Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-20, 11:40 Autor: Mariusz Chałupnik

O straży, samorządzie i edukacji. Zarząd województwa opolskiego zorganizuje trzy konkursy

Konferencja prasowa, na której ogłoszono tematy konkursów [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja prasowa, na której ogłoszono tematy konkursów [fot. Mariusz Chałupnik]
Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych, wiedza o samorządzie terytorialnym i marszałkowski konkurs grantowy. To tematy konkursów, które ogłosił zarząd województwa opolskiego.
Są one skierowane do wszystkich mieszkańców regionu, choć niektóre tylko do uczniów. Tak jak "Działalność OSP w województwie opolskim - historia i współczesność", którego celem jest upowszechnienie wiedzy o różnorodnej działalności ochotników.

- Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że nic lokalnie nie dzieje się bez udziału OSP - mówi Barbara Kamińska, dyrektor biura dialogu i partnerstwa obywatelskiego w urzędzie marszałkowskim. - Nie mówimy tylko o sytuacjach, kiedy ratują życie, kiedy pomagają w sytuacjach ekstremalnych, ale wtedy, kiedy w lokalnej społeczności odbywa się ważne wydarzenie. Kiedy ludzie spotykają się, aby świętować. Tam zawsze są strażacy. Oni są zawsze gotowi pomagać i są wzorem aktywności lokalnej.

Zgłoszenia do konkursu wiedzy o OSP będą przyjmowane do 15 kwietnia. Mamy w nim trzy kategorie wiekowe i trzy formy - plastyczną, literacką i filmową. Od 1 do 12 kwietnia będą przyjmowane z kolei zgłoszenia do "Marszałkowskiego konkursu grantowego - Opolskie EDUKO 2019". W związku z tym, że województwo opolskie w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia funkcjonowania w Unii Europejskiej, to konkurs ten dotyczy wsparcia inicjatyw z zakresu edukacji i animacji kulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem obchodów rocznicowych.

- Na ten cel urząd marszałkowski przeznaczył 80 tysięcy złotych - informuje Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. - Do udziału w konkursie może w zasadzie przystąpić każdy. Są to i stowarzyszenia, i grupy nieformalne, również osoby fizyczne. projekty będą realizowane w dwóch kategoriach. Będzie to mały grant oraz duży grant. W małym grancie nie mamy kwoty minimalnej, w dużym finansowanie odbywa się od 10 do 15 tysięcy złotych.

Hasło trzeciego konkursu to "Wiedza o samorządzie terytorialnym". Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Barbara Kamińska
Monika Ożóg

Wiadomości z regionu

2022-10-01, godz. 15:00 Nyski "Mechanik" będzie miał wirtualną strzelnicę Powiat nyski buduje wirtualną strzelnicę. Zlokalizowana zostanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, placówce oświatowej podlegającej… » więcej 2022-10-01, godz. 13:45 Brzeskie muzeum w ten weekend zaprasza seniorów na darmowe zwiedzanie. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji Do końca weekendu można brać udział w bezpłatnych warsztatach i prelekcjach w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Placówka zaprasza też na zwiedzanie swoich… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Opole: dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu 1 Maja i Reymonta Do tego zdarzenia doszło przed godziną 13. Według wstępnych informacji nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Reaktywowane dyplomarium na Uniwersytecie Opolskim. Około 60 absolwentów w czarnych togach powróciło na wydział Około 60 tegorocznych absolwentów kierunków ekonomicznych Uniwersytetu Opolskiego wzięło udział w reaktywowanym po latach dyplomarium. » więcej 2022-10-01, godz. 11:15 Pandemia przyspieszyła rozwój innowacji w polskiej szkole, ale nadal jest o czym rozmawiać. Nauczyciele przyjechali… O innowacyjnej edukacji rozmawiają dzisiaj (01.10) nauczyciele i specjaliści w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu. Do stolicy województwa… » więcej 2022-10-01, godz. 10:30 Sobota z warsztatami ekologicznymi i pieczonym ziemniakiem w Kluczborku. Można pomóc Antosiowi z Wołczyna Na dwie ciekawe inicjatywy zaprasza Centrum Kultury w Kluczborku. Przed południem (o 11:00) rozpocznie się Eko-piknik dotowany przez urząd marszałkowski. » więcej 2022-10-01, godz. 08:00 Brzeg: remont ulicy Reymonta jednak z rządowym dofinansowaniem. Miasto chce szukać wykonawcy prac Ulica Reymonta w Brzegu zostanie wyremontowana. Miasto otrzymało dofinansowanie do tej inwestycji. » więcej 2022-10-01, godz. 07:15 Z ośmiu wariantów obwodnicy Zawady zostały trzy. "Z tymi, które otrzymały najwięcej punktów idziemy dalej" Trzy spośród ośmiu wariantów obwodnicy Zawady będzie brała pod uwagę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu. Decyzja ma związek z zakończeniem… » więcej 2022-09-30, godz. 21:15 Czy burmistrz Brzegu porównał radnych do NKWD-owskich sądów doraźnych? "Zrozumiano mnie nieopatrznie. Przepraszam" Zaognia się konflikt między burmistrzem Brzegu a częścią radnych. Po jednej z kontroli komisji rewizyjnych, włodarz miasta nazwał jej członków 'dwojką'… » więcej 2022-09-30, godz. 20:50 Kolizja dwóch pojazdów w Opolu Przy skrzyżowaniu ulic Nysy Łużyckiej z Wrocławską zderzyła się cysterna z osobówką. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »