Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-06, 15:00 Autor: Daniel Klimczak

Zamiast kilku złotych, nieświadomie przelała 10 tysięcy. Pieniądze trafiły do oszustów podających się za firmę kurierską

Policja ostrzega przed oszustami [fot. Jacek Pelczar]
Policja ostrzega przed oszustami [fot. Jacek Pelczar]
Oszuści nie przestają wymyślać nowych sposobów, przy pomocy których okradają mieszkańców naszego regionu. W ostatnim czasie coraz częściej działają oni metodą "na firmę kurierską", o czym boleśnie przekonała się mieszkanka powiatu brzeskiego.
37-latka straciła 10 tysięcy złotych po tym, gdy złodzieje wysłali do niej wiadomość z linkiem do płatności internetowej. Mł. asp. Patrycja Kaszuba z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu wskazuje, że kobieta padła ofiarą tzw. phishingu.

- Na swój telefon otrzymała wiadomość, z której wynikało, że musi dopłacić niewielką sumę. Kwota ta była rzekomo potrzebna, aby dopełnić procedur BHP w centrum przeładunkowym i aby uniknąć zwrotu przesyłki do nadawcy. Po kliknięciu w link, kobieta wprowadziła swój login i hasło i kilkukrotnie autoryzowała przelew bankowy - tłumaczy.

Z takiej metody korzystają także osoby podające się między innymi za dostawcę prądu, gazu czy innych usług. Ofiary zazwyczaj są informowane o konieczności dopłaty niewielkich kwot, co dodatkowo osłabia ich czujność. Linki w takich wiadomościach prowadzą do stron łudząco podobnych do witryn banków. Gdy odbiorca wpisze na nich dane do logowania, złodzieje mogą bez problemu zalogować się na jego konto bankowe, dlatego policja przestrzega przed wchodzeniem na strony internetowe otrzymywane w SMS-ach czy mailach. W takich sytuacjach najlepiej zweryfikować u dostawcy usług, czy rzeczywiście istnieje konieczność przelania jakichkolwiek pieniędzy.
mł. asp. Patrycja Kaszuba

Wiadomości z regionu

2020-11-29, godz. 20:30 Raport dnia: minionej doby wykonano 24,5 tysiąca testów. Na Opolszczyźnie spadła liczba zgonów 3 zgony i 432 nowe przypadki zakażenia koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-11-29, godz. 19:30 Opole: wolontariusze Domu z Nadzieją prowadzą zbiórkę artykułów spożywczych i codziennego użytku Wolontariusze Domu z Nadzieją w Opolu szukają darczyńców. Potrzebują artykułów spożywczych i odzieżowych. Codziennie po posiłek przychodzi do nich ponad… » więcej 2020-11-29, godz. 17:00 Restauracje bez wigilii firmowych. "Co roku mieliśmy ich mnóstwo" W tym roku pracownicy nie spotkają się na firmowych wigiliach. Ze względu na pandemię i trwające obostrzenia pracodawcy zrezygnowali z organizacji spotkań… » więcej 2020-11-29, godz. 15:15 Uwaga kierowcy i piesi! Wieczorem i nad ranem na ulicach oraz chodnikach w regionie może być ślisko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwości wystąpienia oblodzenia dla całego województwa. » więcej 2020-11-29, godz. 14:30 Opolskie pielęgniarki i położne mogą liczyć na pomoc psychologiczną. "One bardzo emocjonalnie przeżywają czas tej… Personel medyczny w czasie pandemii walczy nie tylko z koronawirusem, ale również z ogromnym obciążeniem psychicznym. W naszym województwie pielęgniarki… » więcej 2020-11-29, godz. 13:09 Bp Andrzej Czaja na tegoroczny adwent: "Uważajcie, czuwajcie, bo Pan przychodzi i jest z nami" Pierwszą niedzielą adwentu Kościół katolicki rozpoczyna dziś (29.11) nowy rok liturgiczny. Adwent jest bezpośrednim czasem przygotowania do świąt Bożego… » więcej 2020-11-29, godz. 10:59 Raport MZ: ponad 11 tysięcy nowych przypadków COVID-19 w kraju. Na Opolszczyźnie mamy 432 zakażenia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 483 nowych przypadkach zakażenia, w tym o 432 na Opolszczyźnie. » więcej 2020-11-29, godz. 10:15 Młodzieżowa Rada Gminy Strzelce Opolskie prowadzi konsultacje dotyczące projektu skateparku Chcą zadbać o przestrzeń dla młodzieży w Strzelcach Opolskich, gdzie miłośnicy rolek i deskorolek mogliby bezpiecznie oddawać się swojej pasji. Młodzieżowa… » więcej 2020-11-29, godz. 09:15 Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu wydało charytatywny kalendarz ze swoimi podopiecznymi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wydało charytatywny kalendarz, którego bohaterami są psy odebrane w trakcie interwencji. Dzięki pomocy wolontariuszy czworonogi… » więcej 2020-11-28, godz. 21:15 W gorączce zakupów nie traćmy głowy! Warto porównywać ceny i sprawdzać ofertę różnych sprzedawców W tygodniu handlowych promocji i w gorączce przedświątecznych zakupów warto dokładnie porównywać ceny konkretnych towarów nie dając się 'złapać' na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »