Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-28, 13:30 Autor: Daniel Klimczak

Trudna walka z wrakami na ulicach Nysy. "Porzucenie to często sposób na pozbycie się problematycznego auta"

Usuwanie wraku pozostawionego w Nysie [fot. Straż Miejska w Nysie]
Usuwanie wraku pozostawionego w Nysie [fot. Straż Miejska w Nysie]
Porzucone samochody stanowią spory problem w Nysie. Niejednokrotnie wraki zajmują potrzebne w mieście miejsca parkingowe, a do tego szpecą krajobraz.
Miejscowa straż miejska od lat usuwa z przestrzeni publicznej pojazdy, którymi nikt się nie interesuje. Tylko w ubiegłym roku na parking przy MZK trafiło 14 takich pojazdów. Jak mówi komendant Straży Miejskiej w Nysie Grzegorz Smoleń, usuwanie ich to skomplikowany proces, który w dodatku nierzadko uszczupla miejską kasę.

- Za odholowanie płaci gmina. Auto na parkingu strzeżonym jest minimum pół roku. Po tym czasie przechodzi na własność gminy. Fajnie, jak to jest pojazd na chodzie, to gmina jako swoje mienie może to sprzedać. Gdy jest to wrak, gmina znowu musi dopłacić, żeby zutylizować. Nie chciałbym, żeby to zabrzmiało jak instruktaż, natomiast często jest to sposób na pozbycie się niewygodnego auta - dodaje.

Strażnicy zapewniają, że zanim auto trafi na lawetę, podejmowane są próby odnalezienia właściciela i nakłonienia go do uporządkowania zajmowanego przez nie miejsca. To jednak często bywa utrudnione. W działaniach tych nie pomagały także niektóre obostrzenia związane z koronawirusem.

- Często właściciel znajduje się dopiero po trzecim, czwartym liście, dlatego że ludzie sprzedają auta, nie rejestrując i nie wyrejestrowując. Mamy tego świadomość, że ludzie powyjeżdżali do pracy za granicę i nie mogli wrócić. Teraz przy zelżeniu tych obwarowań jesteśmy bezwzględni - wskazuje komendant.

Decyzje o odholowaniu wraków zapadają nierzadko po interwencji ze strony mieszkańców, którzy skarżą się na związane z tym uciążliwości. - Zajmuje się miejsce i ktoś inny nie ma gdzie zaparkować - mówi pani Genowefa. - W pewnych sytuacjach nawet może to stwarzać zagrożenie. Takie auto może być niewidoczne, wystające - zauważa pan Janusz. - U nas na osiedlu stoi auto z kartką do sprzedaży, wnet będzie rok. Blokuje miejsce parkingowe - wskazuje pani Jolanta.

Dodajmy, że walkę z wrakami ograniczają także przepisy, które zezwalają na ich odholowywanie jedynie z określonych miejsc. To między innymi drogi publiczne, strefy zamieszkania czy strefy ruchu.
Grzegorz Smoleń
Grzegorz Smoleń
Mieszkańcy Nysy

Wiadomości z regionu

2020-10-20, godz. 07:30 W Prudniku rośnie liczba zakażonych urzędników powiatowych Przybywa wydziałów i jednostek powiatu prudnickiego, w których wprowadzono obostrzenia dotyczące dostępu petentów do urzędów. Powodem jest COVID-19. Zakażenie… » więcej 2020-10-19, godz. 21:30 Oddział covidowy z 25 łóżkami powstaje w Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich przygotowuje się do utworzenia oddziału covidowego w miejsce oddziału wewnętrznego. Oddział II poziomu zabezpieczenia… » więcej 2020-10-19, godz. 21:00 Sytuacja na opolskich zbiornikach retencyjnych jest stabilna. "Chcemy odbudować pojemność powodziową" - Zbiorniki Nysa i Otmuchów pracują w zakresie pojemności powodziowych, gromadzą nadmiar dopływającej wody i regulują przepływ poniżej zbiorników - informuje… » więcej 2020-10-19, godz. 20:30 Raport dnia: Takiej dobowej liczby zakażeń na Opolszczyźnie jeszcze nie było. Powiększy się baza covidowych szpitali… Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Minionej doby potwierdzono 348 przypadków. Jedna osoba zmarła. » więcej 2020-10-19, godz. 20:30 Ponad 250 mandatów wystawili policjanci w weekend za łamanie obostrzeń i niezakrywanie ust i nosa W weekend (17-18.10) opolscy policjanci wystawili ponad 250 mandatów w związku z łamaniem obostrzeń epidemicznych, obowiązujących w strefach żółtych i… » więcej 2020-10-19, godz. 20:05 W Opolu strażacy ratowali... barkę Pięć godzin strażacy walczyli z konarem, który na Kanale Ulgi w Opolu zaklinował się pod barką należącą do opolskich harcerzy. Interwencja była konieczna… » więcej 2020-10-19, godz. 19:01 W Dąbrowie czekają aż woda opadnie. Wówczas będzie można oszacować straty W kilku sołectwach gminy Dąbrowa cały czas stoi woda. Problemem jest utrzymujący się wysoki stan Odry oraz Nysy Kłodzkiej. W związku z tym woda z mniejszych… » więcej 2020-10-19, godz. 18:45 3 kierowcy stracili prawa jazdy z powodu zbyt szybkiej jazdy Trzech kierowców straciło w miniony weekend prawo jazdy na drogach powiatu namysłowskiego. Wszyscy poruszali się znacznie szybciej, niż zezwalają na to … » więcej 2020-10-19, godz. 17:45 28 zakażonych koronawirusem w DPS im. św. Karola w Kędzierzynie-Koźlu. "Podjęliśmy decyzję o skoszarowaniu" Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej św. Karola w Kędzierzynie-Koźlu. Po tym jak zakażenie wykryto u jednego z pracowników placówki, testy na obecność… » więcej 2020-10-19, godz. 16:53 Kolejne przypadki koronawirusa w opolskich placówkach edukacyjnych Jak informuje rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak w przedszkolu nr 20, szkole podstawowej nr 3, Zespole Szkół Specjalnych oraz liceach I… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***