Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-27, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

Świadomy maturzysta to bezpieczny pacjent. W opolskich szkołach ruszyły "Lekcje z NFZ"

Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Opowiadają o zasadach poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, ubezpieczeniu zdrowotnym czy e-usługach. Pracownicy opolskiego oddziału NFZ przekonują, że świadomy pacjent to bezpieczny pacjent i organizują cykl teoretycznych zajęć z maturzystami. Dziś (27.02) w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu zainaugurowano "Lekcje z NFZ". To autorski projekt opolskiego Funduszu.
- Ta wiedza jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i ona też bywa błędna. Chcemy, aby ten maturzysta był po prostu świadomym pacjentem i wiedział, gdzie ma się udać jak go boli ząb, gdzie z gorączką, a co zrobić, jeśli dopadnie go grypa na weekend, a kiedy w nagłym wypadku skorzystać ze szpitalnego oddziału ratunkowego. Jest to takie kompendium w pigułce - Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ.

Wiktoria Mamczyńska, uczennica czwartej klasy technikum w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu podkreśla, że z wiedzą o opiece zdrowotnej wśród młodych bywa różnie. - Do tej pory z każdym problemem szliśmy najpierw do rodziców - mówi. - Nie interesujemy się tym jeszcze bardzo, ale jak skończymy szkołę, ta wiedza nam będzie potrzebna. Np. ubezpieczenie będzie nam potrzebne, żeby nie płacić za wizyty, z których możemy korzystać w ramach NFZ.

- Dowiedziałem się na spotkaniu, że np. podczas wakacji, jeżeli podlegamy pod ubezpieczenie rodziców i sami podejmiemy pracę na umowę, to razem z tą umową przepada ubezpieczenie, które mamy przez rodziców - dodaje Artur.

- To są młodzi ludzie, którzy już mają dowód osobisty, ale jeszcze nie działają samodzielnie w systemie ochrony zdrowia, dlatego ważne jest, żeby ich tego nauczyć - mówi poseł Violetta Porowska. - Im lepiej się będą oni poruszali, tym sprawniej będzie działał system ochrony zdrowia. Okazuje się, że ten system wcale nie jest skostniały, że to jest nowoczesny system, do którego mogą wejść właśnie elektronicznie. Np. kiedy mówimy o Internetowym Koncie Pacjenta, to zaczyna być bardzo dużo pytań, bo młodzi są takim dostępem elektronicznym zainteresowani.

Do końca marca trwa program pilotażowy. W kwietniu uczniowie będą mogli wciąć udział w zajęciach praktycznych. Szkoły średnie zainteresowane zorganizowaniem takich lekcji powinny kontaktować się z sekretariatem opolskiego NFZ.
Barbara Pawlos
uczniowie
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 08:48 II Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami Opola. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik w Parku 800-lecia - Praktycznie każdego dnia zachęcamy opolan, żeby porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' RO nowy rzecznik… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Autostrada A4: przed nami remonty, rozbudowa i lata utrudnień Trwa dwuletni, ostatni etap remontu opolskiego odcinka autostrady A4 między Górą Świętej Anny a granicą województwa ze Śląskiem. Prace podzielono na pięć… » więcej 2021-09-18, godz. 22:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej 2021-09-18, godz. 18:50 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-18, godz. 17:30 Ruszył Jarmark Franciszkański. W centrum Opola ograniczenia w ruchu W Opolu ruszył tradycyjny XXI Jarmark Franciszkański. Są stoiska z lokalnymi produktami, także tymi przygotowanymi przez ojców franciszkanów. » więcej 2021-09-18, godz. 16:00 Społecznicy posprzątali okolice kąpieliska Bolko. "Ludziom brakuje świadomości i rzucają śmieci, gdzie popadnie" Kilkanaście worków odpadów zebrano w czasie dzisiejszej (18.09) akcji sprzątania terenu wokół kąpieliska Bolko w Opolu. » więcej 2021-09-18, godz. 15:30 "Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać". Uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu żołnierzy NSZ… Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich rozpoczęły się dziś przed południem (18.09) uroczystości upamiętniające… » więcej 2021-09-18, godz. 15:15 Nowi policjanci ślubowali w Opolu. Przed nimi jeszcze szkolenie W Komendzie Miejskiej Policji w Opolu odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. Rekruci, zanim trafią do służby, odbędą przeszkolenie, dzięki… » więcej 2021-09-18, godz. 15:00 Spore zainteresowanie akcją opolskiego NFZ adresowaną do najmłodszych i ich rodziców. "Mamy spokój, gdy wiemy, że… Spore zainteresowanie pierwszą edycją Krainy Zdrowych Dzieci, organizowaną przez opolski NFZ. W ramach dzisiejszej (18.09) akcji można było bez wcześniejszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »