Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-12, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Wakacje to czas wytężonej pracy. Kolejny sezon przed policją wodną

Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Policja wodna w Turawie [fot. Mariusz Chałupnik]
Niedługo rozpoczną się wakacje. Dla zdecydowanej większości to czas wypoczynku i regeneracji. Ale nie dla nich. Policja wodna kolejny rok z rzędu będzie patrolowała największe opolskie akweny.
W wojewódzkim garnizonie jest 15 funkcjonariuszy, którzy służą w wyspecjalizowanych jednostkach. Pięciu "wodniaków" pilnuje bezpieczeństwa przy jeziorach turawskich.

- Nasza praca znacznie różni się od tej w zwykłym patrolu - mówi aspirant sztabowy Sławomir Głowacki, kierownik ogniwa wodnego policji w Turawie. - Naszym głównym zadaniem jest to, żeby dbać o bezpieczeństwo korzystających rekreacyjnie z akwenów. Dokonujemy kontroli osób, które korzystają ze sprzętu pływającego. Sprawdzamy, czy mają stosowne wyposażenie, czy posiadają patent.

Samo patrolowanie, jak i interwencje nie byłyby możliwe bez specjalistycznego sprzętu.

- Jednostki dysponują pełnym wyposażeniem do pracy na wodzie - informuje młodszy aspirant Agnieszka Nierychła z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Opolu. - Wodniacy wyposażeni są w pojazdy terenowe, w łodzie motorowe. Wszystko po to, żeby sprawnie i szybko dotrzeć na miejsce.

Mimo, że policja wodna współpracuje i często działa z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, to służby nie zawsze są w stanie być w miejscu, gdzie ktoś potrzebuje pomocy.

- Gdy ktoś się topi, to nie można zwlekać. Udzielając pomocy należy jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie - mówi starszy sierżant Michał Doliński z policji wodnej w Turawie. - Gdy widzimy, że ktoś się topi, to nie podpływamy od razu bezpośrednio do tej osoby. W szoku taka osoba będzie niestety przysłowiowo "łapała się brzytwy". To oznacza, że będzie ciągnęła nas na dno. Zanim dopłyniemy już do takiej osoby na wyciągnięcie ręki, to trzeba prosić ją o to, żeby się uspokoiła, że płyniemy do niej po to, żeby dzielić jej pomocy. I dopiero jak się uspokoi, to udzielamy takiej pomocy.

Nadal najczęstszą przyczyną wypadków nad wodą są alkohol, brawura i niezważanie na zmieniające się warunki atmosferyczne. Policja wodna będzie patrolować opolskie akweny do połowy września.
aspirant sztabowy Sławomir Głowacki
młodszy aspirant Agnieszka Nierychła
starszy sierżant Michał Doliński

Wiadomości z regionu

2021-08-05, godz. 07:02 To będzie deszczowy czwartek Ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. intensywnych opadów deszczu wydało IMGW. Dotyczy ono całego województwa. » więcej 2021-08-04, godz. 20:45 Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców. 10 mieszkańców Opolszczyzny i Śląska parało się przestępstwami… Specjalna grupa śledcza z Opola rozbiła gang kibiców, którzy na terenie Opolszczyzny i Śląska parali się przestępstwami narkotykowymi. Do sprawy zatrzymano… » więcej 2021-08-04, godz. 20:30 Raport dnia. 3 nowe zakażenia w regionie i 164 w całej Polsce. Przy tysiącu infekcji na dzień będą wracać obost… 3 nowe zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (04.08) o 164 kolejnych infekcjach i 4 zgonach… » więcej 2021-08-04, godz. 20:00 Jabłka suszone z pieca na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Jabłka suszone z pieca trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. To, po zupie rakowej i krośnickiej szpajzie… » więcej 2021-08-04, godz. 19:30 Pomarańczowy kolor i nowe logotypy. Uniwersytet Opolski chce być rozpoznawalny dzięki zmienionej symbolice Nowy logotyp, kolor, hasła i kampanie w mediach społecznościowych. Uniwersytet Opolski zaprezentował swój nowy system identyfikacji wizualnej. » więcej 2021-08-04, godz. 18:30 Działacze "Polski 2050" pytali w Opolu o największe problemy i potrzeby naszego regionu. To część ogólnopolskiej… 'Poznajmy się' to tytuł spotkania zorganizowanego w Opolu przez Pokolenie 2050. Młodzi działacze związani w Szymonem Hołownią ankietowali mieszkańców… » więcej 2021-08-04, godz. 18:00 Czy szkoły są przygotowane na powrót uczniów do klas? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja dwóch liceów w Opolu Dystans, dezynfekcja, maseczka i wietrzenie. Poznaliśmy wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki odnośnie wrześniowego powrotu uczniów do szkół. » więcej 2021-08-04, godz. 17:26 W Jeziorze Nyskim zakwitły sinice. Jest zakaz kąpieli w Skorochowie Sinice i zakaz kąpieli w Jeziorze Nyskim na wysokości Ośrodka Wypoczynkowego Akwa Marina w Skorochowie. » więcej 2021-08-04, godz. 17:15 Sarna utknęła w ogrodzeniu. Kolejna nietypowa akcja strażaków Wieczorny spacer po Brzegu zakończyła przy... cmentarzu. Kolejną nietypową interwencję zaliczyli opolscy strażacy. » więcej 2021-08-04, godz. 17:10 Zabrał znaleziony portfel, teraz odpowie za kradzież Zabrał portfel zostawiony przy kasie na jednej ze stacji paliw w Kędzierzynie-Koźlu teraz odpowie za kradzież. Mowa o 43-latku z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »