Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-28, 13:30 Autor: Daniel Klimczak

Trudna walka z wrakami na ulicach Nysy. "Porzucenie to często sposób na pozbycie się problematycznego auta"

Usuwanie wraku pozostawionego w Nysie [fot. Straż Miejska w Nysie]
Usuwanie wraku pozostawionego w Nysie [fot. Straż Miejska w Nysie]
Porzucone samochody stanowią spory problem w Nysie. Niejednokrotnie wraki zajmują potrzebne w mieście miejsca parkingowe, a do tego szpecą krajobraz.
Miejscowa straż miejska od lat usuwa z przestrzeni publicznej pojazdy, którymi nikt się nie interesuje. Tylko w ubiegłym roku na parking przy MZK trafiło 14 takich pojazdów. Jak mówi komendant Straży Miejskiej w Nysie Grzegorz Smoleń, usuwanie ich to skomplikowany proces, który w dodatku nierzadko uszczupla miejską kasę.

- Za odholowanie płaci gmina. Auto na parkingu strzeżonym jest minimum pół roku. Po tym czasie przechodzi na własność gminy. Fajnie, jak to jest pojazd na chodzie, to gmina jako swoje mienie może to sprzedać. Gdy jest to wrak, gmina znowu musi dopłacić, żeby zutylizować. Nie chciałbym, żeby to zabrzmiało jak instruktaż, natomiast często jest to sposób na pozbycie się niewygodnego auta - dodaje.

Strażnicy zapewniają, że zanim auto trafi na lawetę, podejmowane są próby odnalezienia właściciela i nakłonienia go do uporządkowania zajmowanego przez nie miejsca. To jednak często bywa utrudnione. W działaniach tych nie pomagały także niektóre obostrzenia związane z koronawirusem.

- Często właściciel znajduje się dopiero po trzecim, czwartym liście, dlatego że ludzie sprzedają auta, nie rejestrując i nie wyrejestrowując. Mamy tego świadomość, że ludzie powyjeżdżali do pracy za granicę i nie mogli wrócić. Teraz przy zelżeniu tych obwarowań jesteśmy bezwzględni - wskazuje komendant.

Decyzje o odholowaniu wraków zapadają nierzadko po interwencji ze strony mieszkańców, którzy skarżą się na związane z tym uciążliwości. - Zajmuje się miejsce i ktoś inny nie ma gdzie zaparkować - mówi pani Genowefa. - W pewnych sytuacjach nawet może to stwarzać zagrożenie. Takie auto może być niewidoczne, wystające - zauważa pan Janusz. - U nas na osiedlu stoi auto z kartką do sprzedaży, wnet będzie rok. Blokuje miejsce parkingowe - wskazuje pani Jolanta.

Dodajmy, że walkę z wrakami ograniczają także przepisy, które zezwalają na ich odholowywanie jedynie z określonych miejsc. To między innymi drogi publiczne, strefy zamieszkania czy strefy ruchu.
Grzegorz Smoleń
Grzegorz Smoleń
Mieszkańcy Nysy

Wiadomości z regionu

2021-07-25, godz. 14:12 21-latka wypadła z okna na 4. piętrze. Kobieta ma liczne złamania Młoda kobieta wypadła z okna mieszkania na 4. piętrze. Do zdarzenia doszło w Krapkowicach na osiedlu Tysiąclecia. W poważnym stanie została przetransportowana… » więcej 2021-07-25, godz. 13:30 Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym. Nasi… » więcej 2021-07-25, godz. 13:28 Jedź na rajd rowerowy i zaszczep się przeciw COVID-19 Jeśli chcesz aktywnie spędzić popołudnie i zadbać o swoje zdrowie, to gmina Cisek ma dla Ciebie idealna propozycję. Zaprasza na rowerowy rajd familijny połączony… » więcej 2021-07-25, godz. 11:46 Niedzielna joga na wyspie Bolko. Pod chmurką można ćwiczyć co tydzień, do połowy sierpnia Kilkadziesiąt osób bierze udział w darmowych zajęciach jogi, które odbywają się na polanie wyspy Bolko w Opolu. Praktyka prowadzona jest przez wykwalifikowane… » więcej 2021-07-25, godz. 11:30 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-25, godz. 11:00 Raport MZ: 3 nowe przypadki zarażenia koronawirusem w regionie, w kraju 82 [INFOGRAFIKA] W ciągu minionej doby w Polsce wykryto 82 nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Jedna osoba chora na COVID-19 i choroby współistniejące zmarła. Nie zanotowano… » więcej 2021-07-25, godz. 10:00 Prawie pół miliona złotych zabezpieczono na gaszenie pożarów w lasach. To pieniądze m.in. na organizację pogotowia… Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprą działalność Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. » więcej 2021-07-25, godz. 08:15 Interesy osób w podeszłym wieku mają być lepiej reprezentowane. Pomóc w tym ma pełnomocnik do spraw seniorów powołany… Od poniedziałku (26.07) rozpocznie pracę pełnomocnik wojewody do spraw seniorów. Obowiązki te będzie sprawować Janina Piekarz, do tej pory pełniąca funkcję… » więcej 2021-07-25, godz. 08:00 Uwaga kierowcy, będą zmiany w organizacji ruchu w kilku miejscach na drogach krajowych w regionie W przyszłym tygodniu na opolskich drogach krajowych będą zmiany w organizacji ruchu. Już w poniedziałek (26.07) zostanie wprowadzone wahadło na DK 40 w Kędzierzynie-… » więcej 2021-07-25, godz. 07:15 Od początku wakacji w naszym regionie na drogach zginęło 9 osób, a w kraju około 200. Przyczyną tragedii najczęściej… Od początku wakacji na drogach województwa opolskiego zginęło 9 osób. Ostatni śmiertelny wypadek odnotowano w piątek (23.07), kiedy to w Warmątowicach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »