Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-29, 20:30 Autor: Katarzyna Doros

Trudna sytuacja Fundacji DOM. Tylko, żeby przetrwać do końca roku potrzeba 250 tysięcy złotych

Fundacja DOM [fot. FB fundacji]
Fundacja DOM [fot. FB fundacji]
Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu założona przez małżeństwo Jednorogów boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Ich efektem mogą być zwolnienia terapeutów i pracowników fundacji. Chodzi o tzw. nadwykonania, czyli usługi i zabiegi medyczne wykonane ponad zawarty kontrakt z NFZ, za które Fundusz dotychczas nie zapłacił i nie wiadomo, czy będzie mieć na to pieniądze. Żeby się utrzymać, tylko do końca roku fundacja potrzebuje 250 tysięcy złotych.
- Warsztat terapii zajęciowej, środowiskowy dom samopomocy czy zakład aktywności zawodowej mają zapewnioną działalność z dotacji, ale największe kłopoty ma jednostka, która wspiera rozwój najmłodszych dzieci - mówi Małgorzata Jagieluk, prezes Fundacji DOM. - Wniosek o wypłatę nadwykonań złożyliśmy już dawno, ale do tej pory nie mamy informacji. To można potraktować jako dobrą i złą wiadomość. Ponieważ nie przyszła odmowa, więc ciągle żyjemy nadzieją, że te nadwykonania zostaną nam wypłacone. Do końca roku, żeby przetrwać, jest nam potrzebnych 250 tysięcy złotych. Przy czym wizja przyszłego roku wcale nie jest lepsza, a od stycznia problemy będą się powtarzać.

Dodatkowe koszty generują także skutki październikowego podtopienia. Trwa osuszanie pomieszczeń rehabilitacyjnych na Zaodrzu.

- Oprócz tego, że mokre są ściany i posadzki, to zawilgocone są warstwy izolacji, które są pod budynkiem. Teraz niebezpieczeństwo jest takie, że my będziemy sobie tutaj osuszać w środku i to na chwilę wyschnie, natomiast ta woda będzie ciągle podciągać i to zawilgocenie będzie wychodzić non stop. Wczoraj podłączyliśmy urządzenia do osuszania pomieszczeń, o mocy 4 kW. To znaczy, że za cały dzień ich pracy za prąd płacimy dodatkowo 60 złotych, żeby spróbować to wszystko wysuszyć - dodaje Małgorzata Jagieluk.

Przypomnijmy, że decyzją wojewody opolskiego i sanepidu Fundacja DOM zawiesiła działalność Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Mielęckiego. Ma to związek z zapobieganiem rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusa.
Małgorzata Jagieluk cz.1
Małgorzata Jagieluk cz.2

Wiadomości z regionu

2021-01-15, godz. 19:00 Nowy sprzęt w szpitalu w Prudniku. Zapewnia najlepszą diagnostykę obrazową na południu Opolszczyzny Nowoczesny aparat RTG zwiększył potencjał diagnostyczny Prudnickiego Centrum Medycznego. Ten specjalistyczny sprzęt, wraz z tomografem komputerowym zapewniają… » więcej 2021-01-15, godz. 17:45 Ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów 80+. Rejestrować można się telefonicznie, internetowo lub osobiście Seniorzy, którzy skończyli 80 lat mogą już zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19. Rejestracja możliwa jest na trzy sposoby, internetowo, telefonicznie… » więcej 2021-01-15, godz. 17:30 Rozpoczęła się budowa centrum przesiadkowego Opole Zachodnie Rozpoczęła się budowa centrum przesiadkowego Opole Zachodnie. W tej chwili między nasypem kolejowym a blokami przy skrzyżowaniu Niemodlińskiej z Wojska Polskiego… » więcej 2021-01-15, godz. 16:30 Nowoczesny aparat ultrasonograficzny do terapii ECMO trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny aparat ultrasonograficzny do terapii ECMO trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Sprzęt zasilił Regionalne Centrum ECMO, które… » więcej 2021-01-15, godz. 16:15 Wyrzucili do rzeki całą przyczepkę odpadów budowlanych, ale zostali nagrani. Policja prosi o pomoc Policja poszukuje dwóch mężczyzn, którzy w Kędzierzynie-Koźlu wyrzucili odpady budowlane do rzeki Kłodnica. » więcej 2021-01-15, godz. 15:00 150 mandatów i 10 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych. Wspólna akcja policyjnej grupy SPEED z trzech województw Opolscy, śląscy i dolnośląscy policjanci z grupy SPEED wspólnie patrolowali wczoraj (14.01) autostradę A4. » więcej 2021-01-15, godz. 15:00 Myśliwy postrzelił się na polowaniu? Prokuratura jest innego zdania Myśliwy z raną postrzałową w ciężkim stanie trafił do szpitala. Od początku wiele wskazywało na to, że przez przypadek sam się postrzelił. Doszło… » więcej 2021-01-15, godz. 14:22 Groźny wypadek koło Turawy. Osobówka uderzyła w drzewo Osobowe renault clio uderzyło w drzewo, jedna osoba została poszkodowana. Do zdarzenia doszło na ulicy Świerkowej, na trasie Turawa - Rzędów. Strażacy przy… » więcej 2021-01-15, godz. 13:58 Zimne kaloryfery w Nysie. Pracownikom NEC-u udało się już usunąć awarię, jednak efekty nie będą odczuwalne od … Jeszcze przez maksymalnie 3 godziny mieszkańcy Nysy mogą odczuwać skutki dzisiejszej (15.01) awarii ogrzewania miejskiego. » więcej 2021-01-15, godz. 12:30 Wandale demolują nyskie przystanki. "Jeszcze nie spotkaliśmy się z tak dużą skalą zjawiska" Wandale znów dali o sobie znać w Nysie. Na cel biorą sobie przystanki autobusowe. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »