Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-06-03, 13:10 Autor: Witold Wośtak

WYBORY 2020: 28 czerwca wybierzemy prezydenta. Opolscy politycy komentują datę ogłoszoną przez marszałek Sejmu

Głosowanie [fot. Katarzyna Doros]
Głosowanie [fot. Katarzyna Doros]
To już pewne - 28 czerwca Polacy wybiorą prezydenta. Około godz. 11:30 tę datę ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a do 10 czerwca można rejestrować kandydatów. Dla Rafała Trzaskowskiego, nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej, oznacza to również datę finalną zebrania stu tysięcy podpisów poparcia. Zapytaliśmy o komentarz opolskich polityków.

Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz szefowa struktur partii na Opolszczyźnie, jest przekonana, że wszyscy Polacy są zadowoleni z ogłoszonej daty.

- Dla sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, którzy stoją murem za panem prezydentem Andrzejem Dudą, będzie to czas wielkiej mobilizacji, wielkiej radości i przekazywania dobrej nowiny. Mam na myśli fakt, jak wiele pan prezydent Andrzej Duda zrobił dobrego w Polsce, ale również na Opolszczyźnie.

Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, ocenia, że z wystąpienia marszałek Witek wyczuwał niepokój i obawę przed wynikiem wyborów.

- Widać, że PiS boi się. Andrzej Duda nie jest pewniakiem i może przegrać te wybory. Pan prezydent Andrzej Duda stracił w ostatnim czasie 20 procent poparcia. Przypominam, że pan prezydent Rafał Trzaskowski rośnie w siłę i poparcie dla niego jest większe każdego dnia. Na dzisiaj on wydaje się najpoważniejszym rywalem dla pana Andrzeja Dudy.

Zdaniem Pawła Kukiza, posła Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz-15, data 28 czerwca została ustalona już jakiś czas temu przez "naczelnika państwa".

- W związku z czym była to data powszechnie wiadoma. To, co dzisiaj ogłosiła pani marszałek, jest konsekwencją decyzji naczelnika państwa. Na tym polega fatalność naszego ustroju, że o wszystkim decyduje wódz zwycięskiej partii. Tyle mam do powiedzenia.

Jak mówi Piotr Woźniak, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, bardzo dobrze, że data wyborów została wreszcie ustalona.

- Wszyscy powinni mieć równe szanse. Jeden z kandydatów ma trochę mało czasu na zbieranie podpisów poparcia, ale takie są dzisiaj realia. Osobiście jestem za tym, aby te wybory odbyły się przede wszystkim w formule demokratycznej. Nie było takiej możliwości 10 maja, mam nadzieję, że uda się to zrobić 28 czerwca.

Podpisana przez prezydenta i opublikowana ustawa daje możliwość oddania głosu tradycyjnie - w lokalach wyborczych - lub w formie korespondencyjnej.
Violetta Porowska
Tomasz Kostuś
Paweł Kukiz
Piotr Woźniak

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 21:15 Przebiegli ponad 400 kilometrów górskim szlakiem, by zachęcić mężczyzn do regularnego badania się 440 kilometrów górskiego szlaku w 6 dni pokonało dwóch mieszkańców Opolszczyzny. W ten sposób chcieli promować profilaktyczne badania w kierunku nowotworów… » więcej 2020-09-26, godz. 21:00 Kochają orzeszki leszczynowe, a można je spotkać w gęstych lasach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To orzesznice… Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego prowadzą inwentaryzację gryzoni popielicowatych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Pracownicy Instytutu Biologii… » więcej 2020-09-26, godz. 20:30 Raport dnia: kolejne 2 ofiary COVID-19 w regionie. Ostatniej doby przybyło też 32 chorych i 19 ozdrowieńców Kolejne dwie ofiary śmiertelne koronawirusa na Opolszczyźnie. W ciągu ostatniej doby w regionie przybyło też 32 zarażonych i 19 ozdrowieńców. » więcej 2020-09-26, godz. 18:15 Brzeg: biesiada pod znakiem upamiętnienia Bitwy Warszawskiej Koncerty, pokazy dawnego żołnierskiego wyposażenia i wspólna zabawa - to wszystko czeka na gości trwającej do jutra (27.09) Brzeskiej Biesiady Piwnej. » więcej 2020-09-26, godz. 17:00 Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Dołączyć do nich można w każdej chwili, bo odbywają się on-line Do niedzieli (27.09) potrwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W tym roku, w związku z pandemią, wydarzenie to odbywa się online. W programie znalazły się… » więcej 2020-09-26, godz. 16:44 Tradycyjny opolski żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, w kategorii gotowe dania i potrawy. To 69 produkt z Opolszczyzny. O wpis na listę starało się… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 30 lat Opolskiej Izby Lekarskiej. "Nasze bezpieczeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa naszych chorych" [ZDJĘCIA] Działają w interesie społecznym, dbają o rzetelność wykonywania zawodu i pracy lekarzy. To tylko część zadań, jakie realizuje od 30 lat Opolska Izba… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 Komprachcice: nowe miejsce do handlu obwoźnego W Komprachcicach powstał nowy parking, który będzie jednocześnie wykorzystywany do handlu obwoźnego. Jak informuje tamtejszy samorząd, dotychczasowa lokalizacja… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 W niedzielę 8. Święto Plonów i Targi Miodów w Muzeum Wsi Opolskiej 8. Święto Plonów i Targi Miodów już w niedzielę (27.09) w opolskim skansenie. Będzie można skosztować regionalnych potraw, spotkać twórców ludowych… » więcej 2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***