Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-24, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Port w Koźlu i sytuacja w służbie zdrowia - apel radnych sejmiku

Robert Węgrzyn apelował w sprawie kozielskiego portu [fot.P.Wójtowicz]
Robert Węgrzyn apelował w sprawie kozielskiego portu [fot.P.Wójtowicz]
Roman Kolek zajął się sprawą sytuacji w służbie zdrowia [fot.P.Wójtowicz]
Roman Kolek zajął się sprawą sytuacji w służbie zdrowia [fot.P.Wójtowicz]
Źle się dzieje w służbie zdrowia i w kozielskim porcie - przekonywali podczas sesji sejmiku radni i kandydaci w zbliżających się wyborach parlamentarnych - Roman Kolek i Robert Węgrzyn.
Radny i kandydat Koalicji Obywatelskiej Robert Węgrzyn tłumaczył, że inwestor za 60 mln złotych wybudował port, ale nie może z niego korzystać, ponieważ kolej uniemożliwia korzystanie z torów.

- PKP i inwestor z niewiadomych powodów nie mogą się porozumieć. Co dalej? - pytał radny. - Jeśli są zastrzeżenia, co do inwestora to niech to obecna ekipa rządząca powie. Ale tu pojawia się również pytanie, co z poniesionymi kosztami, przecież gmina wybudowała drogę, sprzedała grunt a inwestor za to zapłacił.

Apel ma trafić biurko ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

Natomiast wicemarszałek z ramienia Mniejszości Niemieckiej i kandydat do senatu Roman Kolek mówił o złej - jego zdaniem - sytuacji w służbie zdrowia. Pod obrady trafił apel sejmiku województwa opolskiego w sprawie wprowadzenia racjonalnych zmian w finansowaniu świadczeń zdrowotnych.

- Na stronie Ministerstwa Zdrowia zawsze pojawiały się informacje o zadłużeniu szpitali, natomiast za ostatni okres nie ma takich informacji. To także rodzi podejrzenie, że coś jest na rzeczy, że zagrożenie funkcjonowania służby zdrowia jest realne - uważa Roman Kolek.

W województwie opolskim pierwsze półrocze 2018 szpitale marszałkowskie, SP ZOZ i spółki prawa handlowego - według wyliczeń Romana Kolka - zakończyły łączną stratą na poziomie 2 mln 600 tysięcy złotych. Natomiast w pierwszym półroczu tego roku odnotowano stratę na poziomie 10 mln złotych.

Swoje argumenty w tej sprawie mają także przedstawiciele rządu. Zdaniem wicewojewody Violetty Porowskiej, w tym roku finansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia jest rekordowe. Opolski oddział NFZ rozdysponował dodatkowo ponad 150 milionów złotych.
Robert Węgrzyn
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej 2022-11-26, godz. 10:26 Kolizja busa z samochodem ciężarowym w Pisarzowicach Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana po zderzeniu samochodu ciężarowego z busem w Pisarzowicach. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej… » więcej 2022-11-26, godz. 10:21 Masowe zatrucie w Głuchołazach? Większość poszkodowanych to dzieci, zbiera się sztab kryzysowy Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 09:15 Najważniejszymi partnerami są nauczycie WF. Minister Kamil Bortniczuk o "Sportowych Talentach' - W tym programie wzorujemy się trochę na rozwiązaniach słoweńskich - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk… » więcej 2022-11-26, godz. 09:00 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 08:13 "Uczciwa Polska" to nowy pomysł PSL. Rusza zbiórka podpisów Praca, która się opłaca, dziedziczenie emerytury oraz program własny kąt - to główne założenia obywatelskiego projektu ustawy PSL. Opolscy działacze… » więcej 2022-11-25, godz. 20:30 Opolscy diabetycy spotkali się w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy Na co dzień wspierają się w walce z cukrzycą i przekonują, że z tą chorobą można żyć. Członkowie oddziału wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2022-11-25, godz. 20:15 Opolskie czworaczki opuściły szpital. Antoś, Janek, Oluś i Stasiu jadą do domu Po blisko dwóch miesiącach pobytu na oddziale neonatologii szpitala ginekologicznego w Opolu czworaczki zostały wypisane do domu. Przypomnijmy, Antoś, Janek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »