Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-21, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: 70 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 34 zachorowania dotyczą DPS-u w Jędrzejowie

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz fernandozhiminaicela z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz fernandozhiminaicela z Pixabay]
Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (21.09) 70 nowy zakażeń koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień. Dotąd w województwie patogen z Chin wykryto u 2097 mieszkańców, z czego 398 jest aktualnie chorych.
Jak informują służby wojewody opolskiego wśród 70 nowych zachorowań 34 dotyczą Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Koronawirusem zakaziło się 18 seniorów, 11 mężczyzn w wieku średnim oraz 5 mężczyzn w sile wieku. Stan wszystkich jest dobry, nikt z zakażonych nie wymaga hospitalizacji.

Kolejnych 25 przypadków dotyczy powiatu głubczyckiego. Tam zakażonych jest 9 dzieci, 9 kobiet w sile wieku oraz 5 kobiet w średnim wieku i 2 seniorki. Wszyscy przebywają w izolacji domowej, a ich stan zdrowia jest dobry. Zakażonych jest również 4 mieszkańców z powiatu strzeleckiego. To dwie kobiety w sile wieku, mężczyzna w wieku średnim oraz seniorka, która hospitalizowana jest w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. W powiecie krapkowickim zakażonych jest dwóch seniorów i kobieta w wieku średnim. Koronawirus potwierdzono także u dwóch mężczyzn w sile wieku w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. W powiecie prudnickim zakażony jest mężczyzna w wieku średnim, który przebywa w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Koronawirus potwierdzono również u seniora z powiatu nyskiego, który hospitalizowany jest w szpitalu w Nysie.

Z codziennego raportu służb wojewody opolskiego wynika, że 60 mieszkańców regionu jest hospitalizowanych, a 610 osób pozostaje pod czynnym nadzorem sanepidu.

Mamy także 11 nowych przypadków ozdrowień. To oznacza, że od początku epidemii w regionie wyzdrowiało już 1627 mieszkańców. Do zdrowia powróciło 8 mieszkańców z powiatu kluczborskiego, z czego jeden przebywał w izolatorium, a reszta w izolacji domowej. W powiecie opolskim wyzdrowiało dwóch mieszkańców, a w stolicy regionu jeden.

Powiat brzeski walczy z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie. Pierwsze zakażenie potwierdzono tam w piątek (18.09), a wczoraj (20.09) liczba zakażonych wynosiła już 111 osób. To 87 podopiecznych i 24 pracowników. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez starostwo i sanepid. Jak informuje starosta brzeski, sanepid jest w trackie opracowywania tak zwanej siatki powiązań zakażonych pracowników z innymi osobami. Zamknięty został również oddział wewnętrzny w Brzeskim Centrum Medycznym, po tym, jak trafił do niego jeden z zakażonych podopiecznych. Nie wiadomo, kiedy wznowi swoją działalność.

Koronawirus w Publicznej Szkole Podstawowej numer 5 im. Mikołaja Kopernika w Brzegu. Zakażenie COVID-19 potwierdzono u dwóch uczennic klasy szóstej. Decyzją sanepidu na kwarantannę skierowanych zostało 28 uczniów i 18 nauczycieli. Jak poinformowała nas kierownik biura oświaty Elżbieta Ochmańska-Jurkowska, zakażenie w szkole nie jest powiązane z ogniskiem koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie.

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w powiecie głubczyckim - na poniedziałek (21.09) liczba aktywnych zakażeń to 93 osoby. W kwarantannie znajduje się 259 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym kolejnych 260. Największe ognisko to obecnie Przedszkole nr 2 w Głubczycach.

Czterech terapeutów Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Opolskich trafiło na kwarantannę po tym, jak u jednego z nich rutynowe badanie przed zabiegiem chirurgicznym dało pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Kwarantanną objęto także pięciu uczestników zajęć w ŚDS. Pracownik ośrodka zakażenie przechodzi bezobjawowo. Środowiskowy Dom Samopomocy w Strzelcach Opolskich od czerwca działa w reżimie sanitarnym. Grupa podopiecznych jest podzielona na kilka mniejszych zespołów.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 20, Publiczny Żłobek nr 2 oraz warsztaty terapii zajęciowej Domu Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym - w tych trzech miejscach w Opolu mamy potwierdzone przypadku koronawirusa. Jak informuje biuro prasowe ratusza w podstawówce nr 20 koronawirus pojawił się w ubiegłym tygodniu, kiedy to do szkoły przyniosła go nauczycielka języka niemieckiego. Sanepid zdecydował o wysłaniu na zdalną naukę 138 uczniów. Nie zostali oni poddani kwarantannie, a nadzorowi epidemiologicznemu. Teraz, gdy u jednego z uczniów klasy siódmej potwierdzono COVID-19, na kwarantannę wysłano 37 osób wraz z rodzinami. Potrwa ona do 26 września.

