Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-20, 11:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Mają pomysł na poprawę komfortu podróżowania autobusami. Więcej miejsc dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz zmiana koloru siedzeń

Autobus MZK w Opolu [fot. UM w Opolu]
Autobus MZK w Opolu [fot. UM w Opolu]
Autobus MZK w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Autobus MZK w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Największą liczbę pasażerów w opolskich autobusach MZK stanowią seniorzy, z tego transportu korzystają też osoby niepełnosprawne. Według nich są problemy ze znalezieniem miejsca siedzącego w autobusie. Sprawą zajął się opolski radny Marek Kawa, który uważa, że opolski ratusz razem z MZK powinni zapewnić większość liczbę miejsc dla tych osób.
- Zgłosiła się do mnie grupa rodziców dzieci niepełnosprawnych, które podczas roku szkolnego mają problem ze znalezieniem miejsca dla siebie. Tak samo seniorzy, którzy mają problemy ruchowe i strefa dla inwalidów nie jest dla nich, a rozwiązań jest wiele - mówi Marek Kawa, radny Opola. - Można wprowadzić tak zwane miejsca ruchome. To znaczy mogą być to miejsca otwierane, przylegane do ściany i ktoś, kto ma ochotę w tej strefie stojącej usiąść tuż przy oknie może je sobie otworzyć. Druga rzecz to warto zastanowić się nad zagospodarowaniem zbyt dużej strefy stojącej.

Problem z miejscami dla osób starszych i inwalidów dostrzega także Centrum Seniora. Tam właśnie powstał pomysł wprowadzenia dodatkowego oznakowania siedzeń. Projekt został złożony do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

- W ramach tego projektu chcielibyśmy zmienić obicia foteli w autobusach na kolor niebieski, tak jak koperty parkingowe są oznaczone dla osób niepełnosprawnych. Chcemy zaznaczyć obecność seniorów i osób niepełnosprawnych w naszej przestrzeni publicznej. Dostrzegamy problem, że często w autobusach te specjalnie miejsca dla tych osób są zajmowane przez młodych ludzi - dodaje Mateusz Szpryngiel, z wydziału polityki społecznej opolskiego ratusza.

Opolski ratusz zapewnia, że w miejskiej komunikacji jest wystarczająca liczba miejsc i są one specjalnie oznaczone. W nowszych autobusach jest takich siedzeń 14, a w starszych 10.
Marek Kawa
Mateusz Szpryngiel

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 21:15 Strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę schowało się w mieszkaniu za… Opolscy strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę miało schować się w ciemnym zakamarku szafy, o czym strażaków… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 100 nowych infekcji w kraju. Na Opolszczyźnie zakaziło się 5 osób. Ponad 17 mln Polaków jest w… Pięć nowych zakażeń koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (27.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet" Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie… » więcej 2021-07-27, godz. 16:02 Ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę Na Opolszczyźnie ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę. W ramach pierwszej transzy na rachunki bankowe ponad trzech tysięcy rodziców… » więcej 2021-07-27, godz. 15:30 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pacjentów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Urządzenie ważące blisko 3,5 tony o pojemności ponad 6 tysięcy litrów wkrótce będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »