Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-27, 17:40 Autor: Mariusz Chałupnik

Podwyżki potrzebne, ale nie tak duże. Radni PO przeciwni planom władz Opola. Ratusz: radni PO zmieniają się w lobby samochodziarzy

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Konferencja prasowa radnych PO [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa radnych PO [fot. Mariusz Chałupnik]
Opolscy radni Platformy Obywatelskiej przeciwni proponowanym przez ratusz podwyżkom. Władze Opola planują od nowego roku zwiększenie opłat między innymi za wywóz śmieci, parkowanie czy od nieruchomości.
Za segregowane śmieci od stycznia mieszkańcy Opola mają zapłacić o sześć złotych więcej. Z kolei za godzinę parkowania podwyżka będzie nawet 100-procentowa.

- Dla nas niezrozumiała jest również tak znaczna, 6-krotna podwyżka abonamentów dla mieszkańców centrum miasta - mówi Tomasz Kaliszan. - Prezydent sugeruje i proponuje, aby mieszkańcy dodatkowo płacili kolejny podatek od nieruchomości w centrum miasta. Stworzenie abonamentu mieszkańca za 600 złotych rocznie, czyli 50 złotych miesięcznie, wyklucza mieszkańców Opola z funkcjonowania w samym centrum.

Radni Platformy zwracają również uwagę na wzrost podatku od nieruchomości. Ten ma być większy o 30 proc. dla osób fizycznych i o 5 proc. dla firm.

- Dzięki temu do miasta wpadnie promil tego, jakim budżetem dysponuje Opole. Z kolei dla mieszkańców te zmiany będą już odczuwalne - tłumaczy Barbara Kamińska. - Dla przeciętnego mieszkańca, to jest duży wzrost. Ale to jest duży wzrost też z tego względu, że w ustawowych widełkach maksymalnego wzrostu, przewidywanego na 2020 rok, to tak naprawdę jesteśmy w tej górnej granicy.

Jak mówi lider radnych Platformy Obywatelskiej, Przemysław Pospieszyński podwyżki są zrozumiałe, ale nie mogą być dokonane w tak drastyczny sposób, jak proponują to władze Opola.

- Według naszych wyliczeń 4-osobowa rodzina, która mieszka w ścisłym centrum miasta, może rocznie płacić o tysiąc złotych więcej - zaznacza Przemysław Pospieszyński. - Jeszcze trzeba do tego dodać podwyżki od początku nowego roku za dostarczenie wody i odbiór ścieków. Ciężkie czasy szykują się dla mieszkańców, a pamiętajmy, że stopniowo jak zbierzemy te wszystkie kwoty w całość, to mamy 10 milionów złotych. Nie jest to kwota, bez której budżet by sobie nie poradził. Wystarczy na przykład zrezygnować z jakiejś inwestycji, która nie jest niezbędna.

- Jesteśmy zaskoczeni, że radni PO są przeciw czystemu powietrzu w Opolu i dbaniu o środowisko. Szkoda, że zmieniają się w lobby samochodziarzy - odpowiada Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza. - Pieniądze ze strefy pójdą na rozbudowę transportu publicznego, nowe tereny zielone i nasadzenia drzew. Widać, że radnym PO na tym nie zależy. Przypominam, że to za rządów Platformy wprowadzono zapisy w ustawie dotyczące samofinansującego się systemu gospodarowania odpadami. Najlepiej jakby radni PO wyjaśnili to sobie z posłami PO, bo teraz za te decyzje płacą mieszkańcy w całej Polsce. Podwyżki opłat śmieciowych mają miejsce w całej Polsce, a najwyższe wprowadzają prezydenci miast z PO, np. w Warszawie czy Łodzi - dodaje rzecznik.

O planowanych podwyżkach radni będą rozmawiali na jutrzejszej (28.11) sesji rady miasta.
Tomasz Kaliszan
Barbara Kamińska
Przemysław Pospieszyński

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 20:30 "Pomaganie przez bańkowanie". 24 tysiące złotych trafiło do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu na zakup potrzebnego… Ponad 24 tysiące złotych na zakup potrzebnego sprzętu zostało przekazanych do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu przez wolontariuszy Ruchu Polska 2050 Szymona… » więcej 2021-09-24, godz. 20:30 Planujesz budowę domu? Możesz skorzystać z darmowych konsultacji z inwestorami, czy architektami Porady inwestorów, konsultacje z budowlańcami czy rozmowy z architektami. To tylko zarys pomocy, z jakiej w sobotę (25.09) będą mogli skorzystać mieszkańcy… » więcej 2021-09-24, godz. 19:32 Darmowy transport w gminie Łubniany. ''Wiele osób czekało na to długie lata'' W Gminie Łubniany udało się uruchomić darmowy transport publiczny. To kolejny krok, który miał na celu poprawę mobilności mieszkańców, zmniejszenie korków… » więcej 2021-09-24, godz. 19:29 Brzeg: posłowie Koalicji Obywatelskiej i sympatycy kolei nie zgadzają się na omijanie dworca przez pociągi PKP Int… Nie można pozwolić na zmniejszenie liczby pociągów Intercity, które zatrzymują się w Brzegu. To główny przekaz z konferencji prasowej dwóch opolskich… » więcej 2021-09-24, godz. 18:06 Prudnickie Centrum Medyczne ma nową stację tlenową Nowa stacja tlenowa w Prudnickim Centrum Medycznym oficjalnie oddana do użytku. Inwestycja polegała m.in. na posadowieniu zbiornika o pojemności 6 tysięcy… » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Gorzowscy aptekarze będą mieć tablicę pamiątkową, a w galerii "Kredens" przygotowano specjalną wystawę Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej aptekarzy zapowiedziano na niedzielę w Gorzowie Śląskim. » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Lewica przedstawia kolejne argumenty, dla których nowy stadion Odry Opole ma nie powstać. Rzecznik opolskiego ratusza… Przedstawiciele Partii Razem po raz kolejny podają w wątpliwość budowę nowego stadionu Odry Opole. Jacek Przystajko wraz z Kamilą Jarońską na dzisiejszej… » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 16:16 Uczniowie z Polski i Czech w ramach unijnego programu poznają kulturę swoich krajów. Dzisiaj odwiedzili Opole Współpracują ze sobą od 2008 roku - wspólnie poznają kulturę i historię oraz odwiedzają ciekawe miasta. Grupa 40 uczniów z Ozimka i czeskiego Rymarzowa… » więcej 2021-09-24, godz. 16:00 Ostrzeżenia związane ze stanem powietrza. Przekroczenia dopuszczalnych poziomów spodziewane do końca roku Nie trzeba było długo czekać, aż początek sezonu grzewczego przełoży się to na jakość powietrza. Dzisiaj (24.09) dotarły ostrzeżenia z Wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »