Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-08, 17:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W całej okolicy podtopienia, w Gąsiorowicach wyschły stawy i rzeka. Mieszkańcy założyli stowarzyszenie

Jan Kapuściński na dnie wyschniętego stawu w Gąsiorowicach [fot. A. Pospiszyl]
Jan Kapuściński na dnie wyschniętego stawu w Gąsiorowicach [fot. A. Pospiszyl]
Jan Kapuściński na dnie wyschniętego stawu w Gąsiorowicach [fot. A. Pospiszyl]
Jan Kapuściński na dnie wyschniętego stawu w Gąsiorowicach [fot. A. Pospiszyl]
Wyschnięty staw w Gąsiorowicach [fot. A. Pospiszyl]
Wyschnięty staw w Gąsiorowicach [fot. A. Pospiszyl]
Pięć stawów znajdujących się w centrum Gąsiorowic, w gminie Jemielnica, całkowicie wyschło. Wody nie ma też w rzece Jemielnica na długości około 3 kilometrów. Okoliczni mieszkańcy powołali do życia stowarzyszenie, żeby walczyć o wodę. Trwa sprawdzanie, czy znikanie wody ma związek z działalnością oddalonego o kilka kilometrów wyrobiska kamienia wapiennego.
- Od 25 lat dzierżawiłem te stawy i nigdy nie było problemu z wodą. Teraz stawy są suche, nie ma dopływu wody – mówi Jan Kapuściński. - Rzeka wysycha na odcinku trzech kilometrów, to znaczy od Jemielnicy po Bokowe. Jest to spowodowane lejem depresji, jaki powstał przy kamieniołomie podczas wypompowywania wody. Woda z rzeki Jemielnicy tu nie ma prawa dojść, bo po drodze ona po prostu ginie w ziemi.

Poziom wody w stawach zmniejszał się od kilku lat. W tym roku, gdy zbiorniki całkiem wyschły, mieszkańcy postanowili zacząć działać bardziej oficjalnie.

- Założyliśmy stowarzyszenie „Nasza woda” – mówi Mateusz Stróżyk, mieszkaniec Gąsiorowic. - W całej Polsce są ulewy, są podtopienia, a u nas zero wody. My, mieszkańcy, się zastanawiamy, dlaczego nie ma wody w naszej miejscowości. Dlatego zebraliśmy tak dużo podpisów, bo ludzie się tym interesują. Co się dzieje z ta wodą, dlaczego jej nie ma?

Do wyjaśnienia sprawy znikającej wody mieszkańcy Gąsiorowic próbują włączyć urzędników od szczebla gminnego, do wojewódzkiego. Piszą pisma wszędzie, gdzie się tylko da.

- Spotkaliśmy się kilkukrotnie w tej sprawie. Okazuje się, że trwają prace nad dokumentami górniczymi na użytkowanie kopalni wapienia w kolejnych latach – mówi Marcin Wycisło, wójt gminy Jemielnica. - Jest prowadzone postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej. Złożymy wniosek, żeby została przygotowana ekspertyza, czy aby kopalnia nie oddziałuje na przyległe tereny.

Suche koryto rzeki niepokoi też państwową jednostkę Wody Polskie.

- Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, po zaznajomieniu się z sytuacją, która dotyczy niskiego stanu wód, podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli gospodarowania wodami w tym względzie - mówi rzeczniczka gliwickiego oddziału Linda Hofman.

Od wyników tych ekspertyz będą zależeć dalsze działania, zarówno Wód Polskich, jak i mieszkańców Gąsiorowic.
Jan Kapuściński
Mateusz Stróżyk
Marcin Wycisło
Linda Hofman

Wiadomości z regionu

2021-05-13, godz. 07:00 TOZ Opole szuka domów tymczasowych dla ostatnich 3 moskiewskich psów stróżujących odebranych z Rogalic - Sytuacja psów moskiewskich stróżujących, które interwencyjnie zostały odebrane z pseudohodowli w Rogalicach wydaje się być opanowana. Ale szukamy trzech… » więcej 2021-05-13, godz. 06:22 Pracowita noc strażaków. W Gościejowicach od uderzenia pioruna zapalił się dach domu 79 razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami i silnymi opadami deszczu. - Pierwsze zgłoszenia zaczęły wpływać do dyżurnych wczoraj (12.05)… » więcej 2021-05-12, godz. 22:00 Od soboty w Opolu duże utrudnienia w ruchu. Sprawdź szczegóły [INFOGRAFIKA] Od 15 do 19 maja opolanie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym, ale i pieszym. Będą one spowodowane realizacją zdjęć do serialu '… » więcej 2021-05-12, godz. 21:45 Burze i silne wiatry nad Opolszczyzną. Interwencje strażaków Opolscy strażacy do godziny 21.30 mieli 35 zgłoszeń w związku z burzami, które przechodziły nad Opolszczyzną. » więcej 2021-05-12, godz. 20:30 Raport dnia: będzie przyśpieszenie luzowania obostrzeń. W kraju potwierdzono dzisiaj ponad 4 tysiące nowych zakażeń… 8 zgonów i 125 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-12, godz. 19:25 Senat jednomyślnie podjął uchwałę w 100-lecie III Powstania Śląskiego Senat RP składa hołd Powstańcom Śląskim za ich męstwo i hart ducha, a także patriotyzm i umiłowanie polskości - głosi podjęta przez Senat uchwała w… » więcej 2021-05-12, godz. 19:00 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc [AKTUALIZACJA] Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej 2021-05-12, godz. 18:30 Pensjonariusze domów pomocy społecznej cieszą się z wyjść do ogrodów i spotkań z bliskimi. "Czujemy ulgę, wróciła… Domy pomocy społecznej powoli wracają do życia sprzed epidemii. Po miesiącach zamknięcia - choć w reżimie sanitarnym - pensjonariusze mogą spotykać się… » więcej 2021-05-12, godz. 18:26 Kolizja na drodze krajowej z Opola do Raciborza. Są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe zderzyły się na krajowej '45' w Ligocie Krapkowickiej. » więcej 2021-05-12, godz. 17:30 "Pandemia całkowicie zmieniła naszą pracę". Pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie oraz życie i zawsze są blisko. Mowa o pielęgniarkach i położnych, które dzisiaj (12.05) mają swoje święto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »