Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-14, 11:15 Autor: Jacek Rudnik

"To są nasi sąsiedzi, a traktujemy ich jak braci i siostry". Marcin Ociepa w Radiu Opole o sytuacji na Białorusi

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
- W państwie demokratycznym nie ma miejsca na zastraszanie społeczeństwa - przypomniał w rozmowie "W cztery oczy" wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa odnosząc się do sytuacji na Białorusi.
W ocenie rozmówcy Radia Opole ważne jest to, aby to Białorusini byli gospodarzami swojego państwa, a pojawienie się nowych liderów reprezentujących wartości demokratyczne to jedynie kwestia czasu.

- Aleksander Łukaszenka, który się odgraża bardzo mocno i oskarża Polskę o inspirowanie protestów jest w błędzie, bo my nie jesteśmy w ogóle zaangażowani w animowanie tych protestów, a autorami oporu społecznego są sami Białorusini, którzy stracili cierpliwość do dyktatora, który nimi rządzi - powiedział wiceszef resortu obrony Marcin Ociepa.

Jego zdaniem przekrój społeczny tych, którzy wychodzą na ulicę jest bardzo szeroki, a Aleksander Łukaszenka musi zdawać sobie sprawę, że Polska będzie się interesować rozwojem wypadków w tym kraju. - Jesteśmy bardzo blisko z sobą w sensie kulturowym, już nie mówiąc o licznej obecności Polaków mieszkających na Białorusi, przecież nieraz gościliśmy w Opolu Andżelikę Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi i zawsze będziemy się o nich upominać.

Wiceminister obrony narodowej nie miał wątpliwości, że prędzej czy później na Białorusi dojdą do głosu nowi przywódcy, którzy będą reprezentować demokratyczne wartości, a zaangażowanie państwa polskiego nie może zastąpić aktywności i zaangażowania samych Białorusinów. - Bardzo mocno trzymamy za nich kciuki i jesteśmy gotowi im pomagać.

Minister Ociepa nie miał wątpliwości, że Unia Europejska powinna mieć jednolite stanowisko w sprawie konieczności procesów demokratycznych w tym państwie i to się na szczęście dzieje, a Polska powinna pomagać w tworzeniu oddolnych inicjatyw demokratycznych także wśród ludzi młodych czy na przykład wspierać niezależne media.
Marcin Ociepa 01
Marcin Ociepa 02

Wiadomości z regionu

2020-10-01, godz. 14:00 Policja na urodzinach! To był prezent dla 12-letniego Kacpra Spotkanie z mundurowymi, poznanie wyposażenia radiowozu, akcesoriów policyjnych, a na deser - tort z policyjnym logo. To wszystko dla 12-letniego Kacpra zorganizowali… » więcej 2020-10-01, godz. 13:30 Odnowione pracownie w Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu. To szansa na lepszą pracę Opolscy uczniowie szkół gastronomicznych mogą już korzystać z nowych pracowni w Centrum Kształcenia Praktycznego. Zostały one wyposażone w najnowocześniejszy… » więcej 2020-10-01, godz. 13:15 Przyszli aktorzy na razie nie będą szkolić się w Nysie. Uczelnia jednak nie rezygnuje z rozwoju oferty, także w innych… Nyska uczelnia musi jeszcze poczekać z rozpoczęciem kształcenia przyszłych gwiazd teatru czy kina. Wniosek o utworzenie kierunku aktorskiego został odrzucony… » więcej 2020-10-01, godz. 12:30 Ponad 4 kilogramy marihuany i 70 krzaków konopi przechwycili kluczborscy policjanci Plantację marihuany zlikwidowali kluczborscy policjanci w gminie Wołczyn. Na nieużytkach rolnych kryminalni zabezpieczyli 70 krzaków konopi w różnych fazach… » więcej 2020-10-01, godz. 11:26 Zmiany na mapie powiatów zagrożonych epidemicznie. Od soboty nowy układ Powiat głubczycki pozostanie w 'strefie czerwonej', brzeski i oleski w 'strefie żółtej' zagrożenia epidemicznego - tak zakłada projekt rozporządzenia Rady… » więcej 2020-10-01, godz. 11:03 Raport MZ: w kraju blisko 2000 kolejnych infekcji i 30 zgonów. Województwo opolskie ma najmniej nowych zarażeń [AK… 21 nowych zarażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie… » więcej 2020-10-01, godz. 10:15 "Zapominamy o koronawirusie". Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przyjmuje coraz więcej pacjentów z COVID-19 O przestrzeganie reżimu sanitarnego zaapelował w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jarosław Kończyło, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej… » więcej 2020-10-01, godz. 09:32 Mamy ostrzeżenie hydrologiczne. Możliwe wezbranie wód w rzekach regioniu Do godziny 21.00 obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dla zlewni górnej Odry i Osobłogi. Zgodnie z prognozami możliwe jest w tych miejscach wezbranie… » więcej 2020-10-01, godz. 08:59 200 kilogramów krajanki tytoniowej na prywatnej posesji. Międzywojewódzka akcja KAS 200 kilogramów krajanki tytoniowej zabezpieczyli na prywatnej posesji funkcjonariusze opolskiej i dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Gdyby tytoń… » więcej 2020-10-01, godz. 08:02 "Powstaniec" pilnuje Pogorzelca w Kędzierzynie-Koźlu Ósmy koziołek 'zamieszkał' w Kędzierzynie-Koźlu. Tym razem rzeźba nawiązująca do herbu i nazwy miasta stanęła na pl. Jana Surzyckiego na Pogorzelcu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***