Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-23, 13:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Wysoka frekwencja wyborcza i depopulacja mogą być niekorzystne dla mniejszości niemieckiej?

Katarzyna Czochara [zdj. Justyna Krzyżanowska]
Katarzyna Czochara [zdj. Justyna Krzyżanowska]
Mniejszość niemiecka może nie mieć swojej reprezentacji w Sejmie - taką ewentualność zakłada poseł PiS Katarzyna Czochara. Swoje przypuszczenia opiera m.in. na przesłankach demograficznych.
- Podczas październikowych wyborów spodziewana jest duża frekwencja, co może być niekorzystne dla mniejszości – przedstawia swoje analizy Katarzyna Czochara, poseł PiS.

– Mniejszości niemieckiej nie przybywa. System wartości PiS z MN jest bardzo zbieżny. My też kładziemy mocny nacisk na kwestie dotyczące rodziny i wiary. Także wiele nas łączy. To było już bardzo widoczne w wynikach wyborczych do parlamentu europejskiego, czy też w wyborach samorządowych. Dlatego myślę, że ta tendencja się utrzyma.

Z powiatu prudnickiego do parlamentu kandydować będzie kilka osób z listy KWW Mniejszość Niemiecka. Reprezentować będą różny zawody, m.in. środowisko samorządowe.

- Liczymy, że nie tylko w naszym powiecie powtórzymy bardzo dobry wynik z ostatnich wyborów samorządowych - mówi Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, zarazem tamtejszy lider mniejszości. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że ze względu na dużą depopulację na Opolszczyźnie, liczba rdzennych mieszkańców, a zatem taki nasz twardy elektorat zmniejsza się. Natomiast pojawiają się nowe twarze, które są wstanie swoim programem i swoją osobą przyciągnąć również wyborców spoza mniejszości do tego, aby zagłosowali na kandydatów MN.

Jak powiedział nam wicestarosta prudnicki, listę kandydatów w wyborach parlamentarnych mniejszość niemiecka przedstawi na początku września.
Katarzyna Czochara
Janusz Siano

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 15:00 Cyfrowa radiostacja trafiła do głubczyckich krótkofalowców Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego w Głubczycach zakupiło najnowszej generacji radiostację cyfrową. Nowy sprzęt umożliwi przeprowadzenie… » więcej 2021-09-24, godz. 14:15 DPS w Czarnowąsach ma nową salę i komputery Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Czarnowąsach mają nowe pomieszczenie do spotkań i pracy z psychologiem. Ponadto otrzymali 5 komputerów wraz z oprogramowaniem… » więcej 2021-09-24, godz. 13:33 W weekend pojawią się nowe, ale tymczasowe utrudnienia na autostradzie A4 Drogowcy pojawią się w weekend (25-26.09) na autostradzie A4 w okolicach węzła Opole Zachód. W planie jest usunięcie oraz montaż bramownicy, na której… » więcej 2021-09-24, godz. 13:32 Przez dwa dni młodzi ludzie będą dyskutować na temat zdrowia psychicznego. Trwa III Opolski Kongres Młodzieży Ruszył III Opolski Kongres Młodzieży. W tym roku uczestnicy skupiać się będą głównie nad problemem zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W sobotę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali wiele… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »