Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-11, 11:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Przed nami kolejny suchy rok. Poszkodowani rolnicy mogą liczyć na pomoc ARiMRu

[fot. A. Pospiszyl]
[fot. A. Pospiszyl]
Wojciech Komarzyński [fot. Łukasz Fura]
Wojciech Komarzyński [fot. Łukasz Fura]
- To z pewnością będzie kolejny rok, w którym będziemy się zmagać z suszą - przyznał w porannej rozmowie "W cztery oczy" Wojciech Komarzyński, nowy wicedyrektor opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na wsparcie z powodu ubiegłorocznej suszy wydano ponad 2 miliardy 300 milionów złoty, a pieniądze trafiły do 355 tysięcy wnioskodawców. - W tym roku agencja działa dwutorowo - dodaje gość Radia Opole.
- Po pierwsze są to te dopłaty, które mają zminimalizować ekonomiczne skutki suszy, ale także działamy systemowo. Mamy obecnie jeszcze aktywny do 20 lipca nabór, gdzie można uzyskać 100 tysięcy złotych na wykonanie retencji, na nawodnienia, ulepszenie instalacji nawadniających, na wszystkie te działania, które spowodują polepszenie sytuacji w obszarze nawadniania w gospodarstwach rolnych - wyjaśnia Wojciech Komarzyński.

Kolejną formą wsparcia są nisko oprocentowane kredyty klęskowe. Agencja spłaca za rolników część odsetek od kredytu. - Procedura wygląda następująco - najpierw jest oszacowanie szkód i sporządzenie protokołu. To jest komisja powoływana jest przez wojewodę. Następnie wniosek kredytowy jest rozpatrywany, są procedury związane z bankami, które mają z nami podpisane porozumienia - wyjaśnia wicedyrektor opolskiego oddziału ARiMRu.

W związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii, wnioski o pomoc czy dotacje można składać elektronicznie. Ale, jak zapowiedział Wojciech Komarzyński, w niedługim czasie biura agencji ponownie zostaną otwarte dla beneficjentów.
Wojciech Komarzyński cz. 1
Wojciech Komarzyński. cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-10-25, godz. 15:00 Janusz Kowalski chce, aby Dworzec Główny w Opolu miał nazwę Związku Polaków w Niemczech. Poseł złożył już oficjalny… Dworzec Główny w Opolu z patronem? Tego chce Janusz Kowalski, który proponuje, aby obiekt nosił imię Związku Polaków w Niemczech. » więcej 2021-10-25, godz. 14:15 Związkowcy wojewódzkich instytucji kultury przekazali marszałkowi postulaty podwyżek. Prosili o spotkanie od lipca 'Propozycje urzędu marszałkowskiego to tylko wyrównanie do płacy minimalnej'. Związkowcy z opolskiej Solidarności odpowiedzieli na konferencję wicemarszałka… » więcej 2021-10-25, godz. 14:00 Głuchołazy: czy nowy inwestor uprzątnie 300 ton śmieci? Od kilku lat nieuprzątnięte pozostaje nielegalne składowisko odpadów w Konradowie, w gminie Głuchołazy. Zalega tam 300 ton śmieci. Właśnie minęły dwa… » więcej 2021-10-25, godz. 13:15 Blisko 497 milionów złotych dla opolskich samorządów. Rząd ogłosił wyniki I etapu Polskiego Ładu. Pełna lista… Blisko pół miliarda złotych. Tyle trafi na Opolszczyznę w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Pieniądze zostaną wykorzystane na 107 inwestycji na poziomie… » więcej 2021-10-25, godz. 13:10 Zderzenie tirów na A4. Duże korki przed węzłem Strzelce Opolskie [AKTUALIZACJA] Dwa samochody ciężarowe zderzyły się na autostradzie A4. Do wypadku doszło na 280 kilometrze w stronę Wrocławia, kilometr przed zjazdem na Strzelce Opolskie… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 Namysłów: 34-latek podpalił dom. Został ujęty po policyjnym pościgu. Mężczyzna stawiał opór i groził podczas… Nawet 10 lat więzienia grozi 34-letniemu podpalaczowi zatrzymanemu przez namysłowską policję. Mężczyzna podłożył ogień w domu jednorodzinnym, co jednocześnie… » więcej 2021-10-25, godz. 12:01 Najlepsi mechanicy maszyn rolniczych uczą się w Głubczycach Uczniowie głubczyckiego 'Rolniczaka' Patryk Liszka i Zygmunt Kusze zdobyli trzecie miejsce na Mistrzostwach Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych. Ogólnopolski… » więcej 2021-10-25, godz. 12:00 Cisek: szkoły dostaną nowe laptopy dzięki organizacji kursów komputerowych dla seniorów Seniorzy się szkolą, nauczyciele i uczniowie dostają laptopy - na takiej współpracy korzystają wszyscy. Dzięki realizacji serii kursów dla dorosłych mieszkańców… » więcej 2021-10-25, godz. 10:49 Raport MZ: Prawie 3 tysiące zakażeń w kraju, na Opolszczyźnie 39 zachorowań. Nie ma zgonów Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2950 nowych przypadkach zakażeń, w tym o 39 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku… » więcej 2021-10-25, godz. 10:40 Wybory nowych władz w Platformie Obywatelskiej. Jest zmiana lidera w Opolu i Nysie - Satysfakcją dla mnie jest to, że nikt nie był przeciw, a w Opolu głosowało około 60 osób - przyznał w rozmowie 'W cztery oczy' nowy szef struktur Platformy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »