Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-23, 22:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Tańce, pieśni patriotyczne i projekcja filmu historycznego. W Kędzierzynie-Koźlu zakończono obchody z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą [ZDJĘCIA]

Obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą" w Kędzierzynie-Koźlu [fot.archiwum prywatne]
Obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą" w Kędzierzynie-Koźlu [fot.archiwum prywatne]
Obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą" w Kędzierzynie-Koźlu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą" w Kędzierzynie-Koźlu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą" w Kędzierzynie-Koźlu [fot.M.Matuszkiewicz]
Obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą" w Kędzierzynie-Koźlu [fot.M.Matuszkiewicz]
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla uczcili 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. W Parku Pojednania były historyczne tańce, pieśni patriotyczne i projekcja filmu "Cud nad Wisłą" z 1921 roku. Wcześniej przedstawiciele struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie, razem z europosłanką Anna Zalewską złożyli kwiaty przed Miejscem Uświęcenia Krwią Powstańców Śląskich. Inicjatorem wydarzenia była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara.
- Nieprzypadkowo jesteśmy w Kędzierzynie-Koźlu. Po pierwsze trzeba multiplikować symbolikę o tym wydarzeniu - mówi Anna Zalewska, europosłanka i była minister edukacji. - W ten sposób chcemy uzupełniać edukację historyczną, bo między innymi dla takich bohaterów jak ci, którzy walczyli w Bitwie Warszawskiej powróciła historia do szkół. Tutaj również byli Ślązacy, którzy tak jak w Cudzie Nad Wisłą dokonywali cudów na tych terenach. Chcemy być z mieszkańcami i młodzieżą.

Tańce i pieśni patriotyczne zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca z Nysy, działający przy Stowarzyszeniu Artystycznym Miłośników Folkloru.

- Ta rocznica to nie tylko 15 sierpnia, możemy ją obchodzić cały rok - podkreśla Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. - Jest z czego się cieszyć, bo przecież ta bitwa, która była oceniana przez wielu europejskich historyków potwierdza, że rzeczywiście to, co stało się 15 sierpnia i później, było rzeczą niemożliwą. Tak naprawdę mało kto wierzył, że polskie wojsko zdoła odeprzeć czerwoną zarazę, która chciała zalać całą Europę.

- To pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. Potrzeba ich więcej. Przede wszystkim dla młodzieży - dodają mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. - Przyszłam zobaczyć występ zespołu z Nysy. Chciałabym, żeby takich imprez się więcej tutaj odbywało, więc przychodząc na nie dajemy sygnał, że mają być one kontynuowane w przyszłym roku. - Z przyjemnością jeszcze raz zobaczę film pokazujący heroiczną walkę narodu polskiego z bolszewizmem. Trzeba narodowe święta obchodzić i przypominać o nich najmłodszym obywatelom.

Dodajmy, że identyczne spotkanie odbyło się w piątek (21.08) w Głubczycach.
Anna Zalewska
Katarzyna Czochara
Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla

Wiadomości z regionu

2020-11-24, godz. 08:00 W pałacyku przy ul. Sempołowskiej w Opolu powstanie hotel z secesyjnym wystrojem wnętrz Za dwa lata niszczejący pałac przy ulicy Stefanii Sempołowskiej w Opolu zmieni się w czterogwiazdkowy hotel - tak zapowiada Tomasz Kunstler, jeden ze współwłaścicieli… » więcej 2020-11-23, godz. 21:45 Przystosowanie i zabezpieczenie kadr. To główny cel państowej pomocy dla Domów Pomocy Społecznej w regionie Przygotowanie i zabezpieczenie Domów Pomocy Społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2. W tym celu ma zostać wykorzystana III tegoroczna… » więcej 2020-11-23, godz. 20:30 Nauczyciele mogą starać się o 500 złotych rządowego dofinansowania do zakupu sprzętu Nauczyciele prowadzący nauczanie zdalne w szkołach publicznych i niepublicznych w regionie mogą starać się o dodatkowe 500 złotych rządowego wsparcia. Dofinansowanie… » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń. Na Opolszczyźnie niecałe pół tysiąca nowych przypadków Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby COVID-19 potwierdzono u 493 mieszkańców Opolszczyzny. Zmarły dwie osoby. » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Ponad 170 pacjentów zarażonych COVID-19 w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. Wśród nich są noworodki z podejrzeniem… 172 pacjentów zarażonych koronawirusem znajduje się aktualnie w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. W tej grupie jest 16 osób wymagających podłączenia… » więcej 2020-11-23, godz. 19:40 Trzech kapłanów z diecezji opolskiej przegrało walkę z koronawirusem Trzech opolskich księży zmarło z powodu COVID-19. Dwóch z nich było czynnymi proboszczami. » więcej 2020-11-23, godz. 19:00 MEN szykuje zmiany w egzaminie ósmoklasisty i na maturze. Ma być mniej zadań i mniej lektur W związku z pandemią koronawirusa i wydłużeniem zdalnego nauczania do Świąt Bożego Narodzenia, Ministerstwo Edukacji Narodowej zmienia wymagania dotyczące… » więcej 2020-11-23, godz. 18:27 Czołowe zderzenie dwóch osobówek między Nysą a Korfantowem. Na miejsce leci LPR Czołowe zderzenie samochodów osobowych na trasie między Nysą a Korfantowem na drodze wojewódzkiej nr 407. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwie osoby są… » więcej 2020-11-23, godz. 17:45 Marzą o opale na zimę, kurtce czy zapasie żywności. Ponad 200 rodzin ma już swoich darczyńców w ramach Szlachetnej… Marzą o opale na zimę, ciepłych kurtkach czy zapasie żywności. Co roku Szlachetna Paczka dociera do setek tysięcy potrzebujących osób w całym kraju. Choć… » więcej 2020-11-23, godz. 17:15 Honorowi Dawcy Krwi mają swoje święto. Dyrektor RCKiK w Opolu składa życzenia i dziękuje Trwają ogólnopolskie Dni Honorowego Krwiodawstwa. Ten bezcenny lek jest szczególnie ważny w tym roku, kiedy również Polska zmaga się z epidemią korona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***