Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-27, 08:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Politechnika inwestuje w badania. Rośnie liczba patentów, wzrasta mobilizacja naukowców

Naukowcy z Politechniki Opolskiej zostali docenieni na świecie [fot. Politechnika Opolska]
Naukowcy z Politechniki Opolskiej zostali docenieni na świecie [fot. Politechnika Opolska]
Politechnika Opolska wyposaża wydział mechaniczny w sprzęt badawczy warty około 20 mln złotych. To aparatura przeznaczona do badania materiałów, z której będą mogli korzystać studenci, naukowcy i rynek komercyjny. Rektor uczelni profesor Marcin Lorenc zaznacza, że głównym celem inwestycji jest zwiększenie w przyszłości liczby badań na uczelni.
- To jest sprzęt na światowym poziomie, jak chociażby mikroskopy skaningowe. Oprócz tego inwestujemy na wydziale budownictwa, gdzie również zakupiliśmy aparaturę pomiarową za milion złotych - mówi rektor.

Prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej profesor Grzegorz Królczyk zapewnia, że uczelnia zmierza w kierunku badań. W ubiegłym roku na ten cel trafiło około 4 mln złotych, co pozwoliło wypuścić na rynek kilkadziesiąt patentów.

- W ostatnim roku wypuściliśmy 33 patenty, rok wcześniej 17, natomiast w poprzednich latach była to stała liczba 7 patentów rocznie - mówi.

Grzegorz Królczyk ocenia, że mobilizacji naukowców sprzyja również ustawa Gowina, czyli tzw. Konstytucja dla nauki. Jego zdaniem te rozwiązania mają wady w dziedzinie ścieżki awansu, natomiast najważniejsze, że wspierane są osoby, które chcą poświęcić się nauce.

- Tutaj liczy się dorobek naukowy, a nie to kto i jaki otrzymał tytuł naukowy. To jest pozytywne rozwiązanie, które eliminuje z uczelni "święte krowy", ponieważ jedna osoba nie będzie pracować za inne. Ponadto nowa ustawa powoduje, że wymagamy od pracownika co najmniej jednej publikacji naukowej rocznie - mówi Królczyk, który w tym miesiącu otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy tytuł profesora.

Obecnie około 20 procent kadry naukowej Politechniki Opolskiej prowadzi badania. - Na 824 zatrudnionych 146 osób zajmuje się dydaktyką a 310 badaniami naukowymi. Pozostali to pracownicy administracji.

Sprzęt o wartości 20 mln złotych, który trafi na wydział mechaniczny uczelni został zakupiony z dwóch projektów. Z Kontraktu Terytorialnego pozyskano 12 mln złotych, kolejne 8 mln złotych pochodzi z Regionalnej Inicjatywy Doskonałości, czyli wsparcia jakiego udziela Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Marcin Lorenc
Grzegorz Królczyk
Grzegorz Królczyk 2

Wiadomości z regionu

2021-03-08, godz. 16:30 17-latek z Opola nie stanie przed sądem za używanie megafonu podczas Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Opolski sąd nie zajmie się sprawą 17-letniego Kacpra Lubiewskiego, który brał udział 9 grudnia w proteście 'Spacer dla przyszłości'. Zdaniem policji… » więcej 2021-03-08, godz. 16:19 Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych zagrała z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet dla podopiecznych hospicjum… W opolskim hospicjum Betania ruszyła ogólnopolska kampania 'Pola nadziei'. W ramach wydarzenia i jednocześnie przypadającego Międzynarodowego Dnia Kobiet… » więcej 2021-03-08, godz. 16:15 "Pandemia jest nieobliczalna i nieprzewidywalna". Violetta Porowska o roku z koronawirusem - Wiele osób nie wierzyło, jak poważny jest ten wirus, że może się wydarzyć coś tak ogromnego na skalę światową jak pandemia - stwierdziła w Południowej… » więcej 2021-03-08, godz. 14:50 Grypa ptaków w powiecie głubczyckim. Padło 80 sztuk drobiu W jednym z gospodarstw rolnych w miejscowości Równe w powiecie głubczyckim wystąpiło ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Padło około 80 sztuk drobiu… » więcej 2021-03-08, godz. 14:07 Zamiast warunkowego umorzenia postępowania będzie rozprawa. Taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Opolu ws. Moniki… Nie doszło do warunkowego umorzenia postępowania w sprawie rzekomego plagiatu, jakiego miała dopuścić się była dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Monika… » więcej 2021-03-08, godz. 14:00 Dwaj bracia pobili znajomego. Użyli pałki teleskopowej i maczety Do pobicia miało dojść 3 marca w mieszkaniu w Opolu. O zdarzeniu funkcjonariuszy zawiadomiła kobieta, która po powrocie do mieszkania znalazła leżącego… » więcej 2021-03-08, godz. 13:15 Panowie pamiętają o Dniu Kobiet. Ruch na stoiskach z kwiatami od samego rana Róże, tulipany i frezje. To najczęściej wybierane przez mężczyzn kwiaty z okazji - oczywiście Dnia Kobiet. Panowie od wczesnych godzin ustawiają się w… » więcej 2021-03-08, godz. 12:00 Mieli w samochodzie prawie 400 gramów marihuany. Wpadli podczas kontroli drogowej Namysłowscy policjanci zatrzymali 3 mieszkańców powiatu kluczborskiego. Mężczyźni podejrzani są o posiadanie znacznej ilości narkotyków. W samochodzie… » więcej 2021-03-08, godz. 12:00 Opolski NFZ zachęca dzisiaj panie do zrobienia sobie prezentu i udania się na badania profilaktyczne Różowe balony, wstążki oraz ulotki w placówkach administracyjnych - takim symbolami opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina dzisiaj (08.03)… » więcej 2021-03-08, godz. 10:47 Raport MZ: 122 nowe zakażenia koronawirusem w regionie, nie ma ofiar śmiertelnych [INFOGRAFIKA] - 122 nowe zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie potwierdzono w ciągu ostatniej doby. W kraju mamy 6170 nowych chorych - informuje w poniedziałkowym (08.03)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »