Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-27, 19:30 Autor: Katarzyna Doros

Świadomy maturzysta to bezpieczny pacjent. W opolskich szkołach ruszyły "Lekcje z NFZ"

Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Lekcje z NFZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Opowiadają o zasadach poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, ubezpieczeniu zdrowotnym czy e-usługach. Pracownicy opolskiego oddziału NFZ przekonują, że świadomy pacjent to bezpieczny pacjent i organizują cykl teoretycznych zajęć z maturzystami. Dziś (27.02) w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu zainaugurowano "Lekcje z NFZ". To autorski projekt opolskiego Funduszu.
- Ta wiedza jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i ona też bywa błędna. Chcemy, aby ten maturzysta był po prostu świadomym pacjentem i wiedział, gdzie ma się udać jak go boli ząb, gdzie z gorączką, a co zrobić, jeśli dopadnie go grypa na weekend, a kiedy w nagłym wypadku skorzystać ze szpitalnego oddziału ratunkowego. Jest to takie kompendium w pigułce - Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ.

Wiktoria Mamczyńska, uczennica czwartej klasy technikum w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu podkreśla, że z wiedzą o opiece zdrowotnej wśród młodych bywa różnie. - Do tej pory z każdym problemem szliśmy najpierw do rodziców - mówi. - Nie interesujemy się tym jeszcze bardzo, ale jak skończymy szkołę, ta wiedza nam będzie potrzebna. Np. ubezpieczenie będzie nam potrzebne, żeby nie płacić za wizyty, z których możemy korzystać w ramach NFZ.

- Dowiedziałem się na spotkaniu, że np. podczas wakacji, jeżeli podlegamy pod ubezpieczenie rodziców i sami podejmiemy pracę na umowę, to razem z tą umową przepada ubezpieczenie, które mamy przez rodziców - dodaje Artur.

- To są młodzi ludzie, którzy już mają dowód osobisty, ale jeszcze nie działają samodzielnie w systemie ochrony zdrowia, dlatego ważne jest, żeby ich tego nauczyć - mówi poseł Violetta Porowska. - Im lepiej się będą oni poruszali, tym sprawniej będzie działał system ochrony zdrowia. Okazuje się, że ten system wcale nie jest skostniały, że to jest nowoczesny system, do którego mogą wejść właśnie elektronicznie. Np. kiedy mówimy o Internetowym Koncie Pacjenta, to zaczyna być bardzo dużo pytań, bo młodzi są takim dostępem elektronicznym zainteresowani.

Do końca marca trwa program pilotażowy. W kwietniu uczniowie będą mogli wciąć udział w zajęciach praktycznych. Szkoły średnie zainteresowane zorganizowaniem takich lekcji powinny kontaktować się z sekretariatem opolskiego NFZ.
Barbara Pawlos
uczniowie
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 13:00 Miał ponad 4 promile i jechał samochodem. Pasażer był poszukiwany O podejrzanie zachowującym się kierowcy, nyskich policjantów wczoraj (28.09) późnym popołudniem poinformował świadek. Zgłoszenie dotyczyło sytuacji w… » więcej 2023-09-29, godz. 12:15 WYBORY 2023. Jerzy Przystajko chce budowy na Opolszczyźnie fabryki leków Zwiększenie bezpieczeństwa farmaceutycznego kraju, a także powstrzymanie depopulacji regionu - takie skutki mogłaby przynieść inwestycja w produkcję leków… » więcej 2023-09-29, godz. 11:45 Jest plan na budowę hali lekkoatletycznej na kampusie PO. Na briefing nie zaproszono gospodarza Jest szansa, że Politechnika Opolska będzie miała nową, wielofunkcyjną halę sportową. Ma ona powstać w ramach zadania pod nazwą 'Centrum badawczo-naukowe'… » więcej 2023-09-29, godz. 11:00 Pomysły na Polskę. Włodzimierz Skalik - "jedynka" Konfederacji w Radiu Opole - Polacy mają dużo energii i mamy nadzieję, że ją w nich wyzwolimy - tak mówił dziś (29.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Włodzimierz Skalik z Konfederacji… » więcej 2023-09-29, godz. 10:35 Wybuchowe laboratorium w Małopolsce zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 10:15 Shakespeare na pasach. Happening teatru Ekostudio 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 09:00 Rządowe dotacje na zadania poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów Ponad 17 milionów złotych trafi do województwa opolskiego na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. To pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju … » więcej 2023-09-29, godz. 08:00 "Poszerzanie dróg nic nie da". Aglomeracja Opolska chce skomunikować wszystkie gminy Lepsze połączenia między gminami, więcej ścieżek rowerowych oraz komunikacja turystyczna - takie są między innymi założenia przyjętego planu zrównoważonej… » więcej 2023-09-29, godz. 07:00 Wymiana poglądów i doświadczeń. Kongres Bezpieczeństwa Województwa Opolskiego Ruch drogowy, ratownictwo medyczne, straż pożarna, policja i cyberprzestępczość. Wielu perspektyw dotyczył pierwszy Regionalny Kongres Bezpieczeństwa Województwa… » więcej 2023-09-29, godz. 06:55 Kędzierzyn-Koźle: rozszczelnienie instalacji w jednym z zakładów przemysłowych W Kędzierzynie-Koźlu trwa akcja ratownicza w jednym z zakładów przemysłowych. Kilkanaście minut po godzinie 5 doszło tam do rozszczelnienia instalacji z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »