Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-02, 11:15 Autor: Jacek Rudnik

Mjr Wojciech Bakalarz z WKU w Opolu: "Żołnierzem może zostać praktycznie każdy"

Przysięga wojskowa elewów w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej [fot. Katarzyna Doros]
Przysięga wojskowa elewów w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej [fot. Katarzyna Doros]
Mjr Wojciech Bakalarz [fot. Wanda Kownacka]
Mjr Wojciech Bakalarz [fot. Wanda Kownacka]
Kwalifikacja wojskowa [fot. UM Legionowo]
Kwalifikacja wojskowa [fot. UM Legionowo]
- Jeżeli jest chęć i dobry stan zdrowia, to praktycznie każdy może zostać żołnierzem - zapewnił w rozmowie "W cztery oczy" Radia Opole mjr Wojciech Bakalarz z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Opolu, odnosząc się do inaugurowanej w weekend letniej kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej". Jakie warunki należy spełnić, by wstąpić do polskich sił zbrojnych?
Mobilne punkty informacyjne Wojska Polskiego są rozmieszczane w całym kraju już od 22 czerwca i można w nich zasięgnąć niezbędnych informacji odnośnie zasad pełnienia służby wojskowej. Wojsko Polskie - w zależności od konkretnych preferencji - oferuje różne formy służby między innymi zawodowej, służby w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, czy w Narodowych Siłach Rezerwowych. Są jednak warunki, które trzeba spełnić stając na komisji:

- Trzeba posiadać obywatelstwo polskie. Osoba, która chce wstąpić do wojska nie może być karana, trzeba posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną, mieć ukończone 18 lat i wykształcenie co najmniej gimnazjalne - wyliczał na antenie RO major Wojciech Bakalarz.

W sobotę (04.07) konsultacje z wojskowymi dotyczące zasad odbywania służby będą możliwe w Juraparku w Krasiejowie, a w niedzielę (05.07) w parku w Mosznej.

- Będą tam przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień, jednostek liniowych, a także podchorążowie akademii wojskowych, żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Wrocławia - zachęcał major Wojciech Bakalarz.

Zainteresowanie służbą w armii w coraz większym stopniu wykazują kobiety - przyznał rozmówca RO. Panie stanowią obecnie już około 30 procent personelu naszych sił zbrojnych - dodał.

Kampania "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej" potrwa całe wakacje. 30 lipca mobilny punkt informacyjny zostanie usytuowany na basenie Błękitna Fala w Opolu, 31 lipca na kąpielisku Bolko w Opolu, 24 sierpnia na rynku w Oleśnie, a dzień później na rynku w Krapkowicach. 26 sierpnia o zasadach odbywania służby wojskowej będzie można porozmawiać z żołnierzami przy kąpielisku Wodna Nuta w Opolu.
Wojciech Bakalarz 01
Wojciech Bakalarz 02

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 21:15 Przebiegli ponad 400 kilometrów górskim szlakiem, by zachęcić mężczyzn do regularnego badania się 440 kilometrów górskiego szlaku w 6 dni pokonało dwóch mieszkańców Opolszczyzny. W ten sposób chcieli promować profilaktyczne badania w kierunku nowotworów… » więcej 2020-09-26, godz. 21:00 Kochają orzeszki leszczynowe, a można je spotkać w gęstych lasach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To orzesznice… Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego prowadzą inwentaryzację gryzoni popielicowatych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Pracownicy Instytutu Biologii… » więcej 2020-09-26, godz. 20:30 Raport dnia: kolejne 2 ofiary COVID-19 w regionie. Ostatniej doby przybyło też 32 chorych i 19 ozdrowieńców Kolejne dwie ofiary śmiertelne koronawirusa na Opolszczyźnie. W ciągu ostatniej doby w regionie przybyło też 32 zarażonych i 19 ozdrowieńców. » więcej 2020-09-26, godz. 18:15 Brzeg: biesiada pod znakiem upamiętnienia Bitwy Warszawskiej Koncerty, pokazy dawnego żołnierskiego wyposażenia i wspólna zabawa - to wszystko czeka na gości trwającej do jutra (27.09) Brzeskiej Biesiady Piwnej. » więcej 2020-09-26, godz. 17:00 Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Dołączyć do nich można w każdej chwili, bo odbywają się on-line Do niedzieli (27.09) potrwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W tym roku, w związku z pandemią, wydarzenie to odbywa się online. W programie znalazły się… » więcej 2020-09-26, godz. 16:44 Tradycyjny opolski żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, w kategorii gotowe dania i potrawy. To 69 produkt z Opolszczyzny. O wpis na listę starało się… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 30 lat Opolskiej Izby Lekarskiej. "Nasze bezpieczeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa naszych chorych" [ZDJĘCIA] Działają w interesie społecznym, dbają o rzetelność wykonywania zawodu i pracy lekarzy. To tylko część zadań, jakie realizuje od 30 lat Opolska Izba… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 Komprachcice: nowe miejsce do handlu obwoźnego W Komprachcicach powstał nowy parking, który będzie jednocześnie wykorzystywany do handlu obwoźnego. Jak informuje tamtejszy samorząd, dotychczasowa lokalizacja… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 W niedzielę 8. Święto Plonów i Targi Miodów w Muzeum Wsi Opolskiej 8. Święto Plonów i Targi Miodów już w niedzielę (27.09) w opolskim skansenie. Będzie można skosztować regionalnych potraw, spotkać twórców ludowych… » więcej 2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***