Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-11, 11:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Przed nami kolejny suchy rok. Poszkodowani rolnicy mogą liczyć na pomoc ARiMRu

[fot. A. Pospiszyl]
[fot. A. Pospiszyl]
Wojciech Komarzyński [fot. Łukasz Fura]
Wojciech Komarzyński [fot. Łukasz Fura]
- To z pewnością będzie kolejny rok, w którym będziemy się zmagać z suszą - przyznał w porannej rozmowie "W cztery oczy" Wojciech Komarzyński, nowy wicedyrektor opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na wsparcie z powodu ubiegłorocznej suszy wydano ponad 2 miliardy 300 milionów złoty, a pieniądze trafiły do 355 tysięcy wnioskodawców. - W tym roku agencja działa dwutorowo - dodaje gość Radia Opole.
- Po pierwsze są to te dopłaty, które mają zminimalizować ekonomiczne skutki suszy, ale także działamy systemowo. Mamy obecnie jeszcze aktywny do 20 lipca nabór, gdzie można uzyskać 100 tysięcy złotych na wykonanie retencji, na nawodnienia, ulepszenie instalacji nawadniających, na wszystkie te działania, które spowodują polepszenie sytuacji w obszarze nawadniania w gospodarstwach rolnych - wyjaśnia Wojciech Komarzyński.

Kolejną formą wsparcia są nisko oprocentowane kredyty klęskowe. Agencja spłaca za rolników część odsetek od kredytu. - Procedura wygląda następująco - najpierw jest oszacowanie szkód i sporządzenie protokołu. To jest komisja powoływana jest przez wojewodę. Następnie wniosek kredytowy jest rozpatrywany, są procedury związane z bankami, które mają z nami podpisane porozumienia - wyjaśnia wicedyrektor opolskiego oddziału ARiMRu.

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii, wnioski o pomoc czy dotacje można składać elektronicznie. Ale, jak zapowiedział Wojciech Komarzyński, w niedługim czasie biura agencji ponownie zostaną otwarte dla beneficjentów.
Wojciech Komarzyński cz. 1
Wojciech Komarzyński. cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-05-11, godz. 21:00 Raport dnia: 85 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. W regionie zmarło 11 chorych [INFOGRAFIKA] 85 zakażeń koronawirusem i śmierć 11 chorych potwierdzono dziś (11.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3098… » więcej 2021-05-11, godz. 19:00 Namysłów chce ograniczyć hałas w centrum miasta. Pomóc w tym mają przeszkody na drodze i zmieniona organizacja r… Namysłowski magistrat chce zniechęcić kierowców do zbyt szybkiej jazdy w ścisłym centrum miasta. Pomóc w tym ma zmieniona organizacja ruchu i dodatkowe… » więcej 2021-05-11, godz. 18:15 Wóz za ponad milion zastąpi 36-letni samochód, który nadal służy zawodowym strażakom Milion 200 tysięcy złotych ma kosztować nowy ciężki wóz bojowy, który stanie w garażu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-05-11, godz. 18:00 Zasiali łąkę kwietną i do tego samego namawiają innych Łąka kwietna, lekcje dla dzieci o owadach i gigantyczna kolorowanka na ścianie przystanku autobusowego powstały w Gąsiorowicach, w gminie Jemielnica. Wszystko… » więcej 2021-05-11, godz. 17:30 Brzeżanie nie chcą odpracowywać długów mieszkaniowych. Łączna wartość niezapłaconych czynszów w mieście to… Mieszkańcy Brzegu coraz rzadziej decydują się odrabiać czynszowe długi. W efekcie spółka zarządzająca mieniem komunalnym, która przed laty tworzyła… » więcej 2021-05-11, godz. 17:20 Opole: kolizja na ulicy Strzeleckiej. Nie ma już utrudnień Do tego zdarzenia doszło w rejonie skrzyżowania Strzeleckiej z ulicą Morcinka. Osobowy opel zderzył się z dostawczym iveco. » więcej 2021-05-11, godz. 16:55 Powrót do szkół bez kartkówek i sprawdzianów w pierwszym tygodniu. "Uczniowie mają czuć się bezpiecznie i swob… Tydzień temu do szkolnych ławek wrócili najmłodsi uczniowie podstawówek z klas I-III. W poniedziałek 17 maja wrócą z kolei uczniowie starszych klas oraz… » więcej 2021-05-11, godz. 13:45 Na Opolszczyźnie szukają skamieniałości prehistorycznych zwierząt. Tym razem nie w Krasiejowie, a w Kocurach. "Przyjeżdżamy… Kocury koło Dobrodzienia stały się 'kopalnią' odkryć paleontologów. Badacze po raz kolejny zawitali do tej miejscowości i poszukują nowych szczątków… » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: strażacy od rana usuwają zniszczenia wywołane silnym wiatrem Mocno wieje w stolicy regionu. Do godziny 13.00 strażacy otrzymali trzy zgłoszenia, które spowodowane były silnym wiatrem. » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »