Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-08, 13:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu już nie po drodze z Uniwersytetem Opolskim

Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu już nie po drodze z Uniwersytetem Opolskim [fot.P. Wójtowicz]
Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu już nie po drodze z Uniwersytetem Opolskim [fot.P. Wójtowicz]
Zerwano porozumienie dotyczące przyłączenia do Uniwersytetu Opolskiego opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej. Taką decyzję podjął senat tej drugiej uczelni, a jako powód podano odrębności dotyczące wizji dalszej współpracy między uczelniami.
Komunikat w tej sprawie dziennikarzom przedstawił rektor PMWSZ doktor Tomasz Halski, a następnie treść uchwały wysłał rektorowi Uniwersytetu Opolskiego. - Senat dostrzega tak duże odrębności pomiędzy wizją władz UO, co do dalszych losów PMWSZ w Opolu w strukturze UO a wizją naszej uczelni, że nie widzimy możliwości zastosowania formuły włączenia PMWSZ i sprzeciwiamy się takiemu włączeniu - mówił rektor podczas konferencji prasowej.

Rektor Tomasz Halski tłumaczył, że powodem podjęcia tak radykalnej decyzji było ostatnie stanowisko władz Uniwersytetu Opolskiego (15.01), w którym zmieniono kwestię dotyczącą powołania Collegium Medicum. - Całkowicie został zmieniony pomysł utworzenia collegium, które według UO miałoby powstać w 2024 roku. Czyli nasza uczelnia miała zostać włączona do uniwersytetu jako wydział a nie jako odrębna struktura.

Ale poszło także o bezpieczeństwo zatrudnienia kadry. Dla kadry szkoły medycznej ważny był zapis, który gwarantował, że rektor PMWSZ, który zostałby prorektorem UO miałby przez 5 lat bezpośredni wpływ na zwalnianie pracowników, którzy pochodzą z PMWSZ.

Dzisiaj (08.02) o decyzji tej uczelni dowie się minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dlaczego najpierw media dowiedziały się o zerwaniu rozmów w sprawie połączenia a nie rektor UO? - Skoro to jest decyzja naszego senatu, to jest to nasze prawo, żeby poinformować państwa z tzw. pierwszej ręki - wyjaśnił rektor Tomasz Halski.

Władze Uniwersytetu Opolskiego poinformowały, że w poniedziałek odniosą się do stanowiska Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Tomasz Halski 01
Tomasz Halski 02

Wiadomości z regionu

2020-10-26, godz. 09:18 Rehabilitacja pocovidowa w Głuchołazach. "Wyniki pacjentów są dobre" - Mamy na razie około 20 pacjentów, ale są 62 miejsca z możliwością zwiększenia tej liczby - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole… » więcej 2020-10-26, godz. 08:24 Proboszcz parafii i pracownica szkoły w Chróścinie zakażeni koronawirusem U proboszcza parafii w Chróścinie potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym gmina Dąbrowa w powiecie opolskim prosi wszystkich mieszkańców… » więcej 2020-10-26, godz. 07:49 Konsultacje społeczne ws. rozbudowy DK45 na odcinku Zawada - Jełowa Ruszyły internetowe konsultacje w związku z planowaną rozbudową drogi krajowej nr 45 na odcinku Zawada - Jełowa. » więcej 2020-10-26, godz. 07:30 W Korfantowie powstanie dom dziecka. Część placówek na terenie powiatu jest dziś zbyt duża Na terenie powiatu nyskiego powstanie kolejny dom dziecka. Planowana placówka w Korfantowie będzie mogła zapewnić opiekę 14 wychowankom. » więcej 2020-10-25, godz. 20:15 RAPORT DNIA: 11 742 zachorowania w Polsce, w tym 381 w regionie. Na Opolszczyźnie zmarło kolejnych 10 osób, a w kraju… 381 przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby na Opolszczyźnie. W regionie zmarło też 10 osób, a 84 wyzdrowiały. » więcej 2020-10-25, godz. 18:30 Przed nami kolejna mglista noc i poranek. Ostrzeżenie dla powiatów nyskiego i brzeskiego IMGW ostrzega przed mgłą i zamgleniami w woj. opolskim w nocy i jutro rano (26.10). Widzialność zostanie ograniczona do 200 metrów. Ostrożność powinni… » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Dobiegają końca prace przy modernizacji remiz strażackich w Lewinie Brzeskim i Skorogoszczy. W planach rozbudowa ko… Strażacy ochotnicy z Lewina Brzeskiego i Skorogoszczy wkrótce będą pełnić służbę w odnowionych remizach. Choć prace remontowe obu budynków mają na… » więcej 2020-10-25, godz. 17:45 Nie będzie uroczystego podsumowania konkursu im. Jana Całki. Wyniki poznamy drogą internetową W związku sytuacją epidemiczną w kraju i rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, nie będzie uroczystego rozstrzygnięcia czwartej edycji konkursu im. Jana… » więcej 2020-10-25, godz. 17:30 Tunel z czasów II wojny światowej odkryty przy brzeskim dworcu nie zostanie udostępniony do zwiedzania Podziemny tunel odkryty w okolicy dworca kolejowego w Brzegu nie zostanie udostępniony do zwiedzania. Miasto na razie nie planuje, by konstrukcja mająca chronić… » więcej 2020-10-25, godz. 16:15 Sport, rekreacja i wypoczynek. Tego chcą mieszkańcy gminy Praszka w budżecie obywatelskim na 2021 rok Wszystkie 5 zadań zgłoszonych do budzetu obywatelskiego gminy Praszka 2021 zakwalifikowano do głosowania. 2 tematy dotyczą samego miasta, a 3 sołectw. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***