Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-01, 16:15 Autor: Kamila Besz

Wszystkie placówki oświatowe w powiecie głubczyckim rozpoczęły rok szkolny w systemie stacjonarnym

- Lepiej chodzić do szkoły, niż uczyć się zdalnie - mówili uczniowie głubczyckiego ogólniaka. [fot. Kamila Besz]
- Lepiej chodzić do szkoły, niż uczyć się zdalnie - mówili uczniowie głubczyckiego ogólniaka. [fot. Kamila Besz]
Wszystkie szkoły w powiecie głubczyckim, zarówno trzy podlegające staroście, jak i kilkanaście gminnych placówek rozpoczęły 1. września naukę stacjonarną. - Zadbaliśmy o to, by ten szczególny rok szkolny rozpocząć bezpiecznie – mówi starosta powiatu głubczyckiego, Piotr Soczyński.
- Na pewno jest to wielka niewiadoma, natomiast wszystkie nasze szkoły są przygotowane pod kątem sprzętowym i proceduralnym do tego typu nadzwyczajnych sytuacji, które mieliśmy od 12. marca. Mam nadzieję, że do takich sytuacji nie dojdzie, że do tego czasu (do zakończenia roku szkolnego - przyp. red.) będziemy pracowali normalnie - komentuje sytuację starosta.

Powiat głubczycki zarządza szkołą specjalną, "mechanikiem" oraz liceum ogólnokształcącym. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach, Krzysztof Tokarz, zaznacza, że w razie konieczności jest gotowy przejść do trybu zdalnego, a szkoła jest zabezpieczona do pracy w obu systemach.

- Już w marcu, kiedy dowiedzieliśmy się, że szkoły zostają zamknięte, opracowaliśmy procedury - mówi dyrektor. - Wdrożyliśmy w życie nauczanie zdalne, co u nas dobrze funkcjonowało, przez wszystkie aplikacje dostępne dla nauczycieli i uczniów jesteśmy na to przygotowani, choć ciągle się uczymy. Chcielibyśmy być jeszcze lepiej przygotowani do tego zdalnego nauczania, jeżeli nastąpi, bo zdajemy sobie sprawę, że nic nie zastąpi nauczania w szkole - podsumowuje Krzysztof Tokarz.

Oficjalne rozpoczęcie było przygotowane jedynie dla uczniów klas pierwszych, starsze roczniki spotykały się tylko z wychowawcą w swoich salach, gdzie uczniowie otrzymali niezbędne informacje. A jakie było to dzisiejsze rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów?

- Mamy pozytywne nastawienie, bo już dłuższy czas nie wychodziliśmy z domu, więc już się trochę znudziło. Wszystkie klasy powyżej pierwszego roku szły od razu do swoich klas, musieliśmy nosić maseczki - relacjonowali drugoklasiści. Większość z nich przyznała, że woli klasyczne chodzenie do szkoły. - Zdalnie ciężko się było czegoś nauczyć - przyznali.

Także gminne placówki w Głubczycach rozpoczęły naukę bez turbulencji.- Opracowaliśmy regulaminy bezpieczeństwa, zapewniliśmy dozowniki na środki dezynfekujące – wymienia Bartosz Dzieża, dyrektor Zarządu Oświaty, Kultury i Sportu w Głubczycach. - Oznakowano strefy przebywania uczniów, tablice informacyjne o zachowaniu odstępów, opracowano karty monitoringu do sal, korytarzy, sanitariatów, tu chodzi po prostu o dezynfekcję tych pomieszczeń - wyjaśnia dyrektor głubczyckiego ZOKiS, dodając, że wszystkie pomieszczenia są przygotowane do przyjęcia uczniów.

Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi przeszli szkolenia wewnętrzne wg wytycznych MEN i GiS, zarząd zorganizował też spotkania dla rodziców – zdalne lub stacjonarne, aby poinformować ich o nowym systemie pracy.
starosta powiatu głubczyckiego, Piotr Soczyński
dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach, Krzysztof Tokarz
uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach
dyrektor Zarządu Oświaty, Kultury i Sportu w Głubczycach, Bartosz Dzieża

Wiadomości z regionu

2024-12-22, godz. 16:49 "Jedna, wielka wspólnota". Powodzianie z Lewina Brzeskiego zasiedli razem do świątecznego stołu - Jesteśmy teraz jedną wielką rodziną - takie słowa można było dziś (22.12) usłyszeć podczas wigilijnego spotkania w Lewinie Brzeskim. Do świątecznego… » więcej 2024-12-22, godz. 16:40 Do ostatniej chwili. Opolanie w ferworze świątecznych przygotowań Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Do Wigilii pozostały niespełna dwa dni. Dla Opolan to czas wielkich przygotowań. Ruch widać nie tylko na ulicach… » więcej 2024-12-22, godz. 16:00 "Trafiony prezent". Powodzianie dostali węgiel kupiony przez Caritas Diecezji Opolskiej Ponad 120 ton węgla dla powodzian kupiła i przekazała Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-12-22, godz. 15:58 Inwestycja "o szczególnym znaczeniu". Szansa na 10 milionów złotych dla opolskiego stadionu Opolski stadion znalazł się na dwóch, ministerialnych listach dotacji dla inwestycji 'o szczególnym znaczeniu dla sportu'. Siedem milionów złotych resort… » więcej 2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej 2024-12-22, godz. 09:54 "Trzeba to przejść". Dla powodzian tegoroczne święta będą trudne - Będzie ciężko, ale ważne, że razem - takie słowa można usłyszeć z ust powodzian na temat tegorocznych świąt. Jak podkreślają, będą one zupełnie… » więcej 2024-12-22, godz. 09:53 Program wsparcia żywnościowego w naszym regionie będzie przedłużony Osoby potrzebujące będą mogły nadal korzystać z programu wsparcia żywnościowego. Jest zgoda, aby tegoroczną edycję w ramach zadania - Fundusze Europejskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »