Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-27, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Opolskie Centrum Onkologii walczy o 2 miliony złotych grantu. Celem budowa łącznika i zakup nowoczesnego wyposażenia

Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Opolskie Centrum Onkologii [fot. Daniel Klimczak]
Marek Staszewski [fot. Martyna Bobrowska]
Marek Staszewski [fot. Martyna Bobrowska]
Opolskie Centrum Onkologii jest na dobrej drodze do pozyskania 2 milionów złotych grantu z programu "Dostępność Plus dla Zdrowia".
Opolski wniosek przeszedł pierwszy etap, czyli weryfikację, a celem ministerialnej inicjatywy jest ułatwienie poruszania się wokół szpitali dla osób z ograniczoną sprawnością.

OCO funkcjonuje w dwóch budynkach bez łącznika. W jednej części jest Onkologia Kliniczna i Chemioterapia Dzienna, a w drugiej pozostałe oddziały i Diagnostyka Obrazowa.

- Jeśli na przykład pacjent Onkologii Klinicznej potrzebuje tomografii lub rentgena, trzeba ubrać go, przewieźć na łóżku lub nawet karetką na dystansie około stu metrów - mówi Marek Staszewski, dyrektor OCO.

- Dzięki temu programowi chcielibyśmy połączyć dwa budynki, budując klatkę schodową i windę przy pawilonie Chemii Jednodniowej. Poza tym w planie jest łącznik z budynkiem głównym na poziomie pierwszego piętra. Mówimy o tej wysokości, bo on musi przebiegać nad drogą dzielącą teren nasz i szpitala wojewódzkiego na dwie części - po lewej i prawej stronie.

Połączenie budynków ma kosztować 900 tysięcy złotych. 1,1 miliona złotych ma zostać przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu.

- Zakup sprzętu dla Oddziału Onkologii Klinicznej, w tym również zakup sprzętu na wyposażenie sal intensywnego nadzoru medycznego. To ma być najnowocześniejsze wyposażenie, które pozwoli włączyć część urządzeń do systemu. Chodzi o możliwość robienia różnego rodzaju badań w miejscu, gdzie pacjent znajduje się, czyli przy jego łóżku, i przenosić dane do systemu komputerowego.

Teraz do Opolskiego Centrum Onkologii przyjadą audytorzy Ministerstwa Zdrowia, aby potwierdzić informacje ze zgłoszonej dokumentacji. Jeśli wnioski delegacji MZ będą zgadzać się z projektem, zadanie powinno zostać zakwalifikowane do przyznania grantu.

Co ważne, szpital nie musi tu zapewnić wkładu własnego.
Marek Staszewski 1
Marek Staszewski 2

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »