Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-13, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Dzieci z powiatu głubczyckiego wiedzą jak ratować życie. Zakończyła się akcja "Mały ratownik"

Finał akcji "Mały ratownik" w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Finał akcji "Mały ratownik" w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Finał akcji "Mały ratownik" w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Finał akcji "Mały ratownik" w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Finał akcji "Mały ratownik" w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Finał akcji "Mały ratownik" w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozpoczynać jak najszybciej. O tym słyszymy w kontekście właściwie wszystkich dziedzin życia. W powiecie głubczyckim zakończyła się akcja "Mały ratownik".
Dzięki niej blisko 200 przedszkolaków z siedmiu placówek poznało podstawowe zasady pierwszej pomocy.

- Niezwykle ważne jest nauczenie tych młodych ludzi pewnych zachowań, odruchów, które mogą okazać się bezcenne - mówi młodszy inspektor Renata Worek, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Głubczycach. - Wiadomo, że ten młody człowiek jest jeszcze taki świeży, jeszcze nas słucha. Poprzez zabawę chcemy promować właściwe zachowania już wśród tych najmłodszych dzieciaczków i oczywiście utrwalać je później.

- Czasami decydują sekundy - dodaje Jolanta Wojnarska, wicedyrektor zespołu szkolno-przedszkolnego w Kietrzu. - Wydaje mi się, że dzieci mając możliwość ćwiczenia na fantomie, nie będą się bały zrobić tego na człowieku. Dzieci mówiły nawet, że w domu z dziadkiem, czy babcią próbowały zrobić już pozycję boczną.

Podczas spotkań dzieci mogły posłuchać rad policjantów oraz ratowników medycznych. Same ćwiczyły też na fantomach oraz zgłaszały interwencje pod numerem alarmowym 112. A tak przedstawiają się efekty szkolenia małych ratowników.

- Pierwszej pomocy udziela się tak, że się robi pozycję boczną i się uciska serce, żeby biło. Uciska się splątanymi rękami - mówi Mateusz z Kietrza. - Trzeba robić masaż serca - dodaje Antoni z Kietrza. - Trzeba robić to tak długo, aż ożyje.

Projekt "Mały ratownik", to pierwsza taka inicjatywa w naszym regionie, ale nie wykluczone, że niebawem będzie kontynuowany i to nie tylko w powiecie głubczyckim.

Akcję zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Głubczycach. Udział w niej wzięli również strażacy, medycy, pracownicy ZUS i KRUS.
mł. insp. Renata Worek, Jolanta Wojnarska
Mateusz, Antoni

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 21:15 Raport dnia: rośnie liczba zakażeń w kraju i hospitalizowanych pacjentów. Chorują głównie osoby młode, które nie… 8 nowych zakażeń i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 infekcjach… » więcej 2021-09-28, godz. 20:00 Jeszcze tylko opinia geologa i wznowione będą prace przy budowie PSZOK-u w Kielczy Ponad pół rok opóźniona jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy, w gminie Zawadzkie. Problemem były niezgodności projektowe… » więcej 2021-09-28, godz. 19:00 Na 1200 szkół i przedszkoli w regionie w czterech placówkach nauka jest prowadzona hybrydowo po wykryciu zakażeń … W 4 szkołach w regionie w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem prowadzone jest nauczanie hybrydowe. W sumie zdalna edukacja dotyczy uczniów 11 klas… » więcej 2021-09-28, godz. 18:00 Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu szpitala przy ul. Wodociągowej. Psychiatryczny oddział… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali o zmianie statutu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu. To oznacza, że 40-łóżkowy… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 W szpitalu tymczasowym hospitalizowanych jest 16 pacjentów. Siedmiu z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii Pogarsza się sytuacja epidemiczna w kraju. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie informowało o 975 nowych infekcjach koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym… » więcej 2021-09-28, godz. 17:00 Dzień Chemika w Zakładach Azotowych Kędzierzyn Po raz pierwszy od dwóch lat w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano Dni Chemika. Spotkanie byłych i obecnych pracowników Grupy Azoty ZAK S.A. to wieloletnia tradycja… » więcej 2021-09-28, godz. 16:25 Zderzenie trzech samochodów na autostradzie. Nie ma osób poszkodowanych, ale są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Do kolizji trzech samochodów osobowych doszło na opolskim odcinku autostrady. Są utrudnienia na jezdni do Wrocławia. » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Poseł Witold Zembaczyński: niech policja zacznie kierować ruchem. Policja: to słowa krzywdzące - Policja powinna zająć się kierowaniem ruchem w Opolu - tak sugeruje Witold Zembaczyński. Poseł Nowoczesnej na konferencji prasowej przed ratuszem odniósł… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00 Opole: Arkadiusz Wiśniewski sprzeciwia się rozszerzeniu działalności firmy Remondis. ''W mieście nie ma miejsca na… Prezydent Opola nie zgadza się na planowane rozszerzenie działalności firmy Remondis. Przedsiębiorstwo podejmuje starania, które ma na celu zwiększenie składowiska… » więcej 2021-09-28, godz. 15:00 "Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu… Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »