Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-06, 19:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Wiśniewski kontra Buła. Poszło o pieniądze na drogi, a skończyło się zdjęciem plakatów z autobusów MZK

Dwie konferencje, dwa różne zdania [fot.P.Wójtowicz]
Dwie konferencje, dwa różne zdania [fot.P.Wójtowicz]
Dwie konferencje, dwa różne zdania [fot.P.Wójtowicz]
Dwie konferencje, dwa różne zdania [fot.P.Wójtowicz]
Konflikt na linii prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski - marszałek Andrzej Buła trwa. Powodem jest 50 mln złotych na budowę dróg, które marszałek obiecał miastu, ale przeznaczył je na trasy wojewódzkie. Marszałek wyjaśnia, że powodem takiego rozwiązania były potrzeby w innych częściach regionu i wzrost cen na rynku budowlanym. Prezydent nie przyjmuje takich argumentów i podkreśla, że jeszcze w lutym ustalono, iż Opole otrzyma pieniądze. Nagle zmieniono decyzję.
- W ostatnim czasie wpłynęło bardzo dużo projektów, które będą służyły wielu mieszkańcom. Stworzyliśmy kryteria, które zakładają połączenia z trasami wyższej kategorii - tłumaczył Buła. Z informacji urzędu marszałkowskiego wynika, że pieniądze zamiast do Opola mają trafić na remont 4-kilometrowej drogi wojewódzkiej 454 między Ładzą a Pokojem (17mln 383 tys.), trasy 416 w Kórnicy w powiecie głubczyckim (5 mln 700 tys.) i drogi 487 między Olesnem a Boroszowem (11 mln złotych).

Taki podział pieniędzy wzbudził emocje w opolskim ratuszu. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski przekonuje: - Jeszcze nikt nigdy tak opolan nie okradł jak w tej chwili. jak oglądam filmy Barei, to nie sądziłem, że sam będę świadkiem takiego wydarzenia. W jednym z filmów tego reżysera jest scena, podczas której słyszymy jak szatniarz mówi: "Nie mamy pana płaszcza i co pan nam zrobi". Bareja wiecznie żywy. Tylko, że teraz Bareją jest marszałek Andrzej Buła - mówił prezydent miasta.

Marszałek województwa na konferencji prasowej ripostował, że każdy ma prawo wypowiedzieć swoją opinię. - Ja nigdy nie namawiałem, by poprzez swoje wypowiedzi sprawić przykrość swoim konkurentom politycznym i nie zmienię swojego stanowiska - mówił Andrzej Buła.

Arkadiusz Wiśniewski twierdzi, że z 600 mln złotych, jakie woj. opolskie otrzymało z Unii na remonty dróg wojewódzkich w latach 2014-2020, Opole nie otrzymało ani grosza. - Oczywiście padają ze strony marszałka różne argumenty, ale przypomnę, że jeszcze w lutym zapewniano nas, że Opole będzie mogło wystartować w konkursie o pieniądze i będziemy mogli składać projekty na remont chociażby ulicy Strzeleckiej.

Marszałek zwraca uwagę, że Opole na lata 2014-2020 otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego 342 mln złotych. Za te pieniądze wyremontowano m.in. ulicę Krakowską czy Niemodlińską.

Przedstawiciele ratusza przekonują, że to inna pula pieniędzy i utrzymują, że z kwoty przeznaczonej na drogi wojewódzkie, Opole nie dostało ani grosza. - Ja z ostatnią decyzją marszałka się nie godzę, ponieważ moim obowiązkiem jest dbanie o dobro opolan - mówi Wiśniewski.

Głos w sprawie inwestycji na drogach wojewódzkich zabrała wiceprezydent Opla Małgorzata Stelnicka. - Pan marszałek informował nas, że z naboru wyremontujemy m.in. ulicę Strzelecką w Opolu. - To nie jest nasz wymysł, przecież korespondencja w tej sprawie trwa od 2017 roku i są pewne deklaracje ze strony urzędu marszałkowskiego, dlatego jesteśmy bardzo zaskoczeni, że ta sprawa dzisiaj tak wygląda.

Zdaniem wiceprezydent ta sytuacja pokazuje, że wszystkie drogi wojewódzkie w regionie są ważne, poza Opolem. Wicemarszałek Szymon Ogłaza odpowiada, że nigdy wśród priorytetów samorządu województwa nie było remontu ulicy Strzeleckiej. Miasto uważa, że efektem sporu na linii prezydent - marszałek będzie wstrzymanie remontu skrzyżowania ulicy Ozimskiej z Katowicką.

Spór o pieniądze na drogi przybrał też inny wymiar. Prezydent podjął decyzje, aby ściągnąć plakaty wyborcze Andrzeja Buły z autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji. - Skoro marszałek nie chce remontować dróg to trudno, żeby jego plakaty jeździły po dziurawych drogach - uzasadniał prezydent.

- Chyba teraz można już postawić znak równości między Arkadiuszem Wiśniewskim i Prawem i Sprawiedliwością - skomentował marszałek.

Arkadiusz Wiśniewski odnosząc się do pustych miejsc reklamowych na autobusach MZK ripostował: - To miejsce jest dla innych kandydatów Koalicji Europejskiej.

Arkadiusz Wiśniewski na konferencji prasowej zapowiedział zwołanie nadzwyczajnej sesji. Najpóźniej za tydzień również radni Opola mają odnieść się do decyzji marszałka.
Arkadiusz Wiśniewski vs Andrzej Buła
Andrzej Buła vs Arkadiusz Wisniewski - plakaty

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 08:48 II Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami Opola. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik w Parku 800-lecia - Praktycznie każdego dnia zachęcamy opolan, żeby porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' RO nowy rzecznik… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Autostrada A4: przed nami remonty, rozbudowa i lata utrudnień Trwa dwuletni, ostatni etap remontu opolskiego odcinka autostrady A4 między Górą Świętej Anny a granicą województwa ze Śląskiem. Prace podzielono na pięć… » więcej 2021-09-18, godz. 22:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej 2021-09-18, godz. 18:50 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-18, godz. 17:30 Ruszył Jarmark Franciszkański. W centrum Opola ograniczenia w ruchu W Opolu ruszył tradycyjny XXI Jarmark Franciszkański. Są stoiska z lokalnymi produktami, także tymi przygotowanymi przez ojców franciszkanów. » więcej 2021-09-18, godz. 16:00 Społecznicy posprzątali okolice kąpieliska Bolko. "Ludziom brakuje świadomości i rzucają śmieci, gdzie popadnie" Kilkanaście worków odpadów zebrano w czasie dzisiejszej (18.09) akcji sprzątania terenu wokół kąpieliska Bolko w Opolu. » więcej 2021-09-18, godz. 15:30 "Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać". Uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu żołnierzy NSZ… Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich rozpoczęły się dziś przed południem (18.09) uroczystości upamiętniające… » więcej 2021-09-18, godz. 15:15 Nowi policjanci ślubowali w Opolu. Przed nimi jeszcze szkolenie W Komendzie Miejskiej Policji w Opolu odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. Rekruci, zanim trafią do służby, odbędą przeszkolenie, dzięki… » więcej 2021-09-18, godz. 15:00 Spore zainteresowanie akcją opolskiego NFZ adresowaną do najmłodszych i ich rodziców. "Mamy spokój, gdy wiemy, że… Spore zainteresowanie pierwszą edycją Krainy Zdrowych Dzieci, organizowaną przez opolski NFZ. W ramach dzisiejszej (18.09) akcji można było bez wcześniejszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »