Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-15, 08:45 Autor: Justyna Maćkowiak

"Polakom udało się zwyciężyć największe zagrożenie w ówczesnym świecie". Tomasz Greniuch o Cudzie nad Wisłą

Archiwum - Święto Wojska Polskiego w Opolu [fot.Maciej Wajler]
Archiwum - Święto Wojska Polskiego w Opolu [fot.Maciej Wajler]
Tomasz Greniuch [fot. Wanda Kownacka]
Tomasz Greniuch [fot. Wanda Kownacka]
Archiwum - Święto Wojska Polskiego w Opolu [fot.Maciej Wajler]
Archiwum - Święto Wojska Polskiego w Opolu [fot.Maciej Wajler]
- Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej o Bitwie Warszawskiej w 1920 roku z Armią Czerwoną.
- Ze wschodu szło wszystko to, co niszczyło cywilizację łacińską. Polacy i cały świat zachodni był zdeterminowany, żeby zatrzymać to, co nadciąga nad Wisłę. Świat zachodni żył akurat w oparach bolszewickich rewolucji, głównie robotnicy zaczęli się buntować, a jest to dzieło Drugiej Międzynarodówki, która wywołała rewolucję światową. Zresztą wszyscy spodziewali się, że Armia Czerwona przejdzie po trupie nowo odrodzonej Polski i połączy się z rewolucjonistami w Niemczech, w wyniku czego czerwonoarmiści zatrzymają się dopiero u brzegów Atlantyku. Stało się inaczej. Ogromną rolę podczas Bitwy Warszawskiej odegrali ochotnicy - podkreśla gość Radia Opole. - Tutaj wielką zasługą jest przede wszystkim generał Józef Haller, który zorganizował od podstaw armię ochotniczą. Udało się w zasadzie w ciągu kilku, kilkunastu dni zorganizować ponad stutysięczną armię studentów, robotników oraz chłopów. Tutaj wielka zasługa premiera Witosa i Rządu Obrony Narodowej. Zjednoczenie narodu, w wyniku którego udało się tak naprawdę zwyciężyć największe zagrożenie w ówczesnym świecie.

Dodajmy, że dziś (15.08) o 10:00 w Opolu rozpocznie się uroczystość, podczas której przeprawa w ciągu ulicy Niemodlińskiej otrzyma nazwę Mostu Bitwy Warszawskiej 1920.

Natomiast w związku z uroczystościami Święta Wojska Polskiego Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. Ziemi Opolskiej będzie prezentował swoje tradycje poprzez przemarsz ulicami miasta. Początek o 16:30 z Krapkowickiej, a zakończenie jest planowane na 18:30.
Tomasz Greniuch cz. 1
Tomasz Greniuch cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »