Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-13, 20:30 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia. 15 zakażeń koronawirusem w regionie i ponad 800 w całej Polsce. Kolejnych 14 pacjentów zmarło

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
15 kolejnych zarażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (13.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 nowych zakażeniach i 14 zgonach w całej Polsce.
Najwięcej nowych przypadków odnotowano w województwie śląskim (181), mazowieckim (148) i małopolskim (136).

Co do naszego regionu, mamy kolejnych 6 zarażeń w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, 4 w Opolu, po 2 w powiecie nyskim i kluczborskim oraz 1 w powiecie strzeleckim. Mowa zarówno o seniorach, dzieciach, osobach w wieku średnim i sile wieku. Stan wszystkich nowo zakażonych określa się jako dobry, więc pozostają w miejscu zamieszkania. Tylko kobieta w średnim wieku z powiatu strzeleckiego przebywa na Oddziale Zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Służby wojewody opolskiego poinformowały również o 3 nowych ozdrowieńcach. W powiecie strzeleckim do zdrowia powróciła dziewczynka i kobieta w średnim wieku, a w powiecie krapkowickim wirusa pokonała seniorka. Cała trójka wyzdrowiała, pozostając w izolacji domowej.

Od początku epidemii na Opolszczyźnie odnotowano 1366 przypadków koronawirusa. Zmarło 58 zakażonych, a powróciło do zdrowia 957 osób.

W całej Polsce potwierdzono natomiast 54 487 zarażenia COVID-19 i 1844 zgony. Wyzdrowiało 37 961 osób.

- Szybko przekroczymy w Polsce dzienną barierę tysiąca zarażeń koronawirusem - w ten sposób Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego ocenił sytuację epidemiologiczną w kraju. Gość Loży Radiowej podkreślił, że jesienią kluczowa dla służby zdrowia będzie jak najmniejsza liczba zakażonych z ciężkim przebiegiem choroby. Kolek, który z wykształcenia jest lekarzem, uważa, że niewszystkich zarażonych trzeba hospitalizować. - Utworzenie izolatoriów to był bardzo dobry krok - przekonuje.

W Opolu wzrosło bezrobocie, mimo że do firm z "tarczy antykryzysowej" trafiło 90 mln złotych wsparcia. Rejestry Powiatowego Urzędu Pracy od początku marca do lipca zwiększyły się o 1000 osób. To bezrobotni, których zwolniono z powodu zastoju w gospodarce wywołanego pandemią koronawirusa. Tomasz Kwiatek, wicedyrektor opolskiego urzędu pracy zwraca przy tym uwagę, że spada też liczba ofert pracy.

Trzech pracowników firmy ochroniarskiej z Urzędu Miasta Opola przebywa na kwarantannie w związku z możliwym zarażeniem się koronawirusem. Przypomnijmy, we wtorek (11.08) okazało się, że jeden z tych mężczyzn ma pozytywny wynik testu na COVID-19. Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy urzędu, zapewniała wówczas, że zarażony stosował wszelkie środki ochrony osobistej. Według sanepidu, to mogłoby znacząco ograniczyć niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusa w ratuszu. Niemniej jednak, dwóm pracownikom pełniącym służbę z zakażonym zlecono testy na COVID-19 i skierowano ich na kwarantannę. Urząd Miasta Opola pozostaje w stałym kontakcie z sanepidem.

Ponad 4200 mieszkańców Opolszczyzny otrzymało dotychczas dodatek solidarnościowy. Na rachunki bankowe tych osób Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał 5,6 miliona złotych. Zakład przypomina jednak, że sierpień jest ostatnim miesiącem, w którym można złożyć wniosek o wpłatę tego świadczenia.

Trwają zapisy do X edycji Biegu Koziołków w Kędzierzynie-Koźlu. Jubileuszowa impreza
pierwotnie miała odbyć się w maju, termin wydarzenia został przeniesiony na 22 sierpnia w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju. - Uczestnicy wystartują w trzech biegach, każdy z nich wyjątkowo jest zaplanowany na inną godzinę - mówi Anna Prus z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu.

Wiadomości z regionu

2020-10-01, godz. 15:30 Radni KO z Opola wracają do pomysłu sprzed 2 lat. Chcą dać seniorom bezpłatny dostęp do hydraulika i elektryka 'Fachowiec dla seniora' - to propozycja radnych Koalicji Obywatelskiej w Opolu. Chodzi o zapewnienie osobom starszym możliwości bezpłatnego wezwania hydraulika… » więcej 2020-10-01, godz. 14:58 Znieważyli Ukraińca i grozili mu śmiercią. Zostali skazani i przez pół roku będą pracować społecznie 6 miesięcy ograniczenia wolności dla dwóch mężczyzn za znieważenie z powodu przynależności narodowej. » więcej 2020-10-01, godz. 14:00 Policja na urodzinach! To był prezent dla 12-letniego Kacpra Spotkanie z mundurowymi, poznanie wyposażenia radiowozu, akcesoriów policyjnych, a na deser - tort z policyjnym logo. To wszystko dla 12-letniego Kacpra zorganizowali… » więcej 2020-10-01, godz. 13:30 Odnowione pracownie w Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu. To szansa na lepszą pracę Opolscy uczniowie szkół gastronomicznych mogą już korzystać z nowych pracowni w Centrum Kształcenia Praktycznego. Zostały one wyposażone w najnowocześniejszy… » więcej 2020-10-01, godz. 13:15 Przyszli aktorzy na razie nie będą szkolić się w Nysie. Uczelnia jednak nie rezygnuje z rozwoju oferty, także w innych… Nyska uczelnia musi jeszcze poczekać z rozpoczęciem kształcenia przyszłych gwiazd teatru czy kina. Wniosek o utworzenie kierunku aktorskiego został odrzucony… » więcej 2020-10-01, godz. 12:30 Ponad 4 kilogramy marihuany i 70 krzaków konopi przechwycili kluczborscy policjanci Plantację marihuany zlikwidowali kluczborscy policjanci w gminie Wołczyn. Na nieużytkach rolnych kryminalni zabezpieczyli 70 krzaków konopi w różnych fazach… » więcej 2020-10-01, godz. 11:26 Zmiany na mapie powiatów zagrożonych epidemicznie. Od soboty nowy układ Powiat głubczycki pozostanie w 'strefie czerwonej', brzeski i oleski w 'strefie żółtej' zagrożenia epidemicznego - tak zakłada projekt rozporządzenia Rady… » więcej 2020-10-01, godz. 11:03 Raport MZ: w kraju blisko 2000 kolejnych infekcji i 30 zgonów. Województwo opolskie ma najmniej nowych zarażeń [AK… 21 nowych zarażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie… » więcej 2020-10-01, godz. 10:15 "Zapominamy o koronawirusie". Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przyjmuje coraz więcej pacjentów z COVID-19 O przestrzeganie reżimu sanitarnego zaapelował w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jarosław Kończyło, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej… » więcej 2020-10-01, godz. 09:32 Mamy ostrzeżenie hydrologiczne. Możliwe wezbranie wód w rzekach regioniu Do godziny 21.00 obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dla zlewni górnej Odry i Osobłogi. Zgodnie z prognozami możliwe jest w tych miejscach wezbranie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***