujemy coraz bardziej nowoczesny, zaawansowany sprzęt, w szczególności do szybkiej weryfikacji temperatury - dodaje. Taka organizacyjna zmiana w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu na pewno utrzyma się do wiosny.

- Paraliż SOR-ów już jest widoczny, sytuacja jest wręcz tragiczna – alarmuje dr Marcin Pieniążek, zastępca kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Według niego, jednym z głównych powodów takiej sytuacji jest brak koordynacji działań dotyczących lokowania pacjentów z COVID-19. SOR Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dysponuje pięcioma izolatkami. Natomiast średnio na dobę w ostatnich dniach diagnozowanych jest na oddziale 20 osób z koronawirusem.

Nowy punkt wymazowy drive-thru powstanie przy Wodnym Okku na osiedlu Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. Informację o tworzeniu kolejnego miejsca do pobierania wymazów na obecność COVID-19 przekazał dr Jacek Mazur podczas sesji rady miasta Kędzierzyna-Koźla. To drugi punkt w Kędzierzynie-Koźlu. Dotychczas pobieranie wymazów było możliwe przy SP ZOZ przy ul. 24 Kwietnia 7. Dodajmy, że tam od poniedziałku (26.10) personel medyczny zastępują żołnierze WOT.

Pacjenci przebywający na oddziałach SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, których stan zdrowia wymaga kontynuowania leczenia zostaną do niedzieli (1.11) przeniesieni do wybranych ośrodków. To efekt decyzji wojewody opolskiego w sprawie przekształcenia szpitala w placówkę covidową. Na miejscu trwa wprowadzanie zmian organizacyjnych, tworzone są dodatkowe śluzy separacyjne. Na dwóch oddziałach prowadzone są także prace związane z doprowadzeniem tlenu. Przypomnijmy, od poniedziałku (2.11) w kędzierzyńsko-kozielskiej placówce ma znajdować się 280 łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego 200 na drugim poziomie zabezpieczenia medycznego. - 60 miejsc będzie dla pacjentów, którzy wymagają leczenia specjalistycznego, a przy okazji również są dotknięci infekcją SARS-COV2 i 20 łóżek respiratorowych intensywnej opieki medycznej. Tych 20 miejsc respiratorowych na chwilę obecną jest już zajętych. Pozostałe miejsca II i III poziomu będziemy zwiększać - mówi dr Jacek Mazur, zastępca dyrektora SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

- Tradycja jest mniej ważna od życia - tak premier Mateusz Morawiecki uzasadnił decyzję o zamknięciu cmentarzy w całej Polsce. Na nekropolie nie wejdziemy od jutra (31.10) do poniedziałku (02.11). - Czekaliśmy z decyzją tak długo, bo liczyliśmy na chociaż niewielki spadek liczby zakażeń koronawirusem - mówi Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do seniorów, żeby zostali w domu. - To wasze zdrowie i to wasze życie jest najbardziej zagrożone - mówił szef rządu podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Powyżej siedemdziesiątego roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dlatego dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu, instrukcji i dyspozycji, bardzo, bardzo mocnej, żeby seniorzy pozostali w domu - powiedział premier.

Szef rządu prosi, by ci seniorzy, którzy nie muszą się przemieszczać, zostali w domach przez najbliższe dwa tygodnie. - Seniorzy muszą pozostać w domach. Nie spotykać się z dziećmi, z wnukami, z młodzieżą.

W związku z zamknięciem cmentarzy w ramach wprowadzenia kolejnych ograniczeń wynikających z aktualnej sytuacji epidemicznej MZK w Opolu informuje, że planowane zmiany zostają odwołane.

Po ogłoszeniu przez premiera informacji o nowych obostrzeniach związanych z zamknięciem cmentarzy od 31 października do 2 listopada mieszkańcy regionu tłumnie ruszyli na groby bliskich. Wszyscy chcą zdążyć przed północą zanim bramy, nekropolii zostaną zamknięte.

W związku z zamknięciem cmentarzy i sytuacją epidemiczną w kraju hospicjum Betania nie będzie mogło przeprowadzić kwest przed bramami opolskich nekropolii. W tym celu placówka utworzyła wirtualne zbiórki.

Nie odbędzie się derbowy pojedynek w III lidze piłkarskiej pomiędzy MKS Kluczbork a Stalą Brzeg. Powód, to dwa potwierdzone przypadki koronawirusa w zespole z Kluczborka.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w piątek (30.10) rekordową liczbę - 21 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej zachorowań odnotowano w woj. mazowieckim (3416) i wielkopolskim (3082). Z powodu COVID-19 zmarły minionej doby 202 osoby, pośród których 167 miało także inne schorzenia. Od początku pandemii w kraju zanotowano 340 834 zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 5 351 chorych.

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 15:05 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej 2021-09-19, godz. 08:48 II Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami Opola. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik w Parku 800-lecia - Praktycznie każdego dnia zachęcamy opolan, żeby porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' RO nowy rzecznik… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Autostrada A4: przed nami remonty, rozbudowa i lata utrudnień Trwa dwuletni, ostatni etap remontu opolskiego odcinka autostrady A4 między Górą Świętej Anny a granicą województwa ze Śląskiem. Prace podzielono na pięć… » więcej 2021-09-18, godz. 22:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »