Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-20, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Opolscy lekarze poznają doświadczenia chińskich medyków w walce z COVID-19. W planach także konsultacje z Włochami i Czechami

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Roman Kolek [fot. Paula Hołubowicz]
Roman Kolek [fot. Paula Hołubowicz]
- To bardzo wartościowe rozmowy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek województwa Roman Kolek o współpracy nawiązanej przez opolskich lekarzy z medykami z chińskiego Fujian. Spotkania odbywają się w formie wideokonferencji.
- Przed pierwszą rozmową przekazaliśmy stronie chińskiej szereg pytań z różnych dyscyplin, między innymi intensywnej terapii czy chorób zakaźnych - dodał gość Radia Opole. - Strona chińska deklaruje dalszą współpracę. Spotkania są o tyle wartościowe, że one pozwalają na zebranie doświadczeń od lekarzy z Fujian, którzy byli delegowani do pracy w szpitalach w Wuhan, czyli w samym epicentrum światowej pandemii. Zadawaliśmy im branżowe pytania - choroby zakaźne, intensywna terapia pulmonologia - wyjaśnia Roman Kolek.

Powstała także inicjatywa takich konsultacji z włoskimi lekarzami, aby poznać europejski model leczenia COVID-19. W przyszłym tygodniu z kolej odbędzie się spotkanie z Czechami, u których przeprowadza się więcej badań pod kontem koronawirusa.

- To wciąż jest problem w naszym województwie, głównie dlatego, że testy w dużej mierze są wykonywane poza Opolszczyzną - przyznał marszałek Kolek. - Zauważyliśmy, że wydłuża się czas oczekiwania na wyniki badań, po drugie nie wykonuje się tylu badań, ile potrzeba. Sam obserwuję, że nie wszyscy pacjenci z kontaktu są obejmowani badaniami. Ale to są pojedyncze spostrzeżenia. Stąd nasza inicjatywa, zwróciliśmy się do ministra zdrowia, aby przynajmniej jedno z urządzeń kupionych przez Fundację Polsat trafiło do naszego regionu. Nie wiem, czy tak się stanie - dodał marszałek.

Marszałek Kolek podkreślił także konieczność ustalenia wspólnych ministerialnych procedur dotyczących przyjmowania pacjentów w systemie ostro dyżurowym. - Każda placówka opracowuje swoje procedury, konieczne jest ich ujednolicenie na poziomie krajowym - ocenił marszałek.
Roman Kolek cz. 1
Roman Kolek cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-09-20, godz. 21:30 Raport dnia: 4 nowe zakażenia koronawirusem w regionie, ponad 360 w kraju 4 nowe przypadki koronawirusa odnotowano minionej doby na Opolszczyźnie. W kraju Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 363 nowe zakażenia. » więcej 2021-09-20, godz. 20:30 Szczepienia, tor przeszkód i pokazy strażackie. W sobotę w Kędzierzynie-Koźlu piknik pod hasłem "W zdrowym ciele… Rowerowy tor przeszkód, pokazy strażackie i animacje dla dzieci - to tylko niektóre atrakcje, które czekają na uczestników pikniku 'W zdrowym ciele zdrowy… » więcej 2021-09-20, godz. 19:30 Nieśli pokój na trzech kontynentach. 20-lecie Opolskiego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Celem ich misji było głównie zapobieganie konfliktom, przywrócenie pokoju czy też niesienie pomocy humanitarnej. Mowa o siłach pokojowych ONZ, czyli popularnie… » więcej 2021-09-20, godz. 19:00 Aquapark w Opolu? Na razie miasto wyłoni biuro projektowe Do końca roku ma być znana firma, która przygotuje dokumentację projektową opolskiego aquaparku. Ten ma powstać w miejsce obecnego stadionu Odry przy ulicy… » więcej 2021-09-20, godz. 18:00 Narkotyki u seniora tuż przed emeryturą. Mężczyźnie grozi 15 lat więzienia Cztery kilogramy suszu oraz ponad 20 krzewów konopi indyjskiej przejęli policjanci z Głubczyc. » więcej 2021-09-20, godz. 16:43 12 lat więzienia grozi Rafałowi M., który pod wpływem narkotyków miał zaatakować kierowcę nożem i ukraść sa… Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces 31-letniego Rafała M., który odpowiada za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Oskarżony tłumaczył… » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Na opolskich drogach będzie bezpieczniej. Samorządy podpisały umowy na budowę przejść dla pieszych w ramach RFRD 9 gmin oraz 8 powiatów otrzyma łącznie ponad 5 milionów złotych na budowę oraz przebudowę przejść dla pieszych. W Starostwie Powiatowym w Namysłowie… » więcej 2021-09-20, godz. 15:00 Po 2 latach batalii rozpoczął się remont pomnika Powstańców Śląskich w Zawadzkiem Miał być gotowy na obchody stulecia powstań śląskich, ale dopiero teraz ruszyły prace. Pomnik powstańców, znajdujący się na cmentarzu w Zawadzkiem, przechodzi… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Zamiast pod 998 teraz będziemy dzwonić pod ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 Opolszczyzna rozpoczyna jutro (21.09) proces przełączania tradycyjnego numeru 998, należącego do straży pożarnej, na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Obywatelskie zatrzymanie kierowcy, który prowadził mając ponad 3 promile Policjanci po służbie zatrzymali pijanego kierowcę. 40-latek próbował prowadzić samochód mają ponad 3 promile alkoholu we krwi. W obywatelskim zatrzymaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »