Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-14, 07:15 Autor: Katarzyna Doros

"Trzeba się naprawdę nakombinować, żeby gdzieś ich znaleźć". W nocy liczyli bezdomnych w Opolu

Liczenie bezdomnych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie bezdomnych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie bezdomnych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie bezdomnych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie bezdomnych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie bezdomnych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie bezdomnych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Liczenie bezdomnych w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Strażnicy miejscy w asyście policji przez całą noc liczyli bezdomnych przebywających w Opolu. Sprawdzili mosty, klatki schodowe oraz śmietniki. Bezdomni wypełniali anonimową ankietę, w której musieli wskazać przyczynę swojej bezdomności i źródła utrzymania. Do godziny 1:00 nad ranem funkcjonariuszom udało się spotkać 5 bezdomnych.
- Na głowę nie kapie, jest spokojnie, tylko te samochody jeżdżące po moście trochę przeszkadzają no i to, że ktoś nas tu okrada - mówi pan Bogusław.

- Nie chcę być zarobaczony, a poza tym to cały mój majdan i ten plecak z tyłu wszystko ze sobą muszę nosić i na tym spać, nie zostawię tego, więc mam gdzieś taką noclegownię - dodaje pan Henryk.

Starszy inspektor Straży Miejskiej Tomasz Grodzki zauważa, że ogólna liczba bezdomnych w Opolu maleje. - Jeszcze 6, 7 lat temu w Opolu było strasznie dużo bezdomnych. Jak wjeżdżało się w niektóre miejsca, to było tam po trzynaście-piętnaście osób, a teraz trzeba się naprawdę nakombinować, żeby gdzieś tam ich znaleźć. Większość 80-90% są to zgłoszenia telefoniczne przez mieszkańców, którzy dzwonią, gdy widzą bezdomnych na klatkach schodowych - mówi.

Ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych jest organizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej co dwa lata. Wyniki przeprowadzonych ankiet mają stworzyć mapę bezdomności i skuteczne sposoby pomocy bezdomnym.

Liczenie było prowadzone na terenie całej Opolszczyzny. Dokładne wyniki z regionu mają być przedstawione w marcu.

Relacja z akcji liczenia bezdomnych w Opolu w magazynie "Reporterskie tu i teraz" po godzinie 14:00.
Akcja liczenia bezdomnych
Tomasz Grodzki

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 11:45 Strażacy ze Strzeleczek mają wyremontowaną remizę Po ponad roku stacjonowania w stodole jednego z rolników, samochody OSP Strzeleczki wróciły do boksów garażowych. Zakończyła się przebudowa tamtejszej… » więcej 2021-09-28, godz. 11:15 Pijany spowodował stłuczkę i uciekał autostradą jadąc pod prąd Pijany kierowca spowodował kolizję, uciekał pod prąd remontowanym odcinkiem autostrady A4, a gdy został zatrzymany przez mundurowych okazało się, że miał… » więcej 2021-09-28, godz. 10:55 975 nowych zakażeń koronawirusem w kraju. W regionie potwierdzono 8 infekcji [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 8 na Opolszczyźnie. Zmarło 29 kolejnych chorych, z czego 27 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-09-28, godz. 10:43 Kolizja w Lędzinach. Samochód sam zadzwonił po pomoc Dwa samochody osobowe zderzyły się w Lędzinach przy ulicy Ozimskiej, czyli drodze krajowej nr 46. Służby o zdarzeniu poinformował samochód poprzez system… » więcej 2021-09-28, godz. 09:25 41 milionów złotych dla Opolszczyzny z "Polskiego Ładu". Rafał Bartek: To kropla w morzu Dodatkowe 41 milionów złotych ma otrzymać województwo opolskie w latach 2022-2030. To zakłada wieloletnia prognoza finansowa i jest to skutek wprowadzenia… » więcej 2021-09-28, godz. 09:20 Chcą wyburzyć starą szkołę, żeby wybudować blok mieszkalny Stojący od kilkunastu lat pusty budynek byłej szkoły w Zawadzkiem ma szansę zniknąć z krajobrazu miasta. Gmina przystąpiła do inicjatywy mieszkaniowej… » więcej 2021-09-28, godz. 09:15 Nowe władze w Polska 2050 na Opolszczyźnie Aleksandra Pawlik nowym liderem Stowarzyszenia Polska 2050 w województwie opolskim. To rezultat niedzielnych (26.09) wyborów do jakich doszło w stowarzysze… » więcej 2021-09-28, godz. 08:00 Trwa konkurs na wolontariusza i koordynatora roku w ramach Korpusu Solidarności. "To okazja, żeby podziękować spo… Do końca września trwa nabór do konkursu na koordynatora i wolontariusza roku w ramach rządowego programu Korpusu Solidarności. Celem jest wspieranie wolontariatu… » więcej 2021-09-28, godz. 07:00 Zamiast kontenerów budowlanych chcą mieć nowoczesny ośrodek zdrowia Blaszane kontenery budowlane od kilkunastu lat służą jako gminny ośrodek zdrowia w Strzeleczkach. Samorządowcy planują budowę nowej przychodni, która byłaby… » więcej 2021-09-27, godz. 21:30 82 lata temu zawiązano pierwsze struktury Polskiego Państwa Podziemnego. W Opolu upamiętniono te wydarzenia [ZDJĘC… Msza święta, salwa honorowa, apel pamięci, złożenie kwiatów i odczytanie listu od premiera Mateusza Morawieckiego. Tak wyglądały dzisiejsze (27.09) uroczystości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »