Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-24, 21:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: 1 ofiara śmiertelna i 19 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. Powiat głubczycki i brzeski na liście stref z dodatkowymi obostrzeniami

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz fernandozhiminaicela z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz fernandozhiminaicela z Pixabay]
75. zgon w związku z koronawirusem, 19 nowych zakażeń i 26 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (24.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1136 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i zgonie 25 osób.
Co do naszego regionu, w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu zmarł 72-letni mieszkaniec powiatu oleskiego. Mężczyzna był obciążony chorobami współistniejącymi.

Nowe zakażenia stwierdzono w badaniach u 19 osób. Służby wojewody opolskiego poinformowały, że COVID-19 wykryto wśród 7 mieszkańców powiatu opolskiego. To trzech mężczyzn i trzy kobiety w wieku średnim oraz senior. Wszyscy przebywają w izolacji domowej. Natomiast w stolicy regionu zakażony jest mężczyzna w wieku średnim i w sile wieku. W powiecie prudnickim koronawirus wykryto dwóch mężczyzn w sile wieku, z czego jeden zakaził się poza granicami kraju. Koronawirus potwierdzono również u kobiet w sile wieku i w wieku średnim z powiatu nyskiego. Zakażonych jest także dwóch mieszkańców powiatu oleskiego. To chłopiec i mężczyzna w wieku średnim. Przebywają w kwarantannie domowej. W powiecie kluczborskim zakażona jest nastolatka i kobieta w sile wieku. Pozytywny wynik uzyskał także mężczyzna w wieku średnim z powiatu strzeleckiego oraz kobieta w wieku średnim z powiatu brzeskiego.

Stan wszystkich jest dobry.

Mamy także 26 nowych przypadków ozdrowień. To oznacza, że od początku epidemii w regionie wyzdrowiało już 1679 mieszkańców. Wyzdrowiało 19 mieszkańców z powiatu kluczborskiego. Wszyscy przebywali w izolacji domowej. Do ich grona dołączyło dwóch mieszkańców z powiatu krapkowickiego. W stolicy regionu ozdrowiało również dwóch mieszkańców, którzy hospitalizowani byli w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu i 116. Szpitalu Wojskowym w Opolu. W powiecie brzeskim do zdrowia powrócił jeden mieszkaniec, który przebywał w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Po jednym ozdrowieńcu odnotowano także w powiecie nyskim i opolskim.

Dwa powiaty z naszego regionu znalazły się na mapie obostrzeń epidemicznych w kraju zaktualizowanej przez resort zdrowia. Jest to powiat głubczycki, który od soboty (26.09) będzie w strefie czerwonej i powiat brzeski, który znajdzie się w żółtej strefie. Oznacza to, że mieszkańcy powiatu głubczyckiego między innymi będą mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Nie będzie można organizować imprez kulturalnych. Wydarzenia sportowe będą mogły się odbyć, ale bez udziału publiczności. Wesela i uroczystości rodzinne będą dla max. 50 osób. Natomiast w strefie żółtej, z łagodniejszymi obostrzeniami, m.in. limit osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie może przekroczyć 100 osób. Dodatkowo, zgodnie z ogłoszonymi dziś (24.09) wytycznymi ministerstwa zdrowia, powiat kluczborski ze strefy czerwonej trafił do strefy niebieskiej, czyli jest na liście powiatów zagrożonych.

Do 45 wzrosła liczba osób zakażonych w ognisku koronawirusa przy Przedszkolu nr 2 w Głubczycach - to najnowsze statystyki sanepidu (na dzień 24.09). Wśród osób zakażonych jest 19 nauczycieli, 3 pracowników technicznych, 20 dzieci i z osoby z otoczenia dzieci. Wszystkie osoby są w dobrym stanie. W sumie przebadano 171 osób. 5 dzieci wciąż czeka na badanie zaplanowane na jutro (25.09). Ich wyniki będą znane na początku przyszłego tygodnia. W  Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach liczba zakażonych wzrosła do 23 osób. To 7 podopiecznych, 4 pracowników i 12 osób z otoczenia podopiecznych.

Pierwsza na Opolszczyźnie szkoła zdecydowała o przejściu na nauczanie w trybie wyłącznie zdalnym. II Liceum Ogólnokształcące w Opolu będzie tak działać co najmniej do jutra (25.09). Wczoraj wieczorem (23.09) okazało się, że troje uczniów ma koronawirusa - to pierwszoklasista, drugoklasista i trzecioklasista. Trudno było natomiast ustalić nastolatków mających kontakt z zarażonymi. Dyrekcja szkoły przekazała sanepidowi listę uczniów i nauczycieli, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi.

Dodatkowo zakażony jest jeden z pracowników Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego. Decyzją sanepidu nadzorem epidemicznym objętych zostało 65 uczniów. COVID-19 potwierdzono również w Publicznej Szkole Podstawowej numer 31. Jak poinformowała nas Katarzyna Oborska – Marciniak, rzecznik prasowy opolskiego ratusza, stwierdzono tam jeden przypadek. Nie wiadomo jednak, czy wśród uczniów, czy nauczycieli. Na ten moment nie ma decyzji sanepidu o włączeniu kwarantanny, ani nadzoru epidemicznego dla żadnej grupy uczniów PSP nr 31.

Jedna z lekarek 116. Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Opolu zaraziła się koronawirusem. Pediatra została skierowana na kwarantannę. Paweł Salachna, dyrektor szpitala podkreśla, że poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej, jak i pozostała część lecznicy, funkcjonują normalnie. Jak zapewnia dyrektor, pacjenci nie muszą obawiać się wizyty w szpitalu czy przychodni, bo obowiązują najwyższe standardy sanitarne.

Natomiast w szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu wróciła kompleksowa opieka medyczna na oddziale neurologii z pododdziałem udarowym. Funkcjonowanie oddziału było zawieszone od 15 sierpnia w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem 3 lekarzy.

Kolejne pakiety z zestawami środków ochronny osobistej trafiły do strażaków ochotników. Tym razem otrzymały je jednostki OSP z gmin: Turawa, Murów, Łubniany, Chrząstowice, Ozimek i Tarnów Opolski. Znajdują się w nim między innymi przyłbice, rękawice, gogle ochronne i półmaski filtrujące. Mają one zwiększyć bezpieczeństwo strażaków, którzy codziennie wyjeżdżają na interwencje i mają kontakt z mieszkańcami.

Kolejne firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Pomoc skierowana jest do tych przedsiębiorców, którzy pierwotnie nie spełnili kryteriów pozwalających na zwolnienie ze składek między marcem a czerwcem bieżącego roku i nie mają zaległości w ich opłacaniu. Dodatkowo skorzystać z tego mogą firmy, które na rynku istnieją krócej niż trzy lata i nie były objęte postępowaniem upadłościowym oraz nie otrzymały pomocy na ratowanie lub restrukturyzację.

Wiadomości z regionu

2020-12-03, godz. 14:13 45 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny jest dziś narażonych na oddychanie powietrzem złej jakości Powietrze jest dzisiaj (03.12) złej jakości w części województwa opolskiego. Na dobre ruszył sezon grzewczy. » więcej 2020-12-03, godz. 14:00 Radio Sygnały prowadzi zbiórkę rzeczy dla Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt W ramach trzeciego Jarmarku Świątecznego Radio Sygnały organizuje zbiórkę na rzecz Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Potrzebne są koce… » więcej 2020-12-03, godz. 13:16 Im mroźniej na zewnątrz, tym większe zapotrzebowanie na pomoc. Zima to szczególnie trudny i niebezpieczny czas dla… Mogą liczyć na ciepły posiłek i napój, koc, ubranie oraz miejsce, w którym mogą się ogrzać i bezpiecznie spędzić noc. Wraz z malejącą temperaturą… » więcej 2020-12-03, godz. 13:11 Zdezynfekowano ORiOP w Racławicach Śląskich, część jego podopiecznych ma koronawirusa Z powodu koronawirusa przeniesiono czasowo objętych kwarantanną mieszkańców Ośrodka Rehabilitacji i Opieki Psychiatrycznej w Racławicach Śląskich. Przez… » więcej 2020-12-03, godz. 12:30 Na Opolszczyźnie zmarło 27 osób z koronawirusem, 479 kolejnych zaraziło się. Blisko 15 tysięcy infekcji w Polsce… 27 zgonów i 479 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (03.12) o 14 838 kolejnych… » więcej 2020-12-03, godz. 12:00 Strzeleccy policjanci profilaktyczne spotkania z młodzieżą przenieśli do internetu. Opowiadają m.in. o problemie … W związku z trudną sytuacją epidemiczną wywołaną epidemią koronawirusa policjanci ze Strzelec Opolskich spotkania profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą… » więcej 2020-12-03, godz. 11:29 Przetrzymywał króliki w starej lodówce i wózkach sklepowych. Może trafić za kratki nawet na 3 lata Mieszkaniec gminy Zdzieszowice odpowie przed sądem za znęcanie się nad królikami. » więcej 2020-12-03, godz. 10:00 W Otmuchowie powstanie czwarty żłobek. W jego uruchomieniu pomogą pieniądze z budżetu państwa Otmuchów to kolejna gmina w regionie, która skorzysta z przyszłorocznego rozdania środków w ramach programu Maluch Plus. Dzięki dofinansowaniu możliwe będzie… » więcej 2020-12-03, godz. 09:27 Przymusowa izolacja może sprzyjać przemocy w rodzinie. Małgorzata Kozak o problemie, którego rozmiaru nie znamy - Spodziewamy się, że w związku z wynikającą z pandemii izolacją przemoc domowa w wielu przypadkach może się nasilać - przyznała w rozmowie ' W cztery… » więcej 2020-12-03, godz. 09:15 Mieszkańcy Nogowczyc zyskali własne miejsce spotkań. Nowa świetlica już gotowa Zakończyła się budowa świetlicy w Nogowczycach w gminie Ujazd. To miejsce spotkań, które będzie służyć m.in. seniorom, radzie sołeckiej czy robieniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »