Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-03, 09:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Nawałnice dają się we znaki w regionie. W Tarnowie Opolskim ucierpiały uprawy i... gminne komputery

Urząd Gminy w Tarnowie Opolskim [fot. Bogusław Kalisz]
Urząd Gminy w Tarnowie Opolskim [fot. Bogusław Kalisz]
W trzech sołectwach Tarnowa Opolskiego nawałnica zniszczyła sporą część upraw [fot. pixabay.com]
W trzech sołectwach Tarnowa Opolskiego nawałnica zniszczyła sporą część upraw [fot. pixabay.com]
Tarnów Opolski liczy straty po nawałnicach, które przeszły przez gminę pod koniec ubiegłego tygodnia. Najbardziej ucierpiały Kąty Opolskie, Miedziana i Przywory. Tam ulewy spowodowały szkody na polach.
- Zniszczeniu uległa mniej więcej połowa upraw - mówi Krzysztof Mutz, wójt Tarnowa Opolskiego. - Szkody w uprawach są tak mocne, że nie wiemy co z tego będzie. Musimy wiedzieć, że kukurydza jest w fazie wzrostu i może te plony się uratują. Jednak zboża jak jęczmień, żyto, to połowa upraw uległa zniszczeniu. Kłosy zostały ucięte. Nawet letnie uprawy jęczmieni, czy też pszenicy po prostu zostały wymłócone.

Nawałnice nie ominęły urzędu gminy w Tarnowie Opolskim. Piorun, który uderzył w znajdującą się w okolicach magistratu tężnię, spalił wszystkie urzędowe komputery.

- Mimo, że całą siłę przyjął piorunochron, to wyładowanie przedostało się po instalacjach i spaliło komputerowe dyski - informuje Krzysztof Mutz. - Wytrzymała na szczęście serwerownia, która zawiera dużo danych, ale ona jest inaczej zabezpieczona. Informatycy i programiści pracują nad tym, żeby wszystkie instalacje alarmowe uruchomić. Można powiedzieć, że 90 proc. sprzętu uległo zniszczeniu. Takie sytuacje nam się już zdarzały, ale nie takich rozmiarów.

Według wstępnych szacunków na nowe komputery gmina będzie musiała wydać 50 tysięcy złotych.
Krzysztof Mutz
Krzysztof Mutz

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 11:00 Raport MZ: 19 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (18.09) o 757 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 19 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-18, godz. 10:45 "Zaczynamy działać". Partia Pawła Kukiza już działa oficjalnie. Gość Radia Opole Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię K'15. Robert Tistek, szef struktur stowarzyszenia Kukiz'15 w regionie powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-18, godz. 09:45 Koronawiurs w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Zakażony jest jeden z podopiecznych. Kolejne cztery osoby mają już objawy, które… » więcej 2020-09-18, godz. 08:15 OIOM w szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu utrzymany dla pacjentów z COVID-19 i niezakażonych Utrzymanie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej dla pacjentów zakażonych koronawirusem i 'niecovidowych' oraz przyjmowanie pacjentów z podejrzeniem zakażenia… » więcej 2020-09-17, godz. 20:48 Pierwsi kandydaci do służby pojawili się w Wojskowym Centrum Rekrutacji uruchomionym w Opolu Wojskowe Centrum Rekrutacji rozpoczęło działalność na Opolszczyźnie. Pierwszą tego typu jednostkę utworzono przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Opolu… » więcej 2020-09-17, godz. 20:45 Raport dnia: kluczborski i głubczycki na liście powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Mamy 19 nowych przypadków… Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (17.09) dziewiętnaście nowych przypadków koronawirusa. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o… » więcej 2020-09-17, godz. 19:11 81. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę. Opolanie upamiętnili ofiary tych czasów [ZDJĘCIA] 81 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Opolskie uroczystości rocznicowe rozpoczęła msza święta w katedrze, następnie uczestnicy przemaszerowali… » więcej 2020-09-17, godz. 18:30 Szczątki pięciu osób odnaleziono na polu jednego z mieszkańców Nogowczyc. "Mamy pewność, że byli to w większości… Szczątki pięciu osób, poległych w momencie wkroczenia Armii Czerwonej na teren gminy Ujazd odnaleziono w Nogowczycach. Badania archeologiczne prowadziła pracownia… » więcej 2020-09-17, godz. 18:15 5 lat więzienia za śmierć noworodka. Skazana matka, która urodziła w toalecie, dziecko utopiło się Na 5 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Opolu 25-letnią Sabinę W. za to, że po porodzie zostawiła swoje dziecko w toalecie, noworodek utopił się. Do… » więcej 2020-09-17, godz. 17:00 Nastolatkowie sprawdzali swoją wiedzę o NSZZ Solidarność z lat 1970-1990. "To ważny rozdział naszej historii" Za nami finał wojewódzki ogólnopolskiego konkursu historycznego 'Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***