Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-15, 20:30 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: Mamy 28 nowych zakażeń, zmarły 3 osoby. Rośnie liczba chorych na COVID-19 w placówkach opieki

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Do 1851 wzrosła liczba mieszkańców Opolszczyzny, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Dziś (15.09) poinformowano o 28 nowych zachorowaniach oraz o śmierci 3 osób z regionu. Z powodu COVID-19 w województwie zmarło dotąd 70 osób.
Jak informują służby wojewody opolskiego, wśród nowych zakażeń 9 przypadków dotyczy powiatu kluczborskiego. Zakażonych jest trzech seniorów, czterech mężczyzn i kobieta w średnim wieku oraz nastolatek. Hospitalizowana jest tylko kobieta, która przebywa w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu w stanie stabilnym. Reszta poddana jest izolacji domowej.

Kolejnych 8 przypadków potwierdzono w powiecie głubczyckim. Tam zakażonych jest trzech mężczyzn i dwie kobiety w wieku średnim, dwóch seniorów i kobieta w sile wieku. Wszyscy przebywają w izolacji domowej. W Opolu zakażonych jest 6 mieszkańców. To dwóch mężczyzn i dwie kobiety w wieku średnim, senior oraz mężczyzna w sile wieku. W powiecie oleskim zakażony jest senior i seniorka. Obydwoje przebywają w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, a ich stan zdrowia jest stabilny. W powiecie nyskim koronawirusa potwierdzono u seniorki i seniora, który hospitalizowany jest w szpitalu w Nysie. Jeden przypadek COVID-19 odnotowano w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Zakażony jest mężczyzna w sile wieku. Wszyscy zakazili się lokalnie.

W regionie hospitalizowanych jest 50 osób, a 253 pozostają pod czynnym nadzorem sanepidu. Spośród 1851 wszystkich potwierdzonych dotąd przypadków zakażenia, aktualnie chorych jest 228 mieszkańców Opolszczyzny.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu poinformowała o śmierci 3 zakażonych mieszkańców regionu. Zmarła 66-letnia kobieta z powiatu brzeskiego oraz 90-letnia mieszkanka powiatu opolskiego. Z kolei w szpitalu miejskim w Gliwicach zmarła 82-letnia kobieta z powiatu głubczyckiego. Kobiety był obciążone chorobami współistniejącymi.

Do 1533 wzrosła natomiast liczba ozdrowieńców w regionie. Służby wojewody opolskiego poinformowały o 7 nowych przypadkach wyzdrowień. 4 z nich dotyczą mieszkańców powiatu nyskiego, z czego jeden przebywał w izolatorium. Po jednym przypadku ozdrowienia odnotowano także w powiatach: prudnickim i kędzierzyńsko-kozielskim oraz w Opolu.

Koronawirusa potwierdzono w dwóch kędzierzyńsko-kozielskich szkołach. Chodzi o II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, gdzie rodzic wczoraj (14.09) powiadomił sanepid o pozytywnym wyniku uczennicy. Jak informuje Katarzyna Arciszewska-Stępień, dyrektor szkoły - na kwarantannę - do piątku (18.09) - decyzją sanepidu wysłano całą klasę. Dziewczyna nie chodziła do szkoły od środy (09.09). Pozostali uczniowie oraz nauczyciele uczęszczają do szkoły bez zmian. Koronawirusa potwierdzono także u ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19. Jak informuje Piotr Pękala, rzecznik kędzierzyńsko-kozielskiego magistratu, szkoła skontaktowała się już z rodzicami pozostałych uczniów. Dziecko miało nie chodzić do szkoły od kilku dni, dziś (15.09) nie pojawili się także uczniowie z tej klasy. Sanepid wydał zgodę na zorganizowanie nauki zdalnej dla całej klasy. Ta ma potrwać do piątku (18.09).

Z kolei w powiecie głubczyckim grupa dzieci z przedszkola przy ul. Opawskiej w Baborowie, należącego do tutejszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, we wtorek (15.09) wróciła na zajęcia. Dzieci zostały skierowane do izolacji domowej w ubiegłym tygodniu, po tym, jak u jednego z maluchów wykryto koronawirusa. Dyrektorka przedszkola, Alicja Szuba, potwierdziła, że przeprowadzone w piątek (11.09) badania dały wynik negatywny u wszystkich przebadanych dzieci. W sumie przebadano 27 osób, to nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe. 26 osób otrzymało już swoje wyniki, jedna czeka do jutra. Wciąż przebywa w izolacji domowej. Na kwarantannie jest nadal także maluch, u którego potwierdzono obecność wirusa.

COVID-19 nie opuszcza jednak placówek opiekuńczych w regionie. Nowe ognisko koronawirusa potwierdzono w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach w powiecie głubczyckim, gdzie zakażonych jest 9 osób (to 4 podopiecznych, 2 pracowników i 3 osoby z otoczenia domu). 48 kolejnych osób znalazło się w kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. 13 osób (10 podopiecznych i 3 pracowników) czeka na swoje badania.

9 nowych chorych na COVID-19 jest natomiast powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z Domem Pomocy Społecznej w Gierałcicach w powiecie kluczborskim. Wśród zakażonych jest trzech seniorów, czterech mężczyzn i kobieta w średnim wieku oraz nastolatek. Jedna z osób - kobieta wymagała hospitalizacji, przebywa w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, jej stan jest stabilny. Reszta zakażonych poddana jest izolacji domowej. Przypomnijmy, że pierwsze przypadki zakażeń pojawiły się tam 2 września. Dzisiaj (15.09), po kolejnych testach liczba zakażonych wzrosła w placówce do 73.

Kluczbork, Olesno i Opole - w tych trzech miastach od dziś (15.09) ruszają nowe mobilne punkty wymazów tzw. drive thru. Punkty zorganizowano w każdym z tych miast przy działających laboratoriach LOMA. Jak informuje rzecznik opolskiego NFZ Barbara Pawlos, zwiększenie liczby punktów związane jest z realizacją jesiennej strategii walki z pandemią przedstawioną przez Ministerstwo Zdrowia.

Po lockdownie cudzoziemcy wracają do pracy na Opolszczyźnie. Od maja liczba obcokrajowców ubezpieczonych w opolskich placówkach ZUS wzrosła o blisko 1500.

Z powodu pandemii w stolicy województwa nie odbędzie się Jarmark Franciszkański. Imprezę zastąpi Czas Jarmarku, na który złożą się występy chórów gospel i artystów oraz prelekcje. Wydarzenia odbywać się będą nie na zewnątrz, a wewnątrz kościoła Ojców Franciszkanów. Rozpoczną się w sobotę (19.09) i potrwają do niedzieli (20.09).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (15.09) o 605 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju oraz o śmierci 24 chorych. Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w Małopolsce - 120. Resort zdrowia poinformował również o nowych przypadkach koronawirusa w województwach: mazowieckim ( 98), śląskim (62), dolnośląskim (60), pomorskim (41), świętokrzyskim (33), wielkopolskim (28), kujawsko-pomorskim (22), lubelskim (22), warmińsko-mazurskim (21), podkarpackim (20), łódzkim (17), zachodniopomorskim (17), podlaskim (11) i lubuskim (5).

Dotąd w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 75 134 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 2227 chorych. Wyzdrowiało 61 548 zakażonych, z czego 451 minionej doby.

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 15:27 Jak długo powiat kluczborski będzie czerwoną strefą epidemiczną? "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od jutra (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-18, godz. 14:29 Trwa akcja #sadziMY. Dzięki sadzonkom od leśników można mieć swoją sosnę, świerka, gruszę albo jarzębinę Leśnicy w całej Polsce, w tym na Opolszczyźnie rozdawali bezpłatnie sadzonki drzewek liściastych i iglastych. W ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej… » więcej 2020-09-18, godz. 13:22 Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***