Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-19, 16:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Innowacje w polskich miastach i wsiach mogą być jeszcze bardziej widoczne. W Opolu rozmawiano o możliwościach ich wykorzystania

Konferencja "Internet rzeczy" [fot. Marcin Boczek]
Konferencja "Internet rzeczy" [fot. Marcin Boczek]
Od systemu powiadamiania o zapełnionych kontenerach na śmieci, po zautomatyzowaną komunikację miejską, komputery kwantowe i sztuczną inteligencję. Jak mogą wyglądać miasta i wsie przyszłości, gdy odpowiednio wykorzystamy zasoby wiedzy, współpracę pomiędzy rządem, samorządami, naukowcami, przedsiębiorcami, a także pieniądze z budżetów państwa oraz Unii Europejskiej? O tym rozmawiano w Opolu na konferencji "Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy".
- Chodzi o takie rozwiązania, które przy pomocy kanałów cyfrowych służą do komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami - informuje Halina Szymańska, szefowa kancelarii prezydenta. - Zmierzamy do tego, żeby były to rozwiązania z jednej strony wygodne i korzystne dla mieszkańców, a z drugiej strony samorządom mogą przynosić konkretne oszczędności. To co samorząd chciałby zastosować, to mogą zaoferować mu polscy przedsiębiorcy.

Opolskie samorządy innowacji się nie boją, choć wdrażają je w różnym zakresie, w zależności od potrzeb i możliwości. Liderem w województwie jest Opole, które w ostatnich latach przeznaczyło ponad 100 milionów złotych na rozwój Parku Naukowo-Technologicznego.

- Realizujemy bardzo szeroki program edukacyjny, ale także wdrożeniowy, jeśli chodzi o startupy, nowe pomysły, patenty - mówi Maciej Wujec, zastępca prezydenta Opola. - Staramy się rozwijać sektor IOT, czyli "Internet rzeczy", sztuczną inteligencję. Mamy też olbrzymie Data Center. Bardzo unikatowe, najbezpieczniejsze w kraju. Mamy coraz więcej nowych, młodych firm.

- Warto postawić na wszystkie innowacje - dodaje Marek Pietruszka wójt Strzeleczek. - Nie tylko techniczne, ale również technologiczne i w zarządzaniu. Są środki, to są możliwości. Można na przykład postawić na innowacje energetyczne, pozyskiwania prądu, instalacje fotowoltaiczne. Mam nadzieję, że postawimy również na innowacje w zakresie melioracji wodnej.

Jednak do wprowadzania innowacji potrzebne są pieniądze. Samorządy oraz przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form finansowania - zarówno rządowego, jak i unijnego. Jak przekonuje minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej będzie dla polskich innowacji wyjątkowo korzystna.

- Mówimy o około 60 miliardach złotych, które będą do dyspozycji na prace badawczo-rozwojowe, z procesami cyfryzacyjnymi, ale również z tą cyfryzacją, jeśli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego. Są to największe środki, które są do dyspozycji na tego typu przedsięwzięcia, jeżeli chodzi o finansowanie z Unii Europejskiej.

Według rządowych statystyk 80 proc. tego co nas otacza, z czego korzystamy, to są usługi cyfrowe. Polska jest między innymi jednym z europejskich liderów w wykorzystaniu bankowości internetowej.
Halina Szymańska
Maciej Wujec, Marek Pietruszka
Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Wiadomości z regionu

2021-06-20, godz. 21:30 Raport dnia. 133 zakażenia i 5 zgonów w całej Polsce. Liczba w pełni zaszczepionych Polaków przekroczyła 11 mili… 3 osoby zaraziły się minionej doby koronawirusem w województwie opolskim. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 133 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci 5… » więcej 2021-06-20, godz. 20:45 Wąż wpełzł do domu jednorodzinnego w Maciejowie. Interweniowała straż pożarna 'Wąż wpełzł do domu' - zgłoszenie o takiej treści wpłynęło po godz. 19 do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu od mieszkańców… » więcej 2021-06-20, godz. 19:30 Sztuka cyrkowa ma się całkiem dobrze. Udowodnili to młodzi uczestnicy festiwalu w Dobrzeniu Wielkim Ponad 100 osób wzięło udział w 12. Ogólnopolskim Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Sztuki Cyrkowej 'Magia Cyrku' w Dobrzeniu Wielkim. Imprezę zorganizowano… » więcej 2021-06-20, godz. 18:00 Zdrowa żywność, orzeźwiające napoje, wegańskie lody i prelekcje. Taki był III Festiwal Wege w Opolu 26 stoisk można było zobaczyć na tegorocznym Festiwalu Wege w Opolu. Trzecią edycję imprezy zorganizowano w Talentowni przy ulicy Barlickiego. » więcej 2021-06-20, godz. 17:30 Powiększyła się rodzina tamaryn cesarskich w opolskim zoo. Młode są na razie noszone na grzbiecie ojca i starszego… Bliźnięta tamaryny cesarskiej urodziły się w opolskim zoo. Tym samym rodzina tych małp powiększyła się do 9 osobników. » więcej 2021-06-20, godz. 17:20 Trzy razy opolscy strażacy wyjeżdżali dziś do akcji ratunkowych nad wodą. Jednej osoby nie udało się uratować Do trzech groźnych sytuacji doszło dzisiaj (20.06) na akwenach województwa opolskiego. Przed 14:40 strażacy otrzymali informację, że na kąpielisku Bolko… » więcej 2021-06-20, godz. 17:00 Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z kolejnymi szkołami technicznymi. Zajęcia na uczelni mają zachęcić… Politechnika Opolska rozpoczyna współpracę z Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego… » więcej 2021-06-20, godz. 15:40 Agnieszka Bachowska ma poparcie PiS w wyborach na burmistrza Gorzowa Śląskiego. Priorytetem budowa zbiornika retency… Pomysł na rozwój gminy Gorzów Śląski przedstawiła dzisiaj (20.06) na konferencji prasowej Agnieszka Bachowska. To jedna z pięciu osób ubiegających się… » więcej 2021-06-20, godz. 13:15 Dom Kultury w Dobrzeniu Wielkim oficjalnie otwarty po remoncie. Prace miały wpływ na wygląd placówki oraz komfort korzystania… Zakończył się remont domu kultury w Dobrzeniu Wielkim. Za ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych w budynku powstałym w latach 70. ubiegłego stulecia wykonano… » więcej 2021-06-20, godz. 12:55 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady. Wypadek także na DK40 [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na autostradzie A4. Na 237 km w kierunku Wrocławia - na wysokości Prószkowa - doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Jedna osoba została … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »