Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-13, 18:00 Autor: Joanna Matlak

50 mln złotych wróci do Opola? "Rozmowy przed nami"

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski na konferencji przed nadzwyczajną sesją Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski na konferencji przed nadzwyczajną sesją Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Z dużej chmury mały deszcz - tak w skrócie można opisać nadzwyczajną sesję Rady Miasta Opola. Radni mieli dziś (13.05) wezwać zarząd województwa do przywrócenia konkursu, w którym miasto mogłoby aplikować o pieniądze unijne. Chodzi 50 mln złotych, które – jak uważali włodarze Opola – marszałek Andrzej Buła zabrał miastu.
Prezydent przekazał, że ze strony urzędu marszałkowskiego padła deklaracja zwrócenia miastu 50 mln złotych, ale nie na drogi wojewódzkie.

- Jeżeli udałoby się odciążyć zadania, które mamy w naszym budżecie tymi środkami z urzędu marszałkowskiego, to wtedy, być może, moglibyśmy wygospodarować oszczędności na część inwestycji drogowych. Ale rozmowy przed nami - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Taką usłyszałem informację, że nie jest możliwe to, żeby to było przeznaczone na drogi wojewódzkie, dlatego, że tych pieniędzy już w budżecie nie ma. Sytuacja jest świeża, zobaczymy, jak temat będzie się rozwijał. Ja też już jestem poraniony jeśli chodzi o pewne deklaracje i wywiązywanie się z nich, więc powiem, że jestem umiarkowanie sceptyczny - dodaje prezydent.

Jakie jest źródło finansowania i na co trafią pieniądze – na razie nie wiadomo.

Obrotem sprawy byli zdziwieni radni Prawa i Sprawiedliwości. - Jest to zaskoczenie bo jednak atmosfera gęstniała, spór narastał i poszło to daleko, także jeśli chodzi o personalia. Ale myślę, że obaj panowie poszli po rozum do głowy, i że jest to z korzyścią dla miasta - mówi Sławomir Batko z PiS.

Z wycofania rezolucji zadowolony jest Przemysław Pospieszyński z klubu Koalicji Obywatelskiej. - Ciężko mi mówić na temat rozmów jakie prezydent prowadzi z zarządem województwa. Wiem, że takie rozmowy trwają. Prezydent wycofał uchwałę o rezolucji i jestem zadowolony, że nie będziemy tego procedować, bo tego nigdy nie powinno być na sesji rady miasta - mówi Pospieszyński.

Próbowaliśmy skontaktować się z marszałkiem Andrzejem Bułą, ale nie odebrał telefonu ani nie odpisał na wiadomość. Spotkanie stron, czyli przedstawicieli prezydenta i urzędu marszałkowskiego ma odbyć się jutro.

Dodajmy, że na sesji radni przekazali 200 tys. złotych Narodowemu Centrum Polskiej Piosenki na koncert pt. Przebojowe Opole, który odbędzie się w dniach 29-30 czerwca.
Arkadiusz Wiśniewski
Przemysław Pospieszyński
Sławomir Batko

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 20:30 Raport dnia. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu. Coraz trudniejsza sytuacja nie tylko w Polsce… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Uniwersytet Opolski poszukuje asystentów osób z niepełnosprawnościami W ramach programu ''asystent'' oferują wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Uniwersytet Opolski poszukuje chętnych studentów, którzy podejmą się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »