Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-28, 14:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Na polanie w Barucie upamiętniono ofiary komunistycznej zbrodni z 1946 roku [ZDJĘCIA]

Na polanie w Barucie upamiętniono ofiary komunistycznej zbrodni z 1946 rok [fot. A. Pospiszyl]
Na polanie w Barucie upamiętniono ofiary komunistycznej zbrodni z 1946 rok [fot. A. Pospiszyl]
Na polanie w Barucie upamiętniono ofiary komunistycznej zbrodni z 1946 rok [fot. A. Pospiszyl]
Na polanie w Barucie upamiętniono ofiary komunistycznej zbrodni z 1946 rok [fot. A. Pospiszyl]
Na polanie w Barucie upamiętniono ofiary komunistycznej zbrodni z 1946 rok [fot. A. Pospiszyl]
Na polanie w Barucie upamiętniono ofiary komunistycznej zbrodni z 1946 rok [fot. A. Pospiszyl]
Na Polanie Śmierci w lesie koło Barutu w gminie Jemielnica, odbyły się doroczne uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni z 1946 roku. Wówczas komuniści zamordowali żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Podhala, partyzantów z oddziału Henryka Flamego ps. Bartek.
Na polanie odprawiona została msza święta i złożono kwiaty. Uroczystościom przewodniczył major Dariusz Biś z Trzeciego Skrzydła Lotnictwa Transportowego z Powidza, a wśród uczestników był podporucznik Stanisław Piecuch.

- Stajemy dziś do uroczystego apelu w Śląskim Katyniu, na Polanie Śmierci, przy krzyżu we wsi Barut, aby upamiętnić ofiary zbrodni dokonanej w tym miejscu przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego – mówił major Dariusz Biś.

- W tym miejscu, gdzie stoimy, była taka tancbuda z niemiecka mówiąc, teraz to nazywa się stodoła. Całkowicie opuszczone miejsce. Przywieźli ciężarówkami z gór partyzantów zwabionych, że będą przerzucani do Andersa. W międzyczasie zamknęli ich w tej stodole, stodołę wysadzono w powietrze i taki ich los spotkał – opowiada podporucznik Stanisław Piecuch.

W ostatnich latach na polanie pod Barutem prowadzone były poszukiwania szczątków zamordowanych. Pracami kierował prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Nie odnaleziono szczątków ludzkich, ale historycy natrafili na przedmioty osobiste – guziki, manierki oraz zapalniki min, za pomocą których prawdopodobnie wysadzono znajdującą się na polanie stodołę.
Dariusz Biś i Stanisław Piecuch

Wiadomości z regionu

2020-10-23, godz. 21:15 Dyskutują o problemach i wyzwaniach młodych ludzi. II Opolski Kongres Młodzieży z powodu pandemii przeniósł się… O problemach edukacji w czasie pandemii, przedsiębiorczości i walce ze stresem dyskutują uczestnicy II Opolskiego Kongresu Młodzieży. Z powodu obecnej sytuacji… » więcej 2020-10-23, godz. 21:15 Nowe obostrzenia dla wyjeżdżających z Polski do Niemiec Podróżując do Niemiec trzeba będzie liczyć się z obowiązkiem przedstawienia negatywnego wyniku na obecność koronawirusa lub wykonania takiego testu na… » więcej 2020-10-23, godz. 19:45 Raport dnia: kolejny rekord zakażeń w kraju. Od soboty cała Polska objęta czerwoną strefą 401 przypadków zakażenia koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (23.10) na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku pandemii patogen z… » więcej 2020-10-23, godz. 19:15 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o włamanie i kradzież. Pomogli mieszkańcy Policjanci z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali 50-letniego mężczyznę podejrzewanego o włamanie do jednego ze sklepów w mieście i kradzież. » więcej 2020-10-23, godz. 19:00 Wysłużone policyjne samochody zyskały nowe życie. Będą się na nich uczyć przyszli technicy i mechanicy Trzy samochody, które przez wiele lat służyły opolskim policjantom, teraz dostaną drugie życie. » więcej 2020-10-23, godz. 18:30 "Po kilka godzin szukamy miejsc dla pacjentów z koronawirusem". Dyrektor USK apeluje o poprawę koordynacji działań - Koordynacja w przekazywaniu zakażonych koronawirusem pacjentów do covidowych szpitali jest na bardzo słabym poziomie - ocenia dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2020-10-23, godz. 18:00 W Namysłowie stanie nowa Nike odlana z brązu. Mimo ostatnich remontów, pomnik rozpada się 200 tysięcy złotych będzie kosztować nowy pomnik Nike w centrum Namysłowa. Odlana z brązu rzeźba zastąpi prawie 5,5-metrowy betonowy monument, który po… » więcej 2020-10-23, godz. 17:30 Opolska Lewica będzie protestować przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o aborcji eugenicznej 'To barbarzyńska sytuacja i wyrok na kobiety' - mówiono podczas konferencji prasowej Lewicy, którą zorganizowano przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w… » więcej 2020-10-23, godz. 17:30 W Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich uruchomiono oddział zakaźny. Przyjęto 19 pacjentów. "To było ogromne… W Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich uruchomiono oddział zakaźny z 25 łóżkami dla pacjentów zakażonych koronawirusem. » więcej 2020-10-23, godz. 16:30 Straż Graniczna kontroluje legalność pobytu cudzoziemców. Także na Opolszczyźnie W minionym tygodniu funkcjonariusze placówek Straży Granicznej w Bielsku-Białej, Rudzie Śląskiej i Opolu, w wyniku kontroli legalności pobytu przeprowadzonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***