W żłobku nr 2 sanepid potwierdził zakażenie koronawirusem u jednego z pracowników. Obecnie służby prowadzą wywiad i postępowanie epidemiczne. Kwarantannie poddani zostali wszyscy podopieczni tej placówki i opiekunowie wraz z rodzinami. Izolacja domowa potrwa do 28 września.

Kwarantannie poddano też grupę warsztatów terapii zajęciowej Domu Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym przy ulicy Karola Szymanowskiego w związku z potwierdzeniem koronawirusa u jednej z podopiecznych. Pozostała część placówki na chwilę obecną funkcjonuje normalnie.

Praca zdalna, wzrost bezrobocia i nowa organizacja pracy - to główne wyzwania, z jakimi mierzą się opolscy pracodawcy i przedsiębiorcy w dobie pandemii koronawirusa. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu debatowano podczas konferencji "Rynek pracy w czasie zagrożenia epidemicznego" organizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy.

Ministerstwo Zdrowia dziś (21.09) poinformowało o 748 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 5 osób.

Najwięcej nowych zakażeń wykryto na Mazowszu - 120. Resort zdrowia poinformował również o nowych przypadkach koronawirusa w województwach: łódzkim (93), pomorskim (90), małopolskim (83), podkarpackim (58), wielkopolskim (52), lubelskim (48), śląskim (45), kujawsko-pomorskim (21), lubuskim (15), podlaskim (13), zachodniopomorskim (12), warmińsko-mazurskim (11), dolnośląskim (9) i świętokrzyskim (8).

W Polsce dotąd stwierdzono 79 988 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 2298 chorych. Obecnie w szpitalach przebywa 1979 osób. Wyzdrowiało 64 604 zakażonych, z czego 302 minionej doby.

Wiadomości z regionu

2020-11-23, godz. 21:45 Przystosowanie i zabezpieczenie kadr. To główny cel państowej pomocy dla Domów Pomocy Społecznej w regionie Przygotowanie i zabezpieczenie Domów Pomocy Społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2. W tym celu ma zostać wykorzystana III tegoroczna… » więcej 2020-11-23, godz. 20:30 Nauczyciele mogą starać się o 500 złotych rządowego dofinansowania do zakupu sprzętu Nauczyciele prowadzący nauczanie zdalne w szkołach publicznych i niepublicznych w regionie mogą starać się o dodatkowe 500 złotych rządowego wsparcia. Dofinansowanie… » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń. Na Opolszczyźnie niecałe pół tysiąca nowych przypadków Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby COVID-19 potwierdzono u 493 mieszkańców Opolszczyzny. Zmarły dwie osoby. » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Ponad 170 pacjentów zarażonych COVID-19 w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. Wśród nich są noworodki z podejrzeniem… 172 pacjentów zarażonych koronawirusem znajduje się aktualnie w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. W tej grupie jest 16 osób wymagających podłączenia… » więcej 2020-11-23, godz. 19:40 Trzech kapłanów z diecezji opolskiej przegrało walkę z koronawirusem Trzech opolskich księży zmarło z powodu COVID-19. Dwóch z nich było czynnymi proboszczami. » więcej 2020-11-23, godz. 19:00 MEN szykuje zmiany w egzaminie ósmoklasisty i na maturze. Ma być mniej zadań i mniej lektur W związku z pandemią koronawirusa i wydłużeniem zdalnego nauczania do Świąt Bożego Narodzenia, Ministerstwo Edukacji Narodowej zmienia wymagania dotyczące… » więcej 2020-11-23, godz. 18:27 Czołowe zderzenie dwóch osobówek między Nysą a Korfantowem. Na miejsce leci LPR Czołowe zderzenie samochodów osobowych na trasie między Nysą a Korfantowem na drodze wojewódzkiej nr 407. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwie osoby są… » więcej 2020-11-23, godz. 17:45 Marzą o opale na zimę, kurtce czy zapasie żywności. Ponad 200 rodzin ma już swoich darczyńców w ramach Szlachetnej… Marzą o opale na zimę, ciepłych kurtkach czy zapasie żywności. Co roku Szlachetna Paczka dociera do setek tysięcy potrzebujących osób w całym kraju. Choć… » więcej 2020-11-23, godz. 17:15 Honorowi Dawcy Krwi mają swoje święto. Dyrektor RCKiK w Opolu składa życzenia i dziękuje Trwają ogólnopolskie Dni Honorowego Krwiodawstwa. Ten bezcenny lek jest szczególnie ważny w tym roku, kiedy również Polska zmaga się z epidemią korona… » więcej 2020-11-23, godz. 16:00 Politycy PO o wielkich stratach inwestycyjnych dla regionu po ewentualnym wecie Polski dla budżetu UE 'Polska sypie piach w tryby Unii Europejskiej'. Tak o możliwym wecie Polski wobec budżetu wspólnoty mówili na konferencji prasowej politycy Platformy Obyw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***