Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-28, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Jak opiekować się pacjentkami, które straciły dziecko przed porodem? W urzędzie wojewódzkim mówiono o rekomendacjach

Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
Spotkanie w OUW z przedstawicielami opolskich szpitali [fot. Witold Wośtak]
O rekomendacjach dla personelu medycznego wobec niekorzystnego rozwiązania ciąży rozmawiano dziś (28.05) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele opolskich szpitali.
Od stycznia obowiązują nowe rozwiązania opieki okołoporodowej, dotyczące wsparcia matek, które straciły dziecko przed porodem.

- Długo trwało opracowanie kompletnej procedury - mówi Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w OUW. - Mamy zebrane te dane oraz informacje w jednym miejscu. Mówimy o całym zbiorze rekomendacji, których właściwie nie da się stosować wybiórczo. Jeżeli dochodzi do takiego zdarzenia, wiąże się z tym cały proces wsparcia medycznego i psychologicznego, jak również okresu po powrocie ze szpitala do domu.

Dorota Kudaś, położna Pododdziału Patologii Ciąży Klinicznego Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu, uważa, że podobne spotkania są bardzo ważne.

- My wiemy, jak postępować, choć być może czasami zapominamy się i każdy chce działać inaczej. Dobrze byłoby, jeśli według ujednoliconych rekomendacji powstałby taki algorytm postępowania. Wtedy personel mógłby sprawdzić niektóre rzeczy, a nasza pacjentka czułaby tę opiekę, nie tylko medyczną, ale też ze strony psychologiczno-duchowej.

Dorota Kudaś zaznacza, że w tak trudnych sytuacjach zawsze potrzebna jest współpraca pacjentek i personelu białego.
Mieczysław Wojtaszek
Dorota Kudaś

Wiadomości z regionu

2021-06-24, godz. 07:10 Skromniejsza oferta edukacyjna oleskich szkół ponadpodstawowych. Nie ma chętnych na profil z budownictwem i logisty… Niemal o połowę skurczyła się oferta siedmiu szkół ponadpodstawowych powiatu oleskiego w trwającej rekrutacji. Wiele profili dublowało się, między innymi… » więcej 2021-06-24, godz. 06:50 Kilkadziesiąt interwencji straży pożarnej po nocnych i porannych burzach w regionie opolskim. W Opolu spadło ponad… Do działań zadysponowano dotychczas 11 zastępów zawodowej straży pożarnej i 19 ochotniczej. Stacja meteo w Opolu informuje, że w Opolu spadło ponad 20… » więcej 2021-06-23, godz. 21:00 Raport dnia: w regionie potwierdzono 2 nowe zakażenia, zmarło 3 chorych z Opola. Od północy zmiana zasad kwarantanny… 2 nowe zakażenia koronawirusem i śmierć 3 osób potwierdzono dziś (23.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o… » więcej 2021-06-23, godz. 21:00 W nocy możliwe burze z gradem. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie drugiego stopnia o możliwych burzach z gradem wydało IMGW dla wszystkich powiatów województwa. » więcej 2021-06-23, godz. 20:19 Opolszczyzna wesprze rolników, którzy ucierpieli w pożarze w Nowej Białej. Pomoc zadeklarował Kombinat Rolny w Ki… Opolscy rolnicy pomogą rolnikom z Nowej Białej w województwie małopolskim, gdzie w sobotę (19.06) doszło do tragicznego pożaru. Wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2021-06-23, godz. 20:15 Policjant z Dobrzenia Wielkiego z zarzutem fizycznego i psychicznego znęcania się nad żoną. Proceder miał trwać od… Zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad żoną usłyszał policjant z Dobrzenia Wielkiego, który w nocy 19 na 20 czerwca podczas rodzinnej imprezy… » więcej 2021-06-23, godz. 19:45 Studenci UO zaliczyli egzamin z części teoretycznej w ramach Legii Akademickiej. Teraz czeka ich turnus szkoleniowy na… Zakończyła się IV edycja Legii Akademickiej. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu wręczył 25 studentom Uniwersytetu Opolskiego certyfikaty ukończenia… » więcej 2021-06-23, godz. 19:00 UO na 38. miejscu w rankingu polskich uczelni "Perspektywy". Politechnika ex aequo na miejscach 61-70 Uniwersytet Opolski na 38. miejscu wśród blisko stu polskich uczelni w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Z kolei Politechnika Opolska wraz z innymi… » więcej 2021-06-23, godz. 18:00 Po wypadku w Jełowej: Rodzice odebrali dzieci ze szpitala, autokar zawiózł pozostałych uczestników zdarzenia do domu… Wszyscy uczestnicy porannego wypadku szkolnego autokaru zostali już odebrani ze szpitala w Opolu i szkoły podstawowej w Jełowej. Przypomnijmy, po 9:00 samochód… » więcej 2021-06-23, godz. 18:00 Sobotnie dyżury, przedłużone godziny pracy. To ma być remedium na kolejki w wydziale paszportowym Od lipca na wyrobienie nowego paszportu poczekamy krócej. Opolski wydział paszportowy będzie działał na większą skalę. W poniedziałki i środy godziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »