Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-07, 20:12 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: 5 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie i 8 ozdrowieńców. W dwóch szkołach wprowadzono nauczanie hybrydowe

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz fernandozhiminaicela z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz fernandozhiminaicela z Pixabay]
Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (07.09) pięć nowych przypadków koronawirusa. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 302 nowych zachorowaniach i 4 zgonach w całej Polsce.
Służby wojewody opolskiego poinformowały, że wśród nowych zakażeń są dwa przypadki z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Koronawirusa potwierdzono u nastolatka i kobiety w średnim wieku. Zakażenie koronawirusem potwierdzono także u kobiety w sile wieku z powiatu opolskiego i mężczyzny w sile wieku z powiatu krapkowickiego. Osoby te przebywają izolacji domowej. Z kolei na Oddziale Zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu przebywa senior z powiatu opolskiego. Stan wszystkich określany jest jako dobry, zakazali się lokalnie.

Od początku pandemii w województwie opolskim wyzdrowiało 1448 chorych, z czego 8 minionej doby. Do zdrowia powróciło 8 mieszkańców z powiatu głubczyckiego. To dwie kobiety i mężczyzna w średnim wieku, dwie kobiety i mężczyzna w sile wieku, seniorka oraz dziecko. Wyzdrowieli także senior i seniorka, mieszkańcy Opola, którzy byli hospitalizowani w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu oraz dwie kobiety w sile wieku z powiatu oleskiego. Wśród osób, którym udało się pokonać COVID-19 znalazła się kobieta w średnim wieku z powiatu brzeskiego, która przebywała w izolatorium. Pozostałe osoby przebywały w izolacji domowej.

Od początku epidemii w regionie na COVID-19 zachorowało 1719 mieszkańców, z czego aktualnie chorych jest 207. Zmarły 64 osoby. Hospitalizowanych jest 57 osób, a 251 pozostaje pod czynnym nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodatkowo od początku pandemii 15 354 osoby poddane są kwarantannie.

W całej Polsce mamy już 71 126 przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło 2124 osoby. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia do tej pory w kraju odnotowano 55 113 osób, którym udało się pokonać COVID-19.

Po pierwszym tygodniu nauki na Opolszczyźnie w dwóch szkołach wprowadzono nauczanie hybrydowe. W Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie zakażenie koronawriusem potwierdzono u ucznia, a kwarantannie poddano jedną klasę. Łącznie znajduje się na niej ponad 100 osób. Są to uczniowie, ich bliscy oraz nauczyciele. Z kolei w Dobrzeniu Wielkim na kwarantannę trafili uczniowie czwartych klas Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi. Tam zakażenie pochodzi od księdza, który miał kontakt z tymi klasami. Zdalnie uczy się 67 uczniów i jeden nauczyciel, reszta pracuje normalnie.

Dodatkowo dzisiaj (07.09) wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek poinformowała, że 99,84 procent szkół i innych placówek oświatowych rozpoczęło nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym. Tylko 54 placówki oświatowe - szkoły i przedszkola - rozpoczęły naukę w trybie zdalnym, a 22 szkoły - w trybie mieszanym. Wiceminister podkreśliła, że sytuacja w placówkach oświatowych będzie nieustannie analizowana, a początek nowego roku szkolnego to powrót do nowej normalności, w której zachowane muszą być nowe procedury i nowe warunki bezpieczeństwa. Wiceminister Marzena Machałek poinformowała także o nowym rozporządzeniu w sprawie nauczania indywidualnego, które jest skierowane do dzieci, które z powodu stanu zdrowia pobierają naukę w bezpośrednim kontakcie z nauczycielami w domu. Od dzisiaj istnieje możliwość, żeby ta nauka na wniosek rodziców, bądź pełnoletniego dziecka mogła się odbywać w trybie mieszanym, albo w trybie kontaktu indywidualnego, ale w sposób zdalnym.

Jutro (08.09) mają odbyć się spotkania przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego i wojewódzkich kuratorów oświaty, podczas których zostanie przeanalizowana sytuacja po pierwszym tygodniu rok szkolnego.

Tymczasem Dom Pomocy Społecznej w Gierałcicach po tym, jak wykryto w nim 28 zarażeń koronawirusem pracuje w trybie koszarowym. Na 10 dni część pracowników zamieszkała w placówce. Po tym czasie zmienią ich kolejni opiekunowie. Zarażeni są oddzieleni od 44 podopiecznych bez COVID-19, a pracownicy są przydzieleni do konkretnych wychowanków, aby ograniczyć kontakt. Jak informuje dyrektor placówki Krzysztof Zabłocki dział opiekuńczo-terapeutyczny jest odizolowany od reszty pracowników.

Starostwo Powiatowe w Głubczycach nadal konsekwentnie pracują w trybie zamkniętym. W marcu postanowiło ograniczyć bezpośredni kontakt z petentami, kiedy wybuchła pandemia i niezmiennie stosują się tam do nowych reguł organizacji pracy. Do budynku nadal nie są wpuszczani petenci. Zdaniem głubczyckiego starosty Piotra Soczyńskiego nowy system pracy zmienił formułę, ale nie ograniczył możliwości załatwienia spraw w urzędzie. Można się skontaktować z konkretnym wydziałem, korzystając z numerów telefonów dostępnych na stronach, jak i na budynkach urzędu. Dodatkowo pracownik wydziału załatwia sprawę schodząc na dół i spotykając się z osobą, która potrzebuje rozmowy lub złożenia wniosku do naszego urzędu. Można zrobić to również pocztą lub podpisem elektronicznym.

Wiadomości z regionu

2024-03-29, godz. 15:15 Przed nami Wielkanoc. Jak się przygotowujemy i jakie tradycje kultywujemy? Przed nami Wielkanoc. Dla jednych ten przedświąteczny czas oznacza szał zakupowy i wiosenne porządki w domu, dla innych ważniejsze są przeżycia duchowe. » więcej 2024-03-29, godz. 14:35 Trzecia Droga chce promować lokalnych producentów żywności. W planach stworzenie aplikacji Stworzenie aplikacji mobilnej, która wskaże miejsca dystrybucji lokalnych, opolskich produktów - to pomysł kandydatów Trzeciej Drogi, którzy chcą w ten… » więcej 2024-03-29, godz. 14:00 Poszkodowani stracili 3 tys. złotych. Mężczyzna wyłudzał kody BLIK Kolejne oszustwo 'na BLIK-a' na Opolszczyźnie. Sprawca przejął konto w mediach społecznościowych mieszkanki powiatu nyskiego i wysyłał do jej znajomych… » więcej 2024-03-29, godz. 13:35 Tężnia solankowa uruchomiona po przerwie zimowej. Ruszył sezon "Malinki-Zdrój" Tężnia solankowa w opolskiej dzielnicy Malinka ruszyła. Tym samym rozpoczął się drugi sezon jej działania. » więcej 2024-03-29, godz. 11:45 Wspólne toalety, ogrzewanie z kopciuchów. Zaniedbane kamienice komunalne w Prudniku Zaniedbania remontowe budynków komunalnych w Prudniku sięgają dziesięcioleci. W wielu kamienicach lokatorzy wciąż mają toalety na korytarzach, a mieszkania… » więcej 2024-03-29, godz. 11:08 Wielki Piątek. Dzień ciszy i adoracji w kościołach Dziś (29.03) Wielki Piątek. W Kościele upamiętnia się mękę i śmierć Chrystusa. To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. W… » więcej 2024-03-29, godz. 10:25 Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, zginął przy próbie ucieczki. Tragiczny wypadek w Opolu Nie żyje 18-letni obywatel Ukrainy, który próbował uciec przed kontrolą drogową. Opolska policja ustala okoliczności tragicznego zdarzenia. » więcej 2024-03-29, godz. 10:04 Ks. Paweł Michalewski: krzyż jest tylko drogą, która prowadzi do życia, do zmartwychwstania Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-29, godz. 09:00 Dom Expo w Opolu zostaje. Jest zgoda właścicieli na wpis budynku do rejestru zabytków Budynek po byłej cementowani w Opolu, w którym obecnie mieści się Dom Expo nie zostanie wyburzony. Właściciele obiektu przy ul. Kępskiej wyrazili zgodę… » więcej 2024-03-29, godz. 09:00 Gdzie policyjny pies powinien spędzić emeryturę - w kojcu czy nowym domu? [INTERWENCJA] Niespełna 300 komentarzy pojawiło się pod postem umieszczonym kilka dni temu w mediach społecznościowych na profilu Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »