Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-03, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Ze Słowacji i Włoch do Opola. Uczniowie z tych krajów przyjechali do jednej z opolskich szkół podstawowych

W ramach Erasmus+ do PSP 5 w Opolu przyjechali uczniowie z Włoch i Słowacji [fot. PSP 5]
W ramach Erasmus+ do PSP 5 w Opolu przyjechali uczniowie z Włoch i Słowacji [fot. PSP 5]
W ramach Erasmus+ do PSP 5 w Opolu przyjechali uczniowie z Włoch i Słowacji [fot. PSP 5]
W ramach Erasmus+ do PSP 5 w Opolu przyjechali uczniowie z Włoch i Słowacji [fot. PSP 5]
Zdrowy styl życia i sport - te tematy łączą opolską młodzież oraz uczniów dwóch europejskich państw. Do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu w ramach programu Erasmus + przyjechało 10 uczniów z Włoch oraz Słowacji.
W międzynarodowej wymianie biorą udział uczniowie z trzech ostatnich klas szkoły podstawowej. - Przede wszystkim w Polsce podobają mi się ludzie. Zauważyłem, że są bardzo przyjacielscy i życzliwi - mówi Jakub ze Słowacji.

- Tak naprawdę podoba mi się tu wszystko - dodaje Lorenzo z Włoch. - Szkoła, uczniowie, zaprzyjaźniłem się z Danielem, u którego mieszkam. Jest sympatyczny, tak jak jego rodzina. A sama szkoła robi duże wrażenie.

Według Natalii, uczennicy opolskiej "piątki", taki program ma bardzo dużo korzyści.

- Bardzo polubiłam Arian, czyli dziewczynę, która do mnie przyjechała - mówi. - Można się naprawdę zaprzyjaźnić, a do tego można się nauczyć dużo po angielsku, a dla mnie to najważniejszy przedmiot.

- Nazwa naszego projektu to "Feel the heat" - mówi Karolina Sroka, nauczycielka i koordynator programu. - Pierwszy rok obejmował zdrowe jedzenie. Skupiliśmy się na uprawie warzyw w naszym szkolnym ogródku, były zajęcia kulinarne. Natomiast ten drugi rok, który zaczęliśmy teraz, to zdrowy tryb życia w ujęciu sportowym.

Zagraniczni uczniowie będą gościć w Opolu do piątku (06.12). Na rewizyty młodzież z PSP nr 5 pojedzie w marcu i maju przyszłego roku.
uczniowie ze Słowacji i Włoch
Natalia
Karolina Sroka

Wiadomości z regionu

2021-05-12, godz. 21:45 Burze i silne wiatry nad Opolszczyzną. Interwencje strażaków Opolscy strażacy do godziny 21.30 mieli 35 zgłoszeń w związku z burzami, które przechodziły nad Opolszczyzną. » więcej 2021-05-12, godz. 20:30 Raport dnia: będzie przyśpieszenie luzowania obostrzeń. W kraju potwierdzono dzisiaj ponad 4 tysiące nowych zakażeń… 8 zgonów i 125 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-12, godz. 20:15 Od soboty w Opolu duże utrudnienia w ruchu. Sprawdź szczegóły [INFOGRAFIKA] Od 15 do 19 maja opolanie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym, ale i pieszym. Będą one spowodowane realizacją zdjęć do serialu '… » więcej 2021-05-12, godz. 19:25 Senat jednomyślnie podjął uchwałę w 100-lecie III Powstania Śląskiego Senat RP składa hołd Powstańcom Śląskim za ich męstwo i hart ducha, a także patriotyzm i umiłowanie polskości - głosi podjęta przez Senat uchwała w… » więcej 2021-05-12, godz. 19:00 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc [AKTUALIZACJA] Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej 2021-05-12, godz. 18:30 Pensjonariusze domów pomocy społecznej cieszą się z wyjść do ogrodów i spotkań z bliskimi. "Czujemy ulgę, wróciła… Domy pomocy społecznej powoli wracają do życia sprzed epidemii. Po miesiącach zamknięcia - choć w reżimie sanitarnym - pensjonariusze mogą spotykać się… » więcej 2021-05-12, godz. 18:26 Kolizja na drodze krajowej z Opola do Raciborza. Są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe zderzyły się na krajowej '45' w Ligocie Krapkowickiej. » więcej 2021-05-12, godz. 17:30 "Pandemia całkowicie zmieniła naszą pracę". Pielęgniarki i położne obchodzą swoje święto Opiekują się pacjentami, walczą o ich zdrowie oraz życie i zawsze są blisko. Mowa o pielęgniarkach i położnych, które dzisiaj (12.05) mają swoje święto… » więcej 2021-05-12, godz. 16:30 Nie da się wyczyścić zniszczonej przez wandala ściany remizy. Strażacy potrzebują wsparcia przy remoncie Strażacy OSP Walce zorganizowali zrzutkę i zbierają pieniądze na pokrycie kosztów odmalowania remizy. Na początku maja nieznany sprawca wymalował na ścianie… » więcej 2021-05-12, godz. 16:20 Trwa zarybianie akwenów w naszym regionie. Największe odbyło się na Jeziorze Turawskim [FILM, ZDJĘCIA] Węgorz, szczupak oraz pstrąg - to właśnie te trzy gatunki ryb zasilą akweny w naszym regionie. Od wczoraj (11.05) trwa zarybianie wód. Dzisiaj odbyła się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »