Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-03, 15:30 Autor: Daniel Klimczak

Grodków już po raz trzeci pobiegł "Tropem Wilczym". "Mamy wspólny mianownik. To pamięć i hołd dla wyklętych" [ZDJĘCIA]

Bieg Tropem Wilczym w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Bieg Tropem Wilczym w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Bieg Tropem Wilczym w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Bieg Tropem Wilczym w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Bieg Tropem Wilczym w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Bieg Tropem Wilczym w Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Około 300 osób pobiegło dziś w Grodkowie w Biegu Tropem Wilczym, który zorganizowano w mieście po raz trzeci.
Uczestnicy mierzyli się na dystansie 5 kilometrów oraz 1963 metrów, który nawiązywał do roku, w którym zginął w walce wachmistrz Józef Franczak, ostatni z polskich partyzantów.

- Niektórzy biegli dwa dystanse. Był dystans 1963 metry, jak również 5 kilometrów. Organizator pozwolił uczestnikom biegać oba dystanse i na pewno około 20 osób zdecydowało się najpierw przebiegnąć, przetruchtać, przetrenować 1963 metry, a potem wzięli udział w wyścigu już na 5 kilometrów - tłumaczy Krzysztof Dróżdż, współwłaściciel firmy zmierzymyczas.pl, odpowiedzialnej za pomiary czasów zawodników.

Impreza, podobnie jak biegi organizowane dziś w całym kraju, ma na celu uczczenie pamięci żołnierzy niezłomnych. To właśnie ich imieniem nazwano w ubiegłym roku szkołę, przed którą znajdował się zarówno start jak i meta zawodów. Dla Grodkowa żołnierze wyklęci mają szczególne znaczenie, ponieważ po II wojnie światowej, w pobliskich lasach komuniści zamordowali kilkudziesięciu żołnierzy ze zgrupowania kapitana Henryka Flamego.

- Grodków, jak setki innych miast w Polsce, dzisiaj świętuje, oddaje cześć i chwałę bohaterom, żołnierzom niezłomnym, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnym kraju. Ten bieg co roku liczy coraz więcej uczestników, ale mianownik jest wspólny. Pamięć, hołd i oczywiście wzorowanie się na tych pięknych wartościach patriotycznych, jakie żołnierze niezłomni nam dali - zauważa wojewoda opolski Adrian Czubak.

Dodajmy, że bieg na 5 kilometrów ukończyło 166 osób, natomiast krótszy dystans pokonały 124 osoby.
Krzysztof Dróżdż
Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2021-10-22, godz. 06:30 Na Batalionów Chłopskich w Opolu w piątek drogowcy wprowadzają wahadło W piątek (22.10) i w sobotę na ulicy Batalionów Chłopskich w Opolu, na odcinku od początku ekranów akustycznych do stacji paliw, między godziną 8.00 a… » więcej 2021-10-21, godz. 20:30 Prudnik: młodzi adepci sztuki kulinarnej zmagali się z... karpiem Kofty oraz czarne pierogi najwyżej oceniono w prudnickim konkursie kulinarnym. Wszystkie dania przyrządzano na bazie karpia. Rywalizowało 16 uczniów z klas… » więcej 2021-10-21, godz. 20:13 Raport dnia: Znowu rekord zachorowań w kraju. Rośnie liczba pacjentów w szpitalach [INFOGRAFIKA] 89 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (21.10) o 5592 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-10-21, godz. 19:10 Władze Namysłowa wycofują się z pomysłu sprzedaży działki obok marketu. "Niech radni biorą na siebie tę odpow… Namysłowski magistrat na razie nie sprzeda działki w sąsiedztwie centrum handlowego. Władze gminy poinformowały o unieważnieniu przetargu ogłoszonego na… » więcej 2021-10-21, godz. 18:41 Nie koronawirus, a RSV. Mnożą się hospitalizacje na pediatrii Dla pediatrów to nie COVID-19 jest wyzwaniem, a fala zachorowań wywołanych przez wirus RSV. Zakażeń wśród dzieci jest coraz więcej. Zauważalne jest to… » więcej 2021-10-21, godz. 18:00 Niemodlin: gmina chce wybudować nowe przedszkole. Dzieci będą miały jedną placówkę? Zamiast dwóch przestarzałych i niefunkcjonalnych obiektów, jeden nowoczesny. Niemodlin planuje budowę nowego przedszkola. Do niego miałyby zostać przeniesione… » więcej 2021-10-21, godz. 17:25 Alina Czyżewska wygrała z... województwem opolskim. Sąd oddalił powództwo W opolskim sądzie okręgowym zakończył się proces, w którym województwo opolskie pozwało Alinę Czyżewska z Watchdog Polska o naruszenie dóbr osobistych… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Zbiórka krwi, profilaktyka, symulator dachowania i alkogogle. Taka była wspólna akcja policji oraz WORD-u w Opolu Ponad 5 litrów krwi udało się zebrać podczas akcji policyjnej na parkingu komendy wojewódzkiej. Dzisiejsza (21.10) inicjatywa miała zwrócić uwagę na ofiary… » więcej 2021-10-21, godz. 16:30 Wody gruntowe wybijają w budowanym tunelu na Batalionów Chłopskich w Opolu. Ratusz odpowiada: Tu zadziałają pompy… Wody gruntowe wdzierają się do budowanego tunelu w ciągu ul. Batalionów Chłopskich pod ul. Oleską w Opolu. To jeden z obiektów budowanego centrum przesiadkowego… » więcej 2021-10-21, godz. 16:28 Mnożą się interwencje z powodu silnego wiatru. Poważne problemy są na kolei [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA] Pracowite popołudnie u opolskich strażaków. Z powodu silnego wiatru interweniowali oni już ponad 100 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: namysłowskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »