Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-01, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Otwarto wystawę "Tu rodziła się Solidarność". "Robotnicy fundamentem odwagi"

Otwarcie wystawy "Tu rodziła się Solidarność" w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy "Tu rodziła się Solidarność" w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy "Tu rodziła się Solidarność" w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Otwarcie wystawy "Tu rodziła się Solidarność" w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Tu rodziła się Solidarność" to wystawa którą otwarto dziś (1.07) w 17 miastach w Polsce w tym w Opolu. Celem jest upamiętnienie masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku. Wówczas w struktury Solidarności wstąpiło 10 milionów osób.
- Był to pokojowy ruch, który doprowadził do przemian na całym świecie - przypomniała dziś na opolskim rynku - Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. - Zburzył cały układ wytworzony po roku 1945 i przebudował całą Europę. Z tego jesteśmy dumni jako Polacy. Chcemy obchodzić uroczyście tę rocznicę, jak również oddać hołd wszystkim osobom, które się w tę działalność zaangażowały - dodaje.

- Otwieramy wystawę w 17 miastach w Polsce, a w sumie odwiedzi ona 53 miast - zaznacza Pawlak-Weiss. - Będzie to biało-czerwony szlak przez cały kraj, którego finał nastąpi 28 sierpnia w Warszawie podczas uroczystych obchodów. To będzie ten symboliczny dzień, gdy porozumienia gdańskie, szczecińskie zostały podpisane - dodaje.

- Oprócz wątków ogólnopolskich na wystawie w Opolu przeczytamy także o wydarzeniach związanych bezpośrednio z naszym regionem - mówi Tomasz Greniuch, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. - Zaczęliśmy od pewnej genezy, prapoczątków protestów na Opolszczyźnie. W naszej ocenie był to czyn braci Kowalczyków, czyli słynne wysadzenie auli opolskiej uczelni w roku 1971. Bracia Kowalczykowie Jerzy i Ryszard zostali aresztowani i początkowo skazani na karę śmierci, następnie te wyroki łagodzono. W każdym razie w lecie 80. roku podniesiono argument uwolnienia braci Kowalczyków jako więźniów politycznych - dodaje.

- Należy pamiętać o tej ogromnej rzeszy robotników, która stanęła w obronie fundamentalnych wartości - mówi Wiesław Ukleja, opolski działacz niepodległościowy. - To był ten taran i fundament odwagi, który w takiej ogromnej liczbie 10 milionów członków, którzy wspierali się nawzajem stanowił tarczę, za którą można było schować się. Broniła ona ludzi przed ewentualnymi represjami. To była siła i dlatego wprowadzono stan wojenny, żeby to żeby to zniszczyć - dodaje.

Wystawę "Tu rodziła się Solidarność" można oglądać na opolskim rynku. Wśród 17 miast, w których jest ona obecnie pokazywana, odnajdziemy między innymi Warszawę, Radom, Bydgoszcz czy Duszniki Zdrój.
Katarzyna Pawlak-Weiss
Tomasz Greniuch
Wiesław Ukleja

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »