Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-22, 16:00 Autor: Joanna Matlak

Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kompletnie nieprawdziwe

© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni temu posłanka partii Teraz Joanna Scheuring-Wielgus wręczyła papieżowi Franciszkowi.
Opolski wątek raportu porusza sprawę byłego już księdza Mariusza K., który w 2012 roku był wikarym w Jemielnicy. W lutym 2018 został oskarżony o to, że molestował seksualnie jednego z ministrantów.

- W tym raporcie biskup Andrzej Czaja został przedstawiony, jako ktoś, kto próbował tuszować czy ukrywać sprawę, co jest absolutnie nieprawdziwe – mówi ks. Joachim Kobienia, sekretarz biskupa i rzecznik prasowy kurii. - Ksiądz biskup na prośbę najbliższych nie informował prokuratury. Chodziło o dobro ofiary, o dobro pokrzywdzonego, po to żeby uniknąć ostracyzmu społecznego, o którym pisze się w tym raporcie.

- Nie jest też prawdą, że ksiądz został przeniesiony do innej parafii. Został umieszczony w jednym z klasztorów, żeby był blisko na czas postępowania – dodaje ks. Kobienia. - Zostało wszczęte postępowanie kanoniczne, czyli kościelne w wyniku którego po 2,5 roku ksiądz został wydalony ze stanu kapłańskiego. To jest najgorsza kara, jaka może spotkać kapłana za tego typu przestępstwa, więc były wyciągnięte bardzo surowe konsekwencje.

Dodajmy, że sprawą Mariusza K. zajmuje się Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich.
ks. Joachim Kobienia
ks. Joachim Kobienia

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 08:07 Niemysłowice koło Prudnika zalane przez deszcz. Strażacy interweniuja, sytuacja jest opanowana Siedem zalanych posesji, garaży i piwnic. To efekt silnych opadów deszczu w Niemysłowicach w powiecie prudnickim. » więcej 2021-07-27, godz. 07:20 Agata Ozdoba-Błach przegrała ćwierćfinał w Tokio. Ma jeszcze szansę na brąz Pochodząca z Opola judoczka Agata Ozdoba-Błach przegrała po dogrywce z Włoszką Marią Centracchio w ćwierćfinale turnieju kategorii do 63. kilogramów podczas… » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Ryszard Galla zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych mediów Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla od dłuższego czasu zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych tych ośrodków medialnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